DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Schwieghofer-Prize dla prof. Matti Kairi i Kerto Finnforest

Schweighofer Prize

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Schweighofer Prize
Data: 2007-06-28


18 czerwca w ratuszu miejskim w Wiedniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród Schweighofer Prize 2007 - europejskiej nagrody z innowacje w branży drzewnej.

od lewej: Gerald Schweighofer,<br>Kanclerz Austrii Dr. Alfred<br>Gusenbauer, Prof. Matti Kairi,<br>Prof. Alfred Teischinger,<br>Ole Salvén,<br>fot. Schwieghofer-Prizeod lewej: Gerald Schweighofer,<br>Kanclerz Austrii Dr. Alfred<br>Gusenbauer, Prof. Matti Kairi,<br>Prof. Alfred Teischinger,<br>Ole Salvén,<br>fot. Schwieghofer-Prize

Zdobywcą nagrody głównej, w uznaniu dla swojej trzydziestoletniej pracy został prof. Matti Kairi, profesor Wydziału Technologii Drewna Politechniki w Helsinkach (Finlandia). W latach 1975-2001 Kairi pracował Urzędzie Przemysłu Drzewnego Metsäliitto, gdzie miał decydujący wpływ na badania i wprowadzenie na rynek fornirowego drewna warstwowego znanego pod marką Kerto.

Kerto® - fornirowe drewno warstwowe (laminated veneer lumber), to przyjazny środowisku materiał drewnopochodny, wytworzony z forniru skrawanego obwodowo o gr. 3mm, klejonego i prasowanego w procesie ciągłym. Płyty te, o szerokości 1,8m mogą być przycinane do wymaganych rozmiarów lub kształtów potrzebnych klientom (deski, słupy, płyty, panele, kratownice lub konstrukcje sferyczne). Grubość produktów waha się od 27 do 75mm, a maksymalna długość to 26m. Kerto charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie, zginanie i ściskanie, dzięki czemu pozwala na dużo wyższe obciążenia niż zastosowanie jakiegokolwiek innego tradycyjnego materiału drewnianego. Kerto jest również bardziej wytrzymałe i prostsze, stabilniejsze wymiarowo i lżejsze niż tradycyjna tarcica.

Produkowane przez Finnforest Kerto jest również dostępne jako produkt standardowy: Kerto-S, w którym fornir układany jest wyłącznie wzdłuż do podłużnej osi płyty oraz Kerto-Q, w którym fornir układany jest w kierunku podłużnym i poprzecznym w stosunku do podłużnej osi płyty. Kerto-S stosowane jest zwykle jako belki lub podpory w konstrukcjach nośnych, a Kerto-Q jako płyty lub tarcze nośne.

Schweighofer Prize jest nagrodą ufundowaną przez rodzinę Schweighofer - Austriaków związanych z przemysłem tartacznym. Nagroda przyznawana jest co dwa lata, innowacji uznanej za kamień milowy europejskiego leśnictwa, technologii drewna i rynku drzewnego. Pula nagród wynosi 300.000 euro.

Oprócz nagrody głównej przyznane zostało pięć nagród w czterech kategoriach:

 • Leśnictwo - dla internetowej platformy informacyjnej Waldwissen.net
 • Technologia drewna - dla szwedzkich naukowców: prof. Anders Grönlund, dr. Stig Grundberg, und dr. Johan Oja - za przemysłowy skaner Röntgena (do drewna) o prędkości przebiegu materiału 3m/sec
 • Produkt - przyznano dwie nagrody ex aequo :
  - dla prof. Holger Militz i dr. Andreas Krause (Niemcy) za opracowanie innowacyjnego i odpornego na warunki atmosferyczne materiału drewnopochodnego uzyskanego poprzez sieciowanie drewna, - dla HIPERWOOD® - formowalnego tworzywa typu duroplast, uzyskanego z drewna i żywic melaminowych - opracowanego współnie przez austriackich naukowców Dr. Uwe Müller, Dr. Andreas Haider, Dr. Michael Roth, Dr. Huong Lan Nguyen, Ing. Melanie Steiner Kompetenzzentrum Holz GmbH oraz dr. Andreas Endesfelder, dr. Steffen Pfeiffer, dr. Christian Fürst, dr. Ulf Panzer z Agrolinz Melamine International GmbH
 • Edukacja - dla Eurpoejskiej Związku Przemysłu Drzewnego - CEI- Bois za "Radmap 2010" - strategiczną inicjatywę europejskiego przemysłu drzewnego.

 • Schwieghofer-Prize dla prof. Matti Kairi i Kerto Finnforest (Zdjęcia: 2)

  od lewej: Gerald Schweighofer,<br>Kanclerz Austrii Dr. Alfred<br>Gusenbauer, Prof. Matti Kairi,<br>Prof. Alfred Teischinger,<br>Ole Salvén,<br>fot. Schwieghofer-PrizeKerto, fot. Finnforest

   
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz