/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Drewno archeologiczne-konserwatorskie wyzwanie

PAP - Nauka w Polsce

Autor: opr.JR
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Data: 2007-12-31


Świadectwa przeszłości, które przetrwały do naszych czasów wymagają szczególnych zabiegów, aby mogły przetrwać także dla przyszłych pokoleń. Naukowcy specjalizujący się w konserwacji dawnych obiektów i przedmiotów wykonanych z drewna, spotkali się na sympozjum naukowym pt. "Badanie i konserwacja drewna zasolonego", zorganizowanym przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

<font color=gray>fot. www.muzeum.wieliczka.pl</font><font color=gray>fot. www.muzeum.wieliczka.pl</font>

"W konferencji wzięli udział naukowcy i konserwatorzy z ośrodków naukowych i kulturalnych Krakowa, Poznania, Warszawy i Gdańska - mówi Iwona Kicińska, współorganizator sympozjum - Tematem naszych obrad była problematyka konserwacji i ochrony drewna narażonego na agresywne działanie środowiska solnego".
Wyniki swoich badań zaprezentowali przedstawiciele kilku zespołów naukowych, m.in. zespołu prof. Macieja Pawlikowskiego z AGH w Krakowie, zespołu prof. Włodzimierza Prądzyńskiego z AR w Poznaniu oraz zespołu prof. Adama Krajewskiego z SGGW w Warszawie. Swoimi doświadczeniami w konserwacji zabytków znajdujących się w kopalni soli w Wieliczce podzielili się też specjaliści: Kazimiera Wajda, Aleksandra Grochal i Jerzy Kiciński z MŻK.

Irena Jagielska, konserwator z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, w swoim wystąpieniu przedstawiła zagadnienia dotyczące obiektów drewnianych wydobywanych z zasolonych zbiorników wodnych. "Wielkim osiągnięciem współczesnej konserwacji jest opracowanie metod pozwalających na zabezpieczanie mokrego drewna archeologicznego, wydobywanego między innymi z dna Bałtyku. Specjalistyczne metody konserwacji mokrego drewna, takie jak nasycanie glikolem polietylenowym i suszenie z zastosowaniem liofilizacji, stosowane są z powodzeniem od wielu lat w Centralnym Muzeum Morskim" - wyjaśniła konserwatorka.
"Drewno zalegające przez kilka wieków w wodzie morskiej ulega zmianom chemicznym, a jednym z poważniejszych problemów są występujące w jego strukturze nieorganiczne sole siarki i żelaza. Niszczące działanie tych substancji potwierdzono na zakonserwowanym drewnie szwedzkiego okrętu Waza. Aktualnie w CMM prowadzone są badania dotyczące usuwania soli z obiektów drewnianych zakonserwowanych metodą impregnacji glikolem polietylenowym" - dodaje Jagielska.
Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich, prof. Antoni Jodłowski, zapowiedział kolejne spotkanie naukowo-konserwatorskie za dwa lata. Celem przyszłego sympozjum będzie omówienie i opracowanie skutecznych metod służących zabezpieczaniu zabytkowych obiektów z drewna i metalu, znajdujących się w kopalni soli. MWE

Artykuł pochodzi z portalu internetowego Nauka w Polsce
bsz

Drewno archeologiczne-konserwatorskie wyzwanie (Zdjęcia: 2)

<font color=gray>fot. www.muzeum.wieliczka.pl</font><font color=gray>fot. www.muzeum.wieliczka.pl</font>

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz