/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Druga Rospuda nie powinna już się zdarzyć

Autor: Opr. Anna Jadaś (JR)
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2008-10-07


Druga Rospuda nie powinna już się zdarzyć - relacja po konferencji prasowej prof. Macieja Nowickiego, Ministra Środowiska i dr. Macieja Trzeciaka, Podsekretarza Stanu w MŚ, na temat nowych ustaw - o udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko i ustawy o ochronie przyrody

Podczas konferencji prasowej prof. Macieja Nowickiego, Ministra Środowiska i dr. Macieja Trzeciaka, Podsekretarza Stanu w MŚPodczas konferencji prasowej prof. Macieja Nowickiego, Ministra Środowiska i dr. Macieja Trzeciaka, Podsekretarza Stanu w MŚFot. mos.gov.pl


Obie ustawy stwarzają nową jakość, stawiają poprzeczkę ochrony środowiska w Polsce na takim samym poziomie, jak w innych państwach UE, do tego bowiem zobowiązaliśmy się w traktacie akcesyjnym w Atenach, w 2002 roku. 

- "Mogę powiedzieć, że te dwa dokumenty są "antyrospudowe" - powiedział dr Maciej Trzeciak -  To prawo w taki sposób już sankcjonuje w postępowaniu urzędnika, inwestora i społeczeństwa, że  Rospuda nie powinna się już zdarzyć". Minister dodał również, że "odpowiedzialność oznacza posiadanie dobrego prawa". -  "230 artykułów,  w tych dwóch dokumentach  nie jest dziełem tłumaczy dyrektyw. Jest to praca ludzi, którzy dostosowali unijne prawo do naszego polskiego życia."  

Minister Trzeciak powiedział, że korzystając z przepisów unijnych tworzymy Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i jej regionalne oddziały, wszystko po to,  żeby ułatwić budowanie, a także  przybliżyć społeczeństwu i inwestorom przepisy ochrony środowiska. 

Nowe ustawy, nowa organizacja ochrony przyrody, uporządkowanie kwestii w zakresie ocen oddziaływania na środowisko spowodują ład kompetencyjny w naszym kraju. Tworząc je Ministerstwo Środowiska chciało, aby  każdy inwestor, który planuje korzystanie ze środków unijnych  wiedział, gdzie ma się zgłosić i szybko otrzymać decyzje.

Do ww ustaw przygotowane są  rozporządzenia wykonawcze. Jedno z najważniejszych dotyczy powołania obszarów ptasich Natura 2000. Jak powiedział minister Trzeciak dobre uporządkowanie prawa , dobre rozwiązania dotyczące obszarów Natura 2000 to przede wszystkim korzyść dla beneficjentów środków unijnych  i dla nowych inwestycji.

Podsekretarz Stanu dodał również, że MŚ wprowadziło  przykład liberalizacji prawa, jeśli chodzi o przetrzymywanie w domach zwierząt niebezpiecznych. Chce też jak najszybciej zakończyć kwestie związane z wyznaczaniem obszarów Naturą 2000 i przekazać je do KE, aby na początku przyszłego roku znany był ostateczny kształt ESE w Polsce.  Na stronach internetowych opublikowane zostały obszary naturowe ptasie i siedliskowe, badane przez wojewódzkie zespoły specjalistyczne,  aby inwestorzy mogli  realizować je w raportach i oceniać warianty.

- "Chcemy żeby nic nie działo się bez wiedzy społeczeństwa. Chcemy zakończyć niepewność przyrodniczą dla inwestorów i przyrodników" - dodał minister Trzeciak.

Minister Maciej Nowicki  podsumował pracę Ministerstwa Środowiska w ciągu 10 miesięcy kadencji obecnego Rządu . W tym krótkim czasie uchwaliliśmy 7 ustaw, dwie znajdują się obecnie w Sejmie, a 7 kolejnych jest na etapie konsultacji międzyresortowych i społecznych - jest to łącznie 16 ustaw. 

- "To bardzo duże tempo wynika z zaległości poprzedników. Po 4 latach członkostwa w UE nasze prawodawstwo było w wielu punktach niedostosowane do  unijnego. Konieczne było zrobienie ogromnego kroku naprzód" - powiedział minister Nowicki. - "Dla porównania, w roku 2006  Ministerstwo Środowiska było autorem czterech ustaw, w 2007  pięciu - łącznie przygotowano dziewięć, a my już mówimy o 16, przygotowanych w ciągu zaledwie 10 miesięcy" - kontynuował profesor -  "To jeszcze nie wszystko. Kiedy obejmowaliśmy ten urząd okazało się, że mamy ogromne zaległości w aktach wykonawczych. Ustawy wydawane w latach 2005, 2006, 2007 nie miały aktów wykonawczych lub kompletu aktów wykonawczych, oznacza to, że nie mogły prawidłowo funkcjonować." 

Minister dodał, że kierowany przez niego resort przygotował 42 rozporządzenia, które przeszły przez całą procedurę legislacyjną. 

- "42 rozporządzenia wykonawcze i  16 ustaw - w ciągu 10 miesięcy, to jest miara wysiłku podjętego i wykonanego w tym gmachu, w zakresie legislacji. To są fakty" - dodał Maciej Nowicki.

Minister poinformował, że drugą, bardzo trudną dla Polski zaległością, z którą przyszło się borykać obecnemu kierownictwu MŚ, są konflikty z UE. Obecnie ministerstwo stara się je stopniowo usuwać. 

Minister podziękował ministrowi dr. Maciejowi Trzeciakowi  i dr. Piotrowi Otawskiemu, doradcy w Gabinecie Politycznym,  za  olbrzymi wkład pracy w przygotowanie ustaw i listy obszarów Natura 2000. 

Minister Nowicki wspomniał również o Ustawie o GMO, znajdującej się na etapie konsultacji społecznych.  

Ponadto,  powiedział o sprawach związanych z pakietem energetyczno-klimatycznym.   

- "Decyzja UE była taka, że o 20% powinna nastąpić redukcja emisji CO2 do roku 2020 w UE. Polska zgadza się na to, aby wykonać to zadanie, ale droga dojścia do tego zaproponowana przez KE jest niekorzystna dla takich krajów jak Polska i innych, tzw. nowych krajów Unii Europejskiej. Staramy się, aby został zmodyfikowany pakiet 4 dyrektyw dotyczących tego tematu. Wymaga to jednak bardzo dużo czasu i wysiłku" - mówił Minister Środowiska. Wspomniał on także o organizacji konferencji klimatycznej, która odbędzie się w grudniu br,  w Poznaniu. 

Jako jeden z priorytetów minister wymienił skuteczną absorpcję środków unijnych: -  Jeśli chodzi o Fundusz Spójności - poza oczyszczalnią ścieków w Warszawie wszystkie projekty są realizowane bardzo dobrze i  niemal 100% środków unijnych będzie przez Polskę we właściwym czasie zaabsorbowane. Jeśli chodzi o nowy fundusz Infrastruktura i Środowisko (2007-2013) tak, jak obiecałem co kwartał organizowane są konkursy. Nie  widzimy obecnie żadnych zagrożeń dla tego programu - dodał prof. Nowicki.  
 

Druga Rospuda nie powinna już się zdarzyć (Zdjęcia: 3)

Podczas konferencji prasowej prof. Macieja Nowickiego, Ministra Środowiska i dr. Macieja Trzeciaka, Podsekretarza Stanu w MŚNowe ustawy, nowa organizacja ochrony przyrody, uporządkowanie kwestii w zakresie ocen oddziaływania na środowisko spowodują ład kompetencyjny w naszym krajuMinister dodał, że kierowany przez niego resort przygotował 42 rozporządzenia, które przeszły przez całą procedurę legislacyjną

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz