/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Drzeworyty japońskie w toruńskim muzeum

Autor:
Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu
Data: 2007-11-29


"Samuraje, kobiety i aktorzy - Drzeworyty japońskie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu".

Wystawa Samuraje, kobiety i aktorzy prezentować będzie wszystkie drzeworyty japońskie z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu, uzupełnione o prace ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Muzeum Uniwersyteckiego UMK w Toruniu. Aby uatrakcyjnić wystawę dla widza, drzeworytom towarzyszyć będą stroje, militaria i przedmioty codziennego użytku, jakie ukazane są na grafikach...

Z toruńskiej kolekcji zaprezentujemy kimona, naczynia ceramiczne, pałeczki, komplet do kaligrafii, naczynie na sake, naczynia z laki, fajkę – kiseru, a ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy wypożyczymy pięknie dekorowaną broń japońską, razem ze zbroją samurajską i hełmem kabuto.

Kolekcje drzeworytów japońskich należą do nielicznych w Polsce. Muzeum Okręgowe w Toruniu posiada zbiory sztuki dalekiego wschodu, które prezentowane są, jako jedyne w tej części Polski, na wystawie stałej ”Świat Orientu” w Kamienicy pod Gwiazdą. Ważną częścią tej kolekcji są drzeworyty japońskie, które jednak ze względów konserwatorskich nie mogą być eksponowane permanentnie - działanie światła wpływa destrukcyjnie zarówno na strukturę papieru, jak i na intensywność barw. W związku z tym takie obiekty prezentowane są rzadko i przez stosunkowo krótki okres.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA