/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Fumigacja nadzieją dla drewnianych zabytków

PAP Nauka w Polsce

Autor: Magdalena Weker
Źródło: PAP Nauka w Polsce
Data: 2008-01-28


Jednym z problemów, z jakimi zmagają się muzea całego świata są szkodniki i pasożyty niszczące zabytki drewniane. Piotr Boruszewski z Katedry Nauki o Drewnie i Ochrony Drewna WTD - SGGW w Warszawie prowadzi badania dotyczące zastosowaniem gazów nieraktywnych w ochronie zabytków...

"Zwalczanie owadów z drewnianych przedmiotów często wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Owady, drążąc chodniki wewnątrz drewna pozostają odgrodzone od zewnątrz warstwą włóknistego, porowatego, a więc trudno nasycalnego impregnatami materiału jakim jest drewno - wyjaśnia naukowiec. - Jednak taka struktura materiałowa doskonale pochłania gazy. Dlatego też gazy cieszą się sporym zainteresowaniem wśród konserwatorów."

Główną wadą zabiegu gazowania jest brak możliwości profilaktycznego zabezpieczenia obiektu. Z biegiem czasu drewno może być powtórnie uszkadzane przez ksylofagi, co powoduje, że proces należy powtarzać.

Większość gazów z grupy reaktywnych ma właściwości łatwopalne (np. fosforowodór, tlenek etylenu), są przy tym niebezpieczne dla ludzi i zwierząt z powodu dużej toksyczności. Nieodpowiednio dobrany gaz może reagować z pewnymi substancjami współwystępującymi z drewnem w gazowanych obiektach, szczególnie w zabytkach i meblach. Dotyczy to głównie powłok (werniksów, złoceń, pigmentów), skóry, metali (najczęściej miedzi) i ich stopów, kości słoniowej i szylkretu.

Dezynsekcja gazami toksycznymi wymaga specjalnych środków ostrożności. Z tego względu w ostatnich latach w muzeach na świecie zaczęto stosować metodę tzw. gazowania obojętnego, uznawaną do dziś za niezawodną i bardzo skuteczną. W metodzie tej wykorzystuje się gazy nieraktywne, a zatem bezpieczniejsze. Prowadzone przez naukowca badania dotyczą możliwości wykorzystania w fumigacji argonu i azotu. "Uzyskane wyniki są bardzo obiecujące - uważa Boruszewski - Stwierdzono śmiertelny wpływ obu gazów na badany rodzaj szkodników, przy określonym czasie ekspozycji, w określonych warunkach temperaturowych."


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Re: Fumigacja nadzieją dla drewnianych zabytków

Nie tylko muzea zmagają się z problemem jakim są szkodniki drewna. U mnie w domu jakiś czas temu takie szkodniki też "gościły" i teraz z doświadczenia wiem, że jedyna skuteczną metodą na pozbycie się szkodników drewna jest gazowanie. Tylko gazowanie pozwala zwalczyć szkodniki w całym przekroju drewna. Ja zgłosiłam się z tym do specjalistów z firmy Carsekt i teraz problem mam z głowy.

Maria [2]Odpowiedz na ten komentarz2010-05-31 12:54:47

Zgłoś nadużycie

fumigacja

Są różne rodzaje medium stosowanego do fumigacji.
Radzę zapytać fachowców, jaką metodę wybrać.
Wiadomość edytowana przez moderatora

Karol Kopeć [26]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-01 20:15:49

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA