/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Meble zwalniają

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2009-01-22


Branża meblarska, obok motoryzacyjnej, jest najbardziej zagrożona redukcją zatrudnienia. Zwolnienia związane są przede wszystkim z drastycznym spadkiem zamówień ze strony zagranicznych klientów i kłopotami finansowymi będącymi efektem mocnej wyceny złotego jaka miała miejsce do grudnia ubiegłego roku. Należy przy tym pamiętać, że 89% całej produkcji meblarskiej w Polsce jest eksportowane.

Koniec snu o potędze polskich mebli?Koniec snu o potędze polskich mebli?Fot. Drewno.pl

Przez kilkanaście miesięcy fabryki produkowały meble na granicy lub poniżej opłacalności. Dziś nie mają rezerw finansowych dzięki którym mogłyby przetrwać. Meble są na bankowej liście "trudnych sektorów" - uzyskanie kredytu dla producentów z tej branży graniczy z cudem. Według szacunków pracę może stracić 15-20% spośród ok. 100 tys. zatrudnionych w fabrykach mebli.

W listopadzie ubiegłego roku zamiar grupowych zwolnień zgłosiła spółka Mazur Direkt. W Mrągowie firma chce zwolnić 72 pracowników z 200 pracujących w zakładzie osób, a w fabryce w Dobrym Mieście 190 pracowników z 500 osobowej załogi. Na początku grudnia zwolnienia rozpoczął Furnel, producent mebli z Hajnówki należący do Grupy Forte. Firma zwolni ok. 180 pracowników - połowę zatrudnionych. Również na początku grudnia wypowiedzenia otrzymało 340 spośród 550 zatrudnionych w fabryce mebli Christianapol. Na początku października upadłość ogłosiła francuska spółka, będąca jej właścicielem. 1/4 załogi, ponad 40 osób zwolniła Kościańska Fabryka Mebli należąca do Grupy Swarzędz. IV kwartał minionego roku oznaczał również zwolnienia dla prawie 150 pracowników upadłej spółki Beeks Furniture z Czatkowic k.Milicza.

To tylko niektóre z przykładów. Należy pamiętać, że w większości zakładów redukcja załóg przeprowadzana jest w mniejszej skali i nie uzyskuje statusu zwolnień grupowych. Realizuje się ja m.in. poprzez nieprzedłużanie umów z pracownikami zatrudnionymi na czas określony.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz