/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Jak zwalczać nielegalny handel drewnem

Autor: oprac. JR
Źródło: WWF
Data: 2008-03-21


Zakończyły się V warsztaty dla koordynatorów ds. CITES ze Służby Celnej i Policji zorganizowane przez WWF Polska. Dzięki przeprowadzonemu szkoleniu, możliwa będzie skuteczniejsza walka z nielegalnym handlem egzotycznym drewnem i roślinami w Polsce...

Przewodnim tematem warsztatów był handel drewnem tropikalnym gatunków chronionych CITES. Specjalistyczne szkolenie nt. drewna tropikalnego przeprowadzili eksperci z Wielkiej Brytanii (przedstawiciele Służby Celnej Wielkiej Brytanii oraz Królewskich Ogrodów Botanicznych KEW). Zaproszeni przez WWF prelegenci przybliżyli polskim funkcjonariuszom problematykę nielegalnego obrotu drewnem gatunków chronionych, którą zajmują się w Wielkiej Brytanii od wielu lat. Uczestnicy warsztatów podczas zajęć praktycznych nauczyli się rozpoznawać gatunki drewna objętego CITES, najczęściej pojawiające się w handlu w Unii Europejskiej. Dowiedzieli się również w jakiej formie najczęściej przemyca się drewno oraz jakie są główne trasy przemytu na świecie. Oprócz tematyki drewna poruszona została też problematyka innych roślin CITES. Zaproszeni przez nas eksperci z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzili specjalistyczne szkolenie nt. storczyków, kaktusów, roślin owadożernych i sagowców. Są to rośliny bardzo popularne w handlu, również w Polsce. Uczestnicy szkoleń dowiedzieli się, które rośliny wymagają zezwoleń, a które nie.

Uczestnicy warsztatów zgodzili się, że bardzo ważne jest stworzenie w Polsce profesjonalnego laboratorium do identyfikacji drewna tropikalnego. Przedstawiciel służby celnej Wielkiej Brytanii obiecał pomoc w uzyskaniu przez Polskę specjalnych próbek drewna niezbędnych do identyfikacji (poprzez porównanie) zatrzymanych okazów. Ponadto brytyjscy eksperci zadeklarowali wszelką możliwą pomoc polskim służbom w zwalczaniu nielegalnego handlu drewnem.

Wsparcie ekspertów z Wielkiej Brytanii niewątpliwie przyczyniło się do podniesienia specjalistycznej wiedzy koordynatorów ds. CITES – mówi Karolina Tymorek, p.o. Koordynatora projektu „Ograniczenie nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt”. – Poza tym, warsztaty stanowią dla funkcjonariuszy doskonałą okazję do wymiany doświadczeń w zwalczaniu przestępczości CITES.

WWF


JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Znowu Polacy robią wszystko od tyłu [1]

Zajmujmuje sie legalną w 100% sprzedażą drewna więc dlaczego nikt nie jeździ i nie kontroluje handlu drewnem oraz jego wyrobami na południu polski gdzie jak wiemy jest największa sprzedaż bez FAKTUR itd.samowolka na całego.Kiedy zaczną sie kontrole? Dlaczego ja mam sprzedawać z VAT-EM 22%
gdybym go nie doliczał do ceny jak to robią inni to śmiał bym sie z was jak oni.
NAJPIERW SIĘ NAUCZCIE KONTROLOWAĆ SPRZEDAŻ DREWNA W NASZYM KRAJU A PÓŹNIE ZAJMICIE SIE HANDLEM Z ZAGRANICY.

PODATNIK VAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [1]Odpowiedz na ten komentarz2010-07-29 10:28:49

Zgłoś nadużycie

Coś w tym jest ale co ?

Jeżeli ktoś twierdzi że sprzedaje wyroby tartaczne legalnie w okolicy gdzie wszystko idzie na czarno to jakieś brednie bo nigdy byś nie sprzedał deski.To że się w tartakach i na placach sprzedaje na czarno to prawda i każdy o tym wie. Według mnie za mało się poruszasz po kraju bo południe to mekka szarej strefy ale według mnie nie ta największa.W każdym regionie to jest a są regiony gdzie jest tego więcej jak w innych.W skali kraju jest to tak wielki proceder że dziwne jest że to do tej pory istnieje niby legalnie,skąd tyle drewna ?
Po za tym z zagranicy jest wiele trudniej kupić na czarno chociaż na pewno coś tam tez jest.Najprawdopodobniej wielkie ilości drewna idą ze Słowacji z papierami potem się je niszczy o ile chodzi o zagranicę .

Magda [1]Odpowiedz na ten komentarz2010-08-23 15:08:15

Zgłoś nadużycie

W Niemczech nie mam problemu z 19% watem sprzedawac drewno budowlane

Tu wszyscy rozumieja ze trzeba doliczac 19% i placa prawie bez problemow. Sa oczywiscie tacy co marudza ale musze ich tylko przekonac ze ja tez kupuje drewno,( okkraglaki, prcacownicy) z watem i placa!!! W Dolnej Saksonii to funkcjonuje :))

Michal [4]Odpowiedz na ten komentarz2010-09-30 00:59:49

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz