DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Kościuszko pod Racławicami w drewnianych ramach

Autor:
Źródło:
Data: 2007-04-20


Odrestaurowany obraz "Kościuszko pod Racławicami" Jana Matejki został w czwartek umieszczony w drewnianych ramach.

Ze względu na olbrzymie rozmiary dzieła (4,5 m na blisko 9 m ) zadanie to nie było łatwe. Nad jego zwieszeniem w Sukiennicach czuwało kilkanaście osób.

Przebieg umieszczenia dzieła Matejki w ramach nadzorowało kilkanaście osób. "Kościuszko pod Racławicami ma powierzchnię blisko 40 m kw. Łącznie z krosnem waży około 300 kg. Dlatego włożenie obrazu do ram, manipulacje tak olbrzymim płótnem są skomplikowane. Były też emocje czy uda się obraz na nowym krośnie wsadzić do starej ramy. Szczęśliwie się udało" - powiedział dziennikarzom główny konserwator Muzeum Narodowego Janusz Czop.

Trwająca dwa miesiące konserwacja obrazu była pierwszą od 1974 r. Polegała przede wszystkim na zabiegach technicznych: wzmocniono płótno i wymieniono uszkodzone, drewniane krosno. "Zainstalowana została nowa, samonaprężająca się konstrukcja złożona z listew aluminiowo-drewnianych i systemu sprężyn, co pozwoli bezpiecznie eksponować obraz" - powiedział Czop. (...)

Kościuszko pod Racławicami został namalowany specjalnie dla Muzeum Narodowego w Krakowie. W 1883 r. miłośnicy talentu Jana Matejki, którzy chcieli przekazać jakiś dar placówce, wybrali obraz przedstawiający Sobieskiego, ale artysta podarował to dzieło papieżowi. Zamawiający poprosili o jego kopię lub o równie wybitne dzieło historyczne. Matejko wybrał "Kościuszkę pod Racławicami" i w 1888r. obraz został zakupiony ze składek. W Sukiennicach zawisł w 1890r. w ramach ufundowanych przez Radę Miejską.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz