DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Skarb Państwa chce więcej za akcje KPPD

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło:
Data: 2007-08-17


Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że jest zainteresowane zbyciem posiadanych akcji Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego S.A. Jednak ceny oferowane w wezwaniach, zarówno przez spółki pracowników KPPD jak i Kronospan, uważa za mało atrakcyjne.

Wczoraj zakończyło się wezwanie na akcje największego producenta tarcicy w kraju, które ogłosiły spółki pracowników KPPD. Proponowały one 60,11 zł za walor, o ok.30 zł więcej niż w pierwszym wezwaniu ogłoszonym wiosną przez Kronospan Holdings. Po ogłoszeniu tego wezwania Kronospan złożył kolejną ofertę przebijając ofertę pracowników o 39 groszy (wezwanie kończy się 29 sierpnia).

Zgodnie z komunikatem, po dokonanej analizie warunków wezwań ogłoszonych przez Kronospan Holdings Ltd. oraz spółki pracownicze (Drembo sp. z o.o., Tarko sp. z o.o., Kalina sp. z o.o. i Drzewiarze sp. z o.o., Kalina sp. z o.o. i Wspólnicy sp. komandytowa, TLH Verwaltungs und Beteiligungs Gesellschaft mit beschranker Haftung i TLH Polska sp. z o.o.) i zmianie ich warunków w zakresie ceny przez ww. podmioty, Skarb Państwa nie odpowie na żadne z ogłoszonych wezwań z uwagi na zaproponowany poziom ceny nieadekwatny do oczekiwań MSP.

Decyzja oznacza, że żadne z aktualnych wezwań na zakup akcji KPPD nie zakończy się sukcesem, a MSP oczekuje na ogłoszenie kolejnego wezwania z wyższą ceną.

Walka toczy się o pakiet będący w posiadaniu Skarbu Państwa - 254.465 akcji, stanowiących 15,68 % kapitału zakładowego spółki. Spółki pracownicze i podmioty z nimi zaprzyjaźnione posiadają ponad 60% akcji. Kronospan, który wszedł do spółki na początku roku posiada ok.6% akcji KPPD. Aktualna cena akcji notowanych na CeTo, gdzie jest notowana spółka, wynosi ok.75 zł.

Przejęcia KPPD przez Kronospan obawiają się pracownicy. Ich zdaniem chodzi o wrogie przejęcie, którego głównym celem jest zdobycie dostępu do dużej ilości surowca drzewnego. Według tego scenariusza Kronospan planuje w pobliskim Szczecinku wybudować tartak o mocy przerobowej rzędu 500-600 tys. m3. W związku z niedoborem surowca jaki ma miejsce w kraju od kilku lat, zlikwidowane zostałyby mniejsze tartaki, a drewno skierowane do nowego zakładu. Takie rozwiązanie oznacza utratę kilkuset miejsc pracy. Kronospan zaprzecza takim planom, ale nie przedstawia przekonującej alternatywy.

Jeśli Kronospanowi uda się kupić akcje od Skarbu Państwa, będzie posiadał pakiet wystarczający do blokowania najważniejszych dla spółki decyzji. "Boimy się, że w ten sposób Kronospan będzie chciał nas skłonić do sprzedaży mu naszych akcji" - mówi Marek Szumowicz, prezes spółki pracowniczej Drembo, która wraz z podmiotami zależnymi jest głównym akcjonariuszem KPPD.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz