DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Drewniane rzeźby rodzą się powoli

Gazeta Pomorska

Autor:
Źródło: Gazeta Pomorska
Data: 2007-09-28


"Gdy odejdą z tego świata, to zostanie po nich nie tylko pamięć najbliższych, ale także aniołki, figurki świętych, kapliczki...

Waldemar Styperek jest cenionym twórcą ludowym. Słynie przede wszystkim ze swoich aniołków - uśmiechniętych, kolorowych, wyjątkowych... Od kilku lat zaprasza do swojego domu kolegów z "branży". - Spotykamy się, aby wspólnie rzeźbić, razem podłubać trochę w drewnie - mówi Waldemar Styperek. - Nawet jeśli któryś z nas odejdzie, to rzeźby po nim pozostaną.

Rzeźbiarze ożywiają pale drewna nadając im kształty pracą swoich rąk. Jerzy Somerski z Jastrzębia Zdroju pracuje właśnie przy okrągłej bryle, do której doczepia kawałki, z których powstaną nogi. - To będzie "taki sobie" osiołek ogrodowy - wyjaśnia Jerzy Somerski. - Kilka osiołków co prawda już wyrzeźbiłem, ale każdy z nich był inny. Bo choć temat się powtarza, to każdy kawałek drewna jest inny, a to właśnie drewno - a nie rzeźbiarz - od początku do końca dyktuje swoje warunki.

Robert Sadło, do Rudy przyjechał aż z Gręzówki pod Łukowem (lubelskie). Na szlifierce naostrzył dłuta i zabiera się do kapliczki. - Jeszcze nie wiem kto w niej stanie. Ale chcę wyrzeźbić coś oryginalnego, bo nie lubię powtarzać tematów innych twórców - mówi rzeźbiarz."

(aka)
Wiadomość ze strony www.pomorska.pl
GP Media sp. z o.o. - Bydgoszcz


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz