DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Będą eksperci od energetyki odnawialnej

Autor: Katarzyna Pawłowska
Źródło: Nauka w Polsce
Data: 2007-03-09


Jak produkować biopaliwa i korzystać z nich, jak uprawiać rosliny energetyczne, projektować ekologiczne elektrownie - tego będą się uczyć studenci specjalności Technologie Energetyki Odnawialnej, która jeszcze w tym roku powstanie w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Wydziale Inżynierii Produkcji.

„To nowoczesna specjalność, po której absolwenci będą mieli duże szanse na zatrudnienie – uważa rzecznik SGGW, dr inż. Krzysztof Szwejk. - Znajdą pracę w samorządach lokalnych, przedsiębiorstwach energetycznych, a także będą mogli rozpocząć własną działalność gospodarczą, jako producenci biopaliw, biomasy i energii elektrycznej”.

W ostatnich latach gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na nośniki energii (np. biopaliwa i pelety), kotły na biomasę, piece do spalania oleju rzepakowego itd. Energetyka odnawialna ma znaczenie przede wszystkim dla obszarów wiejskich, gdzie dostęp do mediów energetycznych jest znacznie ograniczony.


Priorytet
Według ekspertów wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to priorytet w strategii rozwoju kraju. Wynika on unijnego nakazu, zobowiązującego wszystkie kraje członkowskie do zmiany polityki energetycznej. W ramach reformy do 2010 r. 7,5 proc. polskiego zapotrzebowania energetycznego musi być pokrywane ze źródeł odnawialnych (OZE), a w przypadku samej energii elektrycznej - aż 9 proc. Polityka ta wynika z ograniczonego zasobu tradycyjnych nośników energii.

Brakuje specjalistów

„Niestety brakuje specjalistów – mówi Szwejk. - Co więcej, mimo, że ustawowym obowiązkiem gmin jest planowanie i bilansowanie własnych potrzeb energetycznych, tylko niewielka ich liczba ma opracowane plany. Powód? Brak specjalistów, którzy mogliby taki system wdrożyć”.
Dlatego właśnie naukowcy z SGGW dostrzegli konieczność kształcenia w tej dziedzinie. Studenci powstającej specjalności będą uczyć się między innymi: uprawy roślin energetycznych, technologii uprawy i zbioru biomasy, produkcji i wykorzystania biopaliw, wykorzystania pomp ciepła, słonecznych instalacji grzewczych, energetyki wiatrowej i małej energetyki wodnej.

Technologie energetyki odnawialnej opierają się nie tylko na wykorzystaniu energii słonecznej, wiatrowej i geotermalnej, ale obejmują też produkcję i wykorzystanie różnorodnych nośników. OZE poprawiają też regionalne bezpieczeństwo energetyczne, a ich produkcja aktywizuje lokalny rynek pracy.

Dodatkowe informacje na temat kierunku i zasad rekrutacji znaleźć można na stronie internetowej

Nauka w Polsce – Katarzyna Pawłowska

tot/kol


JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz