DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

KPPD: Za miesiąc rozprawa apelacyjna Drembo

DREWNO.PL

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: DREWNO.PL
Data: 2006-10-02


Na 25 października b.r. wyznaczona została rozprawa apelacyjna w sprawie z powództwa Octava NFI SA przeciwko Drembo Sp. z o.o. Od jej wyniku mogą zależeć dalsze losy Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego SA.

Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego SA to jedno z największych w Polsce przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem drewna. Akcje spółki znajdują się w obrocie na rynku CETO.

W kwietniu 2003r. Drembo Sp. z o.o. (spółka menedżersko-pracownicza utworzona przez pracowników KPPD Szczecinek SA w celu dokonania odkupu akcji tej spółki) odkupiła od FOKSAL NFI SA 48,69 % akcji KPPD SA. W trakcie kolejnych transakcji w kwietniu 2003 roku udział spółki Drembo Sp.z o.o. zwiększył się do 49,99%. Zgodnie z obowiązującymi przepisami był to maksymalny poziom udziałów w KPPD, jaki Drembo mogło uzyskać bez ogłoszenia tzw. wezwania na pozostałe akcje.

NFI Octava - mniejszościowy akcjonariusz KPPD SA - oskarżyła Drembo, że spółka złamała prawo przejmując kontrolę nad KPPD i zataiła informację, że posiada formalnie i nieformalnie ponad połowę akcji KPPD.

Zdaniem NFI Octava, Drembo zleciło zakupienie ponad 6% akcji KPPD spółce finansowej Amersbrokers, gwarantując sobie opcje odkupu do czerwca 2005r.

W czerwcu 2005 Amersbeokers sprzedał akcje zgodnie z umową, jednak nabywcą nie zostało Drembo, lecz wskazany przez spółkę podmiot - austriacka spółka TLH Verwaltungs, Geteiligungs GmBH - właściciel TLH Polska - jednego z największych odbiorców KPPD.

W grudniu 2005r. Sąd przyznał NFI Octava rację i orzekł, że Drembo złamało prawo o publicznym obrocie,a wykonywane przez niego .

Obecnie Drembo nie może wykonywać ze swoich akcji żadnego prawa głosu. Uchwały podjęte przez ostatnie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy KPPD SA oraz kilku poprzednich są nieważne, bowiem zostały uchwalone głosami Drembo, które nie miało prawa głosować. Wśród unieważnionych uchwał jest m.in. absolutorium dla zarządu i rady nadzorczej spółki.

Teoretycznie akcjonariusze mniejszościowi mogą zwołać NWZA spółki i odwołać prezesa, zarząd oraz przejąć pełnię kontroli nad spółką... chyba, że Drembo odkupi od pozostałych graczy pozostałe 50% akcji. Jednak cena jaką przyszłoby zapłacić, może być kilkukrotnie wyższa od tej, za którą przejęło dotychczasowy pakiet akcji - może być to suma od 16 do nawet 32 mln zł.

Drembo odwołało sie od wyroku Sądu I instancji i ma nadzieję, że apelacja będzie dla niego pomyślna. Rozprawa została wyznaczona na 25 października.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz