DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Drewna będzie brakowało

Gazeta Przemysłu Drzewnego

Autor: Andrzej Matysiak, oprac. dja
Źródło: Gazeta Przemysłu Drzewnego
Data: 2007-09-13


Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, potwierdza, że w najbliższych latach przemysł drzewny borykać się będzie z brakiem surowca. W artykule opublikowanym na łamach "Gazety Przemysłu Drzewnego" A.Matysiak przedstawia m.in. prognozy dotyczące pozyskania i zapotrzebowania na drewno w Polsce.

Według zaprezentowanych danych orientacyjny etat pozyskania drewna przez Lasy Państwowe wzrasta od kilku lat corocznie około 4% (tj. o ponad 950 tys. m3). Według stanu na 1 stycznia 2006r. wynosi on 27,83 mln m3 grubizny netto rocznie.

Wybrane prognozy krótkoterminowe dotyczące zapotrzebowania na surowiec drzewny mówią, że w najbliższych latach wyniosą one corocznie około 12 mln m3 drewna dla przemysłu tartacznego i około 10 mln m3 dla przemysłu płytowego i celulozowo-papierniczego. Potrzeby wytwórców palet i producentów drewna opałowego i innych drobnych odbiorców drewna średniowymiarowego – około 4 mln m3. W sumie potrzeby szacowane są na około 35 mln m3. Łącznie Lasy Państwowe są w stanie w najbliższym czasie dostarczyć na rynek po 28-29 mln m3 grubizny oraz nieco ponad 2 mln m3 drobnicy, z zastrzeżeniem, iż około 40% grubizny to drewno wielkowymiarowe (tartaczne, okleina, łuszczarskie). Oznacza to, że nawet biorąc ewentualną możliwość zwiększenia pozyskania drobnicy o kilkaset tysięcy m3, Lasy Państwowe nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu na ponad 4 mln m3 drewna, głównie średniowymiarowego.

Zdaniem Matysiaka, blisko 3 mln m3 drewna, głównie średniowymiarowego, powinni pozyskać i sprzedać pozostali zarządcy i właściciele lasów, gospodarujący na około 20% powierzchni lasów Polski. Nawet zakładając, że produkcja w tych lasach jest o połowę niższa niż w Lasach Państwowych, stanowi ona potencjalnie 31 m3 drewna (jak w LP) x 0,2 x 0,5 = 3,1 mln m3 drewna.

Wobec tych danych na rynku brakuje ok. 1 mln m3 drewna, który można w przyszłości pozyskać m.in. przez kontraktację u rolników – przez przemysł papierniczy – plantacji drzew szybko rosnących na cele przetwórstwa papierniczego. Innymi źródłami dodatkowej masy surowca według autora może być weryfikacja zakazów i ograniczeń gospodarczych w lesie, wydawanych często dla celów populistycznych, bez niezbędnych ekspertyz przyrodniczych i ekonomicznych oraz oszczędność w wykorzystaniu drewna, zarówno podczas jego pozyskania i przetwarzania, jak i poprzez recycling.

Teoretycznie istnieje też ograniczona możliwość wyprzedzającego wykonania zaplanowanych zabiegów pielęgnacyjnych na konto etatów poprzedzających na lata następne. Wymagałoby to jednak podjęcia decyzji o charakterze politycznym, za które leśnicy nie mogą brać odpowiedzialności, bowiem skutki takiej decyzji powodowałyby odpowiednie ograniczenia podaży drewna w latach następnych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz