/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Spółki branży drzewnej idą na giełdę

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2007-07-25


W ostatnich dniach pojawiła się informacja o tym, że na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutować chcą Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych. To kolejna spółka branży drzewnej, która chce na rynku publicznym szukać kapitału na inwestycje.

Dobra koniunktura w budownictwie, a w zasadzie w całej polskiej gospodarce, skłania producentów do planowania dużych inwestycji. Sektor drzewny dotychczas skromnie reprezentowany na giełdowym parkiecie, zamierza wykorzystać swoja szansę.

Wspomniane już Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych SA chcą pozyskać z rynku 250 mln zł. Jeżeli wszystkie formalności zostaną terminowo zakończone, debiut nastąpi w IV kwartale br. Spółka oprócz rozbudowy zdolności produkcyjnych w zakresie płyt pilśniowych, planuje wykorzystać pozyskane środki finansowe na zakup linii do produkcji płyt wiórowych. Nie wyklucza również akwizycji firm z branży.

Na giełdę wybiera się również konkurent Koniecpola - Hardex SA z Krosna Odrzańskiego. Według deklaracji z początku roku, spółka chce wejść na GPW prawdopodobnie zaraz po wakacjach. Hardex planuje pozyskanie od inwestorów 50 mln zł, które wydać chce na przejęcia innych firm.

We wrześniu upubliczni swoje akcje Korporacja Budowlana Kopahaus SA. Spółka zajmująca się produkcją i budową domów z drewna w systemie szkieletowym, z oferty chce pozyskać około 30 mln zł na rozwój mocy wytwórczych.

We wrześniu lub październiku mają pojawić się na rynku akcje największego krajowego producenta programu ogrodowego - Stelmet SA. 100 mln zł z giełdy skierowane zostanie na inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa.

Również na wrzesień zaplanowany jest również debiut Jaroma SA. Jarocińska spółka specjalizująca sie w produkcji maszyn do obróbki drewna ma zamiar pozyskać z giełdy ok 20 mln zł. Pozyskane środki maja zostać przeznaczone na modernizację procesu produkcyjnego (zakup środków trwałych do produkcji maszyn). Około 2 mln zł przeznaczonych zostanie na sfinansowanie zakupu jeszcze w 2007r. pozostałych 49% akcji Fabryki Sprzętu Okrętowego Remor SA w marcu Jaroma kupiła od Skarbu Państwa 51% akcji Remoru).

Do końca roku na GPW chciałaby też się znaleźć spółka Mera Schody SA, która oprócz schodów z drewna wytwarza też płytę parkietową. Oferta Mery ma być warta około 15 mln zł.

W tym samym czasie na giełdzie zadebiutować ma producent mebli Paged Meble SA (spółka zależna notowanego na giełdzie Paged SA). 40 mln zł z giełdy firma przeznaczyć chce m.in. na cele marketingowe promujące własną markę w segmencie mebli luksusowych.

Kolejne firmy które wiążą swoje plany z giełdą to Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego SA i Stolarka Wołomin SA. Jednak w przypadku obu firm nie został sprecyzowany dokładny termin debiutu. Z wypowiedzi dla prasy można jednak wnioskować, ze stanie sie to w 2008r.

Niewykluczone jest, że w najbliższym czasie w obrocie publicznym znajdą się akcje Sklejki-Pisz SA. Taką drogę prywatyzacji spółki zapowiadali przedstawiciel MSP.

Liczba wyświetleń: 2407


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA