/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lepsze wyniki Grajewa?

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2008-05-07


Pfleiderer Grajewo ocenia, że są duże szanse na uzyskanie w tym roku lepszego wyniku operacyjnego niż w roku ubiegłym, natomiast na poziomie zysku netto wynik może być zbliżony, a nawet niższy ze względu na dodatkowe koszty finansowe.

- Jeśli chodzi o zysk operacyjny w tym roku są duże szanse uzyskania lepszych wyników niż w 2007 roku, bo fabryka w Rosji rekompensuje nam utratę marży w Polsce. Natomiast na poziomie netto wynik będzie oscylował wokół zeszłorocznego, albo będzie niższy ze względu na dodatkowe koszty finansowe, które - jak szacujemy - będą w tym roku wyższe o ok. 20 mln zł - powiedział na konferencji Paweł Wyrzykowski, prezes spółki.

Zarząd spółki wstrzymał się z publikacją konkretnej prognozy wyników w związku z niestabilną sytuacją w branży na rynku krajowym. W 2007 roku grupa miała 125,3 mln zł zysku netto, 211 mln zł zysku operacyjnego oraz 1,48 mld zł przychodów.

W I kwartale tego roku zysk netto grupy przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej spadł o 69%, do 7,9 mln zł z 25,4 mln zł przed rokiem. Zysk brutto spadł o 86%, do 5,7 mln zł z 40,2 mln zł. Na poziomie EBITDA Grajewo zanotowało stratę o blisko 30%, do 46,6 mln zł z 66,1 mln zł.

Przychody wzrosły w pierwszych trzech miesiącach roku o 3,1%, do 375,5 mln zł z 364,1 mln zł. Wzrost sprzedaży wynikał ze zwiększenia mocy produkcyjnych.

Prezes ocenia, że na wyniki negatywny wpływ miał kilkunastroprocentowy spadek produkcji w sektorze meblarskim w Polsce w I kwartale, wynikający z umocnienia kursu złotego wobec euro (80-90 proc. produkowanych w Polsce mebli trafia na eksport), a także wzrostu kosztów pracy i energii. Dodatkowo silny złoty spowodował wzrost importu do Polski płyt z krajów ościennych.

Wyrzykowski poinformował, że wzrost zadłużenia w związku z bogatym programem inwestycyjnym znacznie obniża wynik brutto i netto, dlatego są one mało porównywalne z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Spółka zdecydowała o wprowadzeniu planu poprawy efektywności operacyjnej i redukcji kosztów, który pozwoli jej zaoszczędzić ok. 20 mln euro w tym roku na poziomie operacyjnym.

Sprzyjająca jest koniunktura na rynku rosyjskim. Fabryka w Novgorodzie zanotowała wzrost EBITDA do 16,7 mln zł z 10,6 mln zł przed rokiem. Przychody zwiększyły się do 64,4 mln zł z 54 mln zł. Spodziewany jest dalszy wzrost rentowności zakładu po planowanym na drugie półrocze tego roku zwiększeniu mocy produkcyjnych.

- To pozwoli ograniczyć koszty produkcji ze względu na efekt skali. Spodziewamy się szybszego tempa wzrostu wyników finansowych w Rosji w pozostałych kwartałach roku
- powiedział prezes.

Cały czas oczekiwanych efektów nie przynosi fabryka MDF w Grajewie.

- Fabryka pracuje, ale trafiliśmy na bardzo trudne warunki rynkowe. Rynek nie pomaga nam rozpędzić produkcji. Mamy też tam jeszcze pewne problemy techniczne, które wkrótce powinniśmy usunąć - poinformował Wyrzykowski.

EBITDA w zakładzie MDF w Grajewie w I kw. wyniosła minus 0,1 mln zł, a przychody 32,7 mln zł.

Wyrzykowski ocenia, że wyniki grupy w drugim kwartale nie powinny istotnie odbiegać od tych za pierwsze trzy miesiące. Decydujące dla firm z tej branży są natomiast dwa ostatnie kwartały roku.

Grajewo na przełomie maja i czerwca rozpocznie prace budowlane przy stawianiu drugiego zakładu produkcyjnego w Rosji. Nakłady na ten cel wyniosą 144 mln euro. Pierwsza produkcja powinna ruszyć w połowie przyszłego roku.

Zarząd spółki podtrzymuje chęć przeznaczenia na dywidendę 100 proc. zeszłorocznego zysku netto.

- Na dziś mogę powiedzieć, że podtrzymujemy nasze zapowiedzi co do dywidendy. Do walnego pozostało jeszcze 6 tygodni, jest więc jeszcze trochę czasu na ocenę sytuacji - powiedział.

Dodał jednocześnie, że jeśli sytuacja w branży nie poprawi się w kolejnych kwartałach lub też pogorszy się, zarząd bardziej restrykcyjnie podejdzie do tematu dywidend. - Niewykluczone, że w tej sytuacji wnioskowalibyśmy o niewypłacanie dywidendy z zysku za 2008 rok - poinformował.

Spółka podtrzymuje zainteresowanie akwizycjami w Europie Środkowo- Wschodniej.

- Te działania pewnie ulegną spowolnieniu - w obecnej sytuacji zajmujemy się bardziej restrukturyzacją i oszczędnościami, mamy mniej czasu na rozmowy. Ale cały czas rozważamy i analizujemy temat przejęć. Nie wykluczam, że w tym roku zamkniemy jakiś projekt - mówił Wyrzykowski.

W lutym przedstawiciele firmy informowali, że spółka może przeznaczyć na akwizycję ok. 350 mln zł.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz