DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Z optymizmem w rok 2005

Autor:
Źródło:
Data: 2004-12-29


GAZETA WYBORCZA

Politycy robią wiele, by obrzydzić nam życie, ale się nie dajemy - grudniowy sondaż CBOS pokazuje najwyższy poziom optymizmu od sześciu lat.

Polacy nieźle oceniają kończący się rok: 40 proc. uważa, że dla nich był dobry, 25 proc. - że zły. To akurat nie zaskakuje - podobne opinie wyrażamy co roku.

Ciekawsze są oceny, jaki był to rok dla Polski. - Dobry - mówi 21 proc. ankietowanych. - Zły - twierdzi 36 proc. To lepiej niż rok temu i znacznie lepiej niż w 2001 r., kiedy dobrych ocen było tylko 8 proc, a złych aż 55 proc.

Polacy przewidują, że rok 2005 będzie lepszy dla nich osobiście i lepszy dla Polski (patrz wykres). I tu, i tu rozkład odpowiedzi jest zbliżony; i tu, i tu przybywa optymistów, ubywa pesymistów.

Skąd ta poprawa nastrojów w ogarniętym kryzysem państwie, gdy co drugi dzień wybucha kolejna afera? Może nasza polityka staje się tylko widowiskiem, z którego niewiele wynika?

Może ludzie liczą na zmianę rządów (wyższy poziom optymizmu w elektoracie prawicy)? Może wejście do Unii otworzyło nowe perspektywy, choćby pracy za granicą czy dopłat dla rolników - uderzają dobre nastroje właśnie na wsi. A może jakąś rolę odegrała rewolucja na Ukrainie i Polacy poczuli powiew ze Wschodu?

Subskrypcja z serwisu MSZ.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz