DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Pawie 6 mld euro na inwestycje proekologiczne do 2013

Autor:
Źródło:
Data: 2007-06-26


Lublin (PAP) - Polska może uzyskać prawie 6 mld euro z Unii Europejskiej na inwestycje proekologiczne do 2013 roku - poinformował w poniedziałek w Lublinie minister środowiska Jan Szyszko

Minister podpisał porozumienia z prezesami 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) dotyczące realizacji projektów ekologicznych w poszczególnych regionach.
Chodzi o projekty Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jak powiedział minister, na inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej przewidziane jest około 4,5 mld euro środków pomocowych, a na projekty związane z gospodarką odpadami - 1,2 mld euro. Wojewódzkie Fundusze będą obsługiwały projekty o wartości do 25 mln euro. Mają m.in. przekazywać pieniądze, rozliczać i nadzorować inwestycje.
"Jestem przekonany, że te zadania, które będą należały do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska, zostaną zrealizowane w stu procentach. Fundusze mają wprawę w zakresie wykorzystania środków pomocowych" - powiedział Szyszko.
Podpisane z ministrem porozumienia umożliwiają też udzielanie beneficjentom, którymi są głównie samorządy, niskooprocentowanych pożyczek na wymagany przez UE 15 proc. wkład własny. Wysokość unijnej dotacji dla poszczególnych województw będzie zależała do tego, ile w danym województwie zgłoszonych zostanie projektów do realizacji.
Prezes WFOŚiGW w Lublinie Piotr Kowalczyk uważa, że dzięki porozumieniu do poszczególnych województw trafi dużo pieniędzy. "Za te pieniądze można zrobić kawał dobrej roboty, skanalizować gminę czy powiat. Radzę samorządowcom tworzyć w tej sprawie związki kilku gmin, bo duży może więcej" - powiedział.
Warunki realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko są jeszcze negocjowane z Komisją Europejską. Pierwsze dotacje na inwestycje proekologiczne mają trafić do Polski w przyszłym roku.(PAP)

Lublin (PAP) 25.06.2007
ren/ pad/ gma/


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz