DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Centrum z oknem w tle (Obrobić lite, cz. 3)

Forum Przemysłu Drzewnego

Autor: Opr. Marcin Duchnowicz / JR
Źródło: Forum Przemysłu Drzewnego
Data: 2005-05-05


Centra kątowe do produkcji okien drewnianych są urządzeniami, które posiadają możliwość wykonania wszystkich koniecznych działań, takich jak: czopowanie, profilowanie wzdłużne ramiaków oraz wrębowanie skrzydła i ościeżnicy w cyklu automatycznym, sterowanym komputerowo...

Centrum obróbcze do okien Unicontrol 12 firmy WeinigCentrum obróbcze do okien Unicontrol 12 firmy WeinigFot. Weinig

Producenci koncentrują się dziś na udoskonalaniu istniejących rozwiązań, zwiększając jedynie wydajność obróbki. Centrum obróbcze do okien Unicontrol firmy Weinig daje możliwość produkcji różnych systemów okiennych bez wymiany narzędzi. Osiowe i promieniowe ustawienie wrzecion względem siebie umożliwia różnorodność profili.

Ciekawym modelem jest zautomatyzowana linia do okien UC-Matic ze zintegrowaną wiertarką. Z kolei centrum profilujące z serii Conturex przeznaczone jest do kompletnej obróbki nawet bardziej skomplikowanych elementów. Dwa agregaty obróbcze, w połączeniu z inteligentną technologią mocowania, pracują zespołowo, co pozwala na znaczne oszczędności czasu. Dwa magazynki narzędziowe zapewniają nieustanna pracę bez konieczności częstego przezbrajania.

W segmencie centrów obróbczych CNC wprowadzono w ostatnich latach kilka nowości, do których w szczególności zaliczyć można oprogramowanie kompatybilne z systemem operacyjnym Windows ułatwiające sterowanie maszyn, a także internetowe połączenie komputera maszyny z serwerem u producenta. Rozwiązanie to pozwala na szybką i fachową diagnostykę oraz aktualizację oprogramowania. Poza tym, na rynek wprowadzono centra trzy, cztero- i pięcioosiowe.

Tendencje rozwojowe w segmencie maszyn specjalistycznych zmierzają ku coraz bogatszemu oprogramowaniu, które daje dodatkowe możliwości, m. in. samodzielnego programowania lub zmiany funkcji maszyny. Obserwuje się wzrost stopnia automatyzacji procesów i funkcjonalności – na jednej maszynie wytwarza się nawet kilka różnych wyrobów.

 Współcześnie kształt i położenie obrabianego elementu wyświetlają laserowe projektory, natomiast automatyczne pozycjonowanie uchwytów przedmiotu obrabianego (blokady, przyssawki) jest połączone z cyfrowym wyświetlaniem wymiarów. Technologiczną innowacją jest współcześnie także kompensacja trajektorii ruchu narzędzia, eliminująca błędy kształtu obrabianego przedmiotu.

Piotr Wojtczak, prezes firmy InterMASZ
W Polsce centra obróbcze stanowią najczęściej uzupełnienie parku maszynowego. Inaczej to wygląda w krajach Europy Zachodniej, gdzie urządzenia te funkcjonują samodzielnie. W grupie specjalistycznych linii technologicznych nowatorskim, niemniej coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, jest zewnętrzne oprogramowanie komputerowe do zarządzania produkcją, zwłaszcza w segmencie okien. Ten trend powoli obejmuje również produkcję mebli i drzwi Udoskonaloną wersję komputerowych linii technologicznych stanowi zarządzanie produkcją on-line. To na razie całkowite novum, o którym z pewnością w najbliższych latach będzie głośno.
O maszynach do obróbki drewna litego możemy mówić w kontekście dwóch segmentów rynku. Pierwszy związany jest z dużym przerobem produkcyjnym w jednostce czasu i znaczną wydajnością liniową. Potencjalnymi odbiorcami tych urządzeń są producenci tzw. programu ogrodowego, lameli okiennych, elementów nośnych i więźby dachowej. W grupie strugarek czterostronnych dla tych klientów ciekawą ofertę ma obecnie niemiecki Weinig. Ostatnim jego trendem jest niewątpliwie nowoczesny automat strugająco-profilujący serii Hydromat.
Drugi segment rynku obejmuje wszelkiego rodzaju galanterię drewnianą, okna i elementy meblowe. W grupie pił poprzecznych, służących do przetwarzania drewna surowego celem uzyskania długości i eliminacji wad, zauważalną tendencją jest ich pełne zautomatyzowanie wraz ze sterowaniem komputerowym. Atrakcyjna ofertę mają aktualnie niemieccy oraz włoscy producenci. Nieśmiało próbują konkurować nimi wytwórcy maszyn z Węgier i Czech. W zakresie centrów obróbczych do okien podstawową dziś technologię stosuje Weinig. Jego sztandarowy produkt – Unicontrol – jest maszyną funkcjonującą w oparciu o system czepiarsko-frezarski.
Od około 2-3 lat zauważa się jednak zupełnie nową tendencję – okna są produkowane na takich samych centrach, jak do wyrobu mebli.
 

 

1 2 3 4 5

 

Obrobić lite, cz.1
Specjalistyczne linie produkcyjne (Obrobić lite, cz.2)
Centrum z oknem w tle (Obrobić lite, cz. 3)
Hydrauliczne zbijanie palet (Obrobić lite, cz.4)
Cięcie listew i lameli (Obrobić lite, cz. 5)

Centrum z oknem w tle (Obrobić lite, cz. 3) (Zdjęcia: 2)

Centrum obróbcze do okien Unicontrol 12 firmy Weinig

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz