DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Brakuje nam lasów

Gazeta.pl

Autor: Jerzy Połowniak
Źródło: Gazeta.pl
Data: 2004-07-26


Nowe fabryki warte nawet 150 mln zł chce budować w Zachodniopomorskiem należąca do szwedzkiej Ikei firma produkcyjna Swedwood. Stawia jeden warunek: Lasy Państwowe muszą zapewnić więcej surowca. A drewna w Polsce brakuje. - O zwiększenie dostaw ubiega się wiele zakładów, nie tylko Swedwood. Ale drewna nie ma - mówi Tomasz Wójcik z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Chcemy dalej rozwijać produkcję w Polsce, ale musimy mieć z czego - mówił Peter Bjornsson, dyrektor oddziału Swedwood w Goleniowie dziennikarzom z Polski, Szwecji i Niemiec, którzy na początku lipca oglądali rozbudowujący się zakład. - Jeśli nie będzie surowca, trzeba będzie przenieść nasze inwestycje do Rosji. W Goleniowie kończy się właśnie budowa nowej hali produkcyjnej. Kolejne inwestycje planowane są w Resku, gdzie miałaby powstać nowa fabryka płyt klejonych za 70-80 mln zł (- Decyzja o rozpoczęciu budowy ma zapaść w najbliższych tygodniach - informuje dyrektor tamtejszego zakładu Zygmunt Maciejewski), oraz w Chociwlu, gdzie stanąłby nowy tartak za 50-70 mln zł.

Zgodnie z podpisaną w 2002 r. pięcioletnią umową Swedwood kupuje od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie (obejmującej zasięgiem dawne woj. szczecińskie i gorzowskie) 220 tys. m sześć, drewna rocznie (180 tys. iglastego i 40 tys. liściastego). Firma wystąpiła jednak o zwiększenie przydziału na drewno iglaste o 70 tys. m sześć, a od 2006 r. - o 170 tys. m sześć. Lasy odmówiły. - Gdyby zwrócili się z tym do nas dwa lata temu, kiedy przedłużali długoletnią umowę, bez problemu dostaliby, ile chcą, bo mieliśmy kłopoty ze zbytem - mówi Stanisław Bieniaś, naczelnik wydziału marketingu w szczecińskiej RDLP. - Teraz przyszła koniunktura i drewna brakuje.

Zachodniopomorskie lasy mogą pozyskiwać rocznie 680-780 tys. m sześć, drewna tartacznego iglastego. Od zeszłego roku wszystko sprzedawane jest na pniu. Na rynku meblarskim trwa bowiem boom związany z wysokim kursem euro (co zwiększa rentowność eksportu mebli) i ożywieniem gospodarczym.

Drewno iglaste przerobione na tarcicę jest podstawowym składnikiem płyt meblarskich. Swedwood jest jego największym odbiorcą w regionie - wykorzystuje 23 proc. dostępnego tu surowca. Kolejna firma na liście Barlinek SA (producent deski barlineckiej) dostaje tylko ok. 90 tys. m sześć., tj. o połowę mniej niż Szwedzi, i... też domaga się więcej (250 tys. m sześć w 2007 r.). - Zwiększenie przydziału dla Swedwoodu musiałoby się odbyć kosztem innych odbiorców - wyjaśnia Bieniaś. - To by oznaczało upadek drobniejszych polskich wytwórców. Wywiązujemy się z obowiązującej do 2007 r. umowy, ale więcej dać nie możemy.

W sąsiednich dyrekcjach lasów w Poznaniu, Szczecinku i Pile drewna też brakuje. Swedwood interweniował już i w Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, i w Ministerstwie Środowiska.

- O zwiększenie dostaw ubiega się wiele zakładów, nie tylko Swedwood - mówi zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Tomasz Wójcik. - Ale drewna nie ma. Być może coś dostaną, jeśli zwiększy się jego pozyskanie.

Na przełomie lipca i sierpnia Ministerstwo Środowiska zdecyduje prawdopodobnie o dodatkowych wyrębach (są możliwe, bo w ubiegłych latach wycinano mniej drzew, niż było można). Dodatkowy surowiec jest jednak zwykle sprzedawany na przetargach, do których mogą stanąć wszyscy wytwórcy. A to oszczędnych Szwedów nie urządza, bo na przetargach cena metra sześciennego dochodzi do 180 zł, a normalnie płacą ok. 150 zł za metr.

Swedwood ma w Polsce 15 zakładów produkcyjnych (siedem w Zachodniopomorskim). Zatrudnia 4,5 tys. osób. Firma produkuje 15-20 proc. wszystkich mebli wytwarzanych dla Ikei.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz