DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Największa na świecie strefa ochrony lasów powstała w Amazonii

PAP

Autor: dja
Źródło: PAP
Data: 2006-12-05


Rząd brazylijskiego stanu Para zdecydował o stworzeniu największej na świecie strefy ochrony lasów, obejmującej łącznie 150 tys. km2 powierzchni (dla porównania, jest to ok. 50% powierzchni Polski).

Las deszczowy niszczony w celu pozyskania terenów rolniczychLas deszczowy niszczony w celu pozyskania terenów rolniczychFot. Mongabay.com

Jedna trzecia tego obszaru będzie chroniona całkowicie. Na pozostałym terenie eksploatacja lasów będzie dozwolona pod pewnymi warunkami i pod kontrolą rządu.

"Utworzenie tych stref jest znaczącym krokiem dla zachowania jednego z największych obszarów lasów tropikalnych na ziemi" - ocenił Jose Maria Cardoso de Silva, wiceprzewodniczący Conservation International (CI), ekologicznej organizacji pozarządowej związanej z tą inicjatywą.

Objęty ochroną obszar znajduje się w górnym biegu Amazonki, jest jednym z najmniej znanych w Amazonii.

W północnej Amazonii przy granicy z Gujaną Francuską istnieje już zajmujący 38,7 tys. km2 park narodowy, administrowany przez stan Amapa.

Amazonia zajmuje ok. 6,68 mln km2 z czego 60% znajduje się na terytorium Brazylii. Przyrodnicy oceniają, że jest najbardziej zróżnicowanym pod względem biologicznym regionem na świecie.

Według ocen specjalistów dotychczas zniszczono ok. 17% powierzchni amazońskich lasów. Ich miejsce zajęły pastwiska i uprawy (m.in. kawy, bananów). Od jesieni 2005r. do lata 2006r. wylesionych zostało ok. 13.100 km2 lasów amazońskich to ok. 30% mniej w porównaniu z okresem poprzednim.

Zdaniem autorów raportu opublikowanego w marcu w czasopiśmie "Nature" około 40% lasów amazońskich zniknie z powierzchni ziemi do 2050r., jeśli nie zostanie powstrzymane ich niszczenie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz