/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Odpowiedź PiGPD na pismo LP 17.01.2008

PIGPD

Autor: Mirosław Florkiewicz
Źródło: PIGPD
Data: 2008-01-17


Pismo prezydenta PIGPD do dyrektora generalnego Lasów Państwowych z dn. 17.01.2008r.

Pan
Jerzy Piątkowski
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

Szanowny Panie Dyrektorze,
Odpowiadając na Pana pismo znak OM-906-1-48/08 z dn. 10.01.2008r., muszę stwierdzić z przykrością, że nasze oceny prawnego umocowania i kompetencji Komisji Leśno – Drzewnej tak zasadniczo się różnią, iż wydaje się, że rozstrzygniecie tych kwestii bez pomocy uprawnionych do oceny aktów prawnych instytucji będzie bardzo trudne. Informuję więc Pana, że o taką ocenę zamierzamy wystąpić, łącznie z wystąpieniem o potwierdzenie, iż Lasy Państwowe w świetle zmian prawnych, jakie miały miejsce poczynając od 1997 r., faktycznie nie mają uprawnień do ustalania zasad sprzedaży drewna. Zdajemy sobie sprawę z tego, iż potwierdzenie naszych wątpliwości zburzy obecny porządek prawny na którym oparte jest finansowanie przez LP swojej działalności i w efekcie niezbędne będzie zbudowanie go w nowej postaci, zgodnej z obowiązującym prawem.

Nie kryjemy, że poza rozmowami z PGL LP, dążymy także dostępnymi nam środkami prawnymi do wyeliminowania złych i szkodzących nam rozwiązań w zakresie podaży i handlu drewnem okrągłym, których błędów najwidoczniej ani same Lasy Państwowe, ani uprawnione do nadzoru nad nimi organy administracji państwowej przez lata nie zauważają, i póki co nie zmieniają.

Podkreślam raz jeszcze, że Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego jest gotowa do podjęcia konstruktywnej współpracy z PGL LP aby przygotować takie właśnie, obustronnie korzystne rozwiązania już teraz, nie czekając na nowelizację aktów prawnych wyższego rzędu. Aby to jednak było możliwe, niezbędne jest z Państwa strony rzetelne podejście do naszych argumentów.

 

Niestety, trudno zauważyć to w Pańskim ostatnim piśmie co, jak chciałbym wierzyć, zapewne wynika z nie zapoznania się przez Pana z korespondencją między Izbą a Pana poprzednikami. Chcę więc przekazać że, choć istotnie przekazywaliśmy kilkukrotnie propozycje bieżącego usprawnienia systemu sprzedaży drewna za pośrednictwem Portalu Leśno – Drzewnego, to nadzorujący ten system Główny Analityk LP wypaczył je, odrzucając elementy, bez których cały system nie mógł dobrze działać. Efektem jest dzisiejsze 1700 odwołań od wyników przydziału drewna przez Pana Dyrektora poprzez portal, potencjalne straty przedsiębiorstw i rosnące wzburzenie poszkodowanych przedsiębiorców. Nasze szczególne oburzenie budzi fakt wykorzystywania roli Komisji Leśno – Drzewnej i faktu, że zasiadają w niej przedstawiciele przemysłu, do wprowadzania w błąd organów administracji rządowej, polityków, mediów i opinii publicznej, że to my te złe rozwiązania nie tylko popieramy, lecz wręcz je stworzyliśmy. Uważamy takie stwierdzenia za oczywistą manipulację i nadużycie, na co nie możemy się godzić. Odrzucamy więc argumentację zawartą w Pana piśmie oraz stwierdzenia, że negujemy takie ustalenia, jakie wcześniej popieraliśmy.

 

Wierząc jednak w Pana wolę poszukiwania właściwych rozwiązań w imieniu Rady Izby wnoszę o jak najszybsze spotkanie, aby wspólnie omówić i wypracować stanowisko w interesującym nas zakresie.

 

Z poważaniem

Mirosław Florkiewicz
Prezydent Izby

Do wiadomości:
- Pan Waldemar Pawlak – Wicepremier, Minister Gospodarki
- Pan Janusz Zaleski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska
- Urząd Ochrony Konkurencji I Konsumentów
- Członkowie PIGPD
- prasa


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz