DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Stora Enso Timber ma tartak w Polsce

Stora Enso

Autor: dja
Źródło: Stora Enso
Data: 2006-12-21


Tartak w Murowie stał się częścią Stora Enso Timber – jednego z największych producentów tarcicy na świecie. To pierwszy duży koncern branży drzewnej, który zainwestował w Polsce w tartacznictwo.

Tartak w MurowieTartak w MurowieFot. ZPD Murów

11 grudnia została sfinalizowana transakcja zakupu Zakładu Przemysłu Drzewnego w Murowie przez grupę Stora Enso. Tartak wszedł w skład Stora Enso Timber, jednostki składającej się z 27 zakładów produkcji drzewnej zlokalizowanych w Europie północnej i środkowej.

Jak powiedział szef Stora Enso Timber Peter Kickinger - "Ten zakup świadczy nie tylko o znaczącym rozwoju naszej działalności w regionie Europy centralnej, ale również o strategicznie bardzo ważnym kroku dla grupy Stora Enso. Wchodzimy na rynek kraju, który ma wielkie możliwości zaopatrywania w surowiec drzewny, zwiększamy popyt na produkty drzewne i przyczyniamy się tym samym do wzrostu ekonomicznego".

Zakład Przemysłu Drzewnego w Murowie został wybudowany w roku 1952 i był jednym z trzynastu zakładów wchodzących w skład Opolskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego z centralą w Opolu. Od samego początku był jednym z największych tartaków w Polsce. Po pożarze, który miał miejsce w 1980r. został gruntownie zmodernizowany i roczny przerób osiągnął wartość 150.000 m³

W 1997 roku Opolskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego zostało przekształcone w spółkę akcyjną OPDREW SA z siedzibą w Opolu, do której również należał ZPD Murów. W roku 2001 spółka ogłosiła upadłość. Zakłady należące do OPDREW wystawione zostały na sprzedaż. W 2002r. zakład w Murowie został zakupiony od syndyka przez Zakład Przemysłu Drzewnego Sp. z o.o.. W tartaku uruchomiona została ciśnieniowa impregnacja drewna. Trudności finansowe wynikające z braku odpowiedniego kapitału oraz problemy z zaopatrzeniem w surowiec drzewny nie pozwoliły na rozwój zakładu. W 2006r. zakład przerobi ok. 60.000 m3 drewna okrągłego, przy zdolnościach produkcyjnych rzędu 200.000 m3.

Sytuacja ekonomiczna, zwłaszcza po ciężkiej dla branży zimie 2005/2006 zmusiła spółkę do szukania takiego rozwiązania, które umożliwiłoby dalsze funkcjonowanie tartaku. W połowie 2006 roku udziałowcy ZPD Murów zdecydowali się na poszukiwanie strategicznego partnera.
Partnerem została Stora Enso, która postanowiła zainwestować w modernizację tartaku w Murowie i tym samym wspomóc rozwój przemysłu regionu opolskiego.

Obecnie, zakład zatrudniający ok. 100 osób, wyposażony jest w dwie linie do przetarcia drewna wielkowymiarowego oraz linię do przetarcia drewna średniowymiarowego. Przy obecnym wyposażeniu zakład jest w stanie przerobić w ciągu roku 200.000 m3 drewna okrągłego. Stora Enso planuje sukcesywny rozwój zakładu oraz nowe inwestycje. W przyszłości będzie to bardzo nowoczesny kompleks przerobu drewna, prowadzący również bardziej zaawansowany przerób tego surowca. Głównymi kierunkiem zbytu produktów tartaku mają być rynki krajów Unii Europejskiej.
Rozwój zakładu będzie korzystny również dla regionu. Nowoczesny tartak to nie tylko pewne miejsca pracy bezpośrednio w zakładzie, ale również rozwój wielu firm transportowych, firm związanych z pozyskaniem drewna oraz firm usługowych.

Aktualnie toczą się rozmowy z Lasami Państwowymi dotyczące zaopatrzenia w surowiec drzewny. Nowe zasady sprzedaży drewna wprowadzone przez Lasy w tym roku opierają się przede wszystkim na historycznej wielkości zakupów dokonanych przez odbiorców. Biorąc pod uwagę, że w ostatnich latach zakupów dokonywały zarówno ZPD Murów, jak i Stora Enso - perspektywy zaopatrzenia zakładu w masę pozwalająca na pełne obłożenie zdolności produkcyjnych są bardzo realne.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Upał

Osoby pracujące powinny się często chłodzić, trzeba robić częste przerwy w pracy.

reeee [1]Odpowiedz na ten komentarz2010-07-12 14:24:04

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz