DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Drzewko za butelkę 2007

Autor:
Źródło:
Data: 2007-05-23


Zakłady Azotowe „Puławy” są już po raz trzeci koordynatorem edukacyjnej akcji ekologicznej „Drzewko za butelkę”, do której w tym roku przystąpiło z terenu puławskiego 9 szkół. Akcja jest organizowana w Polsce od 5 lat z inicjatywy firm chemicznych, dystrybucyjnych oraz zajmujących się recyklingiem odpadów, a kierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej.<

Ideą „Drzewka za butelkę” jest aktywne świętowanie Dnia Ochrony Środowiska poprzez zbieranie niepotrzebnych i zaśmiecających otoczenie plastikowych butelek PET. Opakowania trafiają do recyklingu, a uczestnicy akcji otrzymują sadzonki drzew i krzewów do posadzenia w wybranym przez siebie miejscu. Dzieci wezmą także udział w piknikach i festynach podsumowujących akcję, otrzymają upominki i pamiątkowe gadżety, natomiast zwycięzcy rywalizacji pojadą na edukacyjne wycieczki. W Puławach współorganizatorami akcji są obok Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. - Urząd Miasta Puławy oraz Zakład Usług Komunalnych.

Szacuje się, że w Polsce rocznie wytwarza się 130 tys. ton butelek PET. Bardzo szybko zapełniają się nimi składowiska odpadów, dlatego zorganizowanie działań mających na celu podnoszenie świadomości ekologicznej i prostych zasad odzyskiwania PET, ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska. Akcja „Drzewko za butelkę” jest prostym, konkretnym i atrakcyjnym sposobem na edukację w tym zakresie.


Prowadzona jest w miejscowościach, gminach i powiatach leżących w bezpośrednim sąsiedztwie firm chemicznych skupionych wokół międzynarodowego Programu „Odpowiedzialność i Troska”. W tym roku jest to dziewięć miejscowości. Firmy takie jak Zakłady Azotowe „Puławy” będąc realizatorem akcji, zabezpieczają wszystkie jej elementy jak np. logistyka odbioru zebranych butelek, dostarczanie drzewek do sadzenia, organizowanie pikników podsumowujących akcję. W akcję angażują się nie tylko dzieci, ale i nauczyciele, rodzice, samorządowcy, szefowie firm i instytucji - również masmedia: lokalne, środowiskowe i ogólnopolskie. Akcja odbywa się pod patronatem Ministra Środowiska oraz Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Harmonogram akcji w Puławach zakłada zbieranie butelek do 21 maja. W kolejnych trzech dniach nastąpi ich komisyjny odbiór przez Zakład Usług Komunalnych oraz sadzenie w każdej szkole drzewka – symbolu akcji. Finał akcji i ogłoszenie wyników odbędzie się 3 czerwca, na stadionie MOSiR, w trakcie tradycyjnego festynu z okazji „Dnia Chemika”. Wtedy też zostaną wręczone nagrody, dyplomy i upominki.
W ciągu dwóch minionych lat uczniowie z puławskich szkół zebrali ponad 130 tys. butelek. Ich masa to ponad 5 ton. W akcji wzięło udział przeszło 5 tysięcy dzieci. W całej Polsce dzieci przez cztery lata zebrały już ponad 2 miliony butelek, o masie ok. 75 ton i zasadziły prawie 4 tysiące drzewek. W tym roku ogłoszono również ogólnopolski konkurs plastyczny na prace o tematyce ekologicznej, w którym oprócz nagród rzeczowych, 12 wyróżnień stanowić będzie publikacja w specjalnym kalendarzu na 2008 rok, wydawanym przez Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska”.

"Odpowiedzialność i Troska"
Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska” (Responsible Care) i firmy branży chemicznej będące realizatorami tego programu, przez takie akcje jak „Drzewko za butelkę” konkurs plastyczny, czy trwający już konkurs fotograficzny dla pracowników p.t. „Złap Zająca” chcą pokazać, że chemia w rzeczywistości jest przyjazna ludziom i środowisku. Logo Programu (dłonie okalające molekuły) symbolizuje troskę z jaką branża chemiczna przygląda się własnej działalności wytwórczej i odpowiedzialność we wszystkich obszarach swojego oddziaływania, nie tylko na środowisko ale (co ważniejsze) na zdrowie ludzi.
Program „Odpowiedzialność i Troska” jest światową dobrowolną inicjatywą branżową, realizowaną w 47 krajach. Zrzeszone w nim firmy wytwarzają ponad 87% produkcji chemicznej. W Polsce Program skupia 35 przedsiębiorstw (zarówno producentów jak i dystrybutorów), których działania w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa technicznego oraz profilaktyki zdrowotnej przynosi istotne efekty. Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. uczestniczą w nim od 1995 roku.

www.tworzywa.com.pl

Drzewko za butelkę ...


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz