/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Toruńskie PPD dla Kronospanu?

Autor: Dominik Jabłonski
Źródło: TPPD
Data: 2008-02-13


Ministerstwo Skarbu Państwa rozpoczęło procedurę przetargową dotyczącą sprzedaży akcji Toruńskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego S.A. w Toruniu. Wszystko wskazuje, ze ich nabywcą okaże sie Kronospan

Przedmiotem przetargu jest 306.287 akcji TPPD SA o wartości nominalnej 2,09 zł. Akcje te stanowią 26,14% kapitału spółki.

Cena wywoławcza została ustalona na 26,00 zł za akcję. Termin złożenia ofert upływa w dniu 14 marca 2008r. o godzinie 12:00.

Za pewnik można przyjąć, że ofertę na akcje TPPD złoży Kronospan. Na początku bieżącego roku koncern odkupił ponad 30% pakiet akcji jakie posiadał prezes Toruńskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego Ryszard Nawra. W zamian za akcje warte ok. 3 mln zł Nawra otrzymał ok. 9 mln zł. Ta transakcja oraz zakupy akcji od mniejszych akcjonariuszy sprawiła, że obecnie Kronospan posiada ok. 50% kapitału spółki.

Od blisko roku Kronosapn walczy o przejęcie Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego SA z jego akcjonariuszami. Gdyby mu sie to udało powstałoby największe przedsiębiorstwo branży drzewnej w Polsce. Obawy mogą mieć jednak pracownicy tartaków, według wszelkich przesłanek Kronospanowi zależy wyłącznie na dostępie do surowca drzewnego, którego przetarcie odbywać się będzie w nowo wybudowanym zakładzie.

Toruńskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego S.A. w Toruniu jest firmą o wieloletniej tradycji. Założone zostało w 1950 roku jako przedsiębiorstwo państwowe. 30 grudnia 1995 roku zostało przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.

Podstawową dziedziną działalności jest produkcja i sprzedaż materiałów tartych, półfabrykatów i wyrobów gotowych z drewna. W skład TPPD SA wchodzi 10 zakładów produkcyjnych (Brodnica, Bruchniewo, Golub-Dobrzyń, Łoboda, Miradz, Rytel, Tuchola, Warlubie, Wierzchucin, Włocławek) oraz Zakład Mechaniczno-Remontowy w Czersku. Łączny przerób surowca, głównie iglastego, to ok. 150 tys. m3 drewna rocznie.

Ok. 25% produkcji spółki trafia na rynki zagraniczne, głównie na rynek niemiecki, duński i holenderski. Podstawę eksportu stanowi kantówka i tarcica sosnowa mokra i suszona, szorstka i strugana.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz