/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

IKEA 1943-2006

IKEA

Autor: oprac. JR
Źródło: IKEA
Data: 2006-09-14


Historia IKEA, największej sieci handlowej sprzedającej meble.

Fot. Drewno.pl

1943 - Ingvar Kamprad rejestruje firmę IKEA
(Ingvar Kamprad z Elmtaryd w Agunnaryd) Ingvar Kamprad miał 17 lat, gdy rejestrował swoją firmę, pochodzi z najbiedniejszej, szwedzkiej prowincji Smålandia. Mieszkający tam ludzie porównywani są do Szkotów, ze względu na ich osławioną oszczędność, skromność, pracowitość i dobre pomysły biznesowe. Do tej pory symbolem duszy IKEA pozostaje kamienny murek oddzielający pola. Murki te są charakterystycznym elementem krajobrazu Smålandii – układane są z kamieni zbieranych z pól.

1946 - Pierwsze ogłoszenia IKEA w lokalnych gazetach

1947 - IKEA rozpoczyna sprzedaż wysyłkową
W pierwszym okresie działalności IKEA prowadziła sprzedaż wysyłkową różnych, drobnych, użytecznych w gospodarstwie domowym przedmiotów. Zamówione produkty były wysyłane na dworzec kolejowy wózkiem mleczarza. W podobny sposób do farmy Ingvara Kamprada docierały zamówienia.

1950 - IKEA wprowadza meble do asortymentu
Ingvar Kamprad zauważył, że młodych ludzi nie stać na kupno drogich mebli. Postanowił stworzyć alternatywę dla mniej zasobnych, przede wszystkim młodych Szwedów. Narodziny misji IKEA.

1951 - IKEA wydaje pierwszy katalog
W początkowym okresie katalog służył wyłącznie do zamówień pocztowych, dopiero w latach siedemdziesiątych stał się najważniejszym źródłem inspiracji i wiedzy o IKEA i jej asortymencie. Katalog był zawsze wydawnictwem bezpłatnym, choć w latach 70-tych i 80-tych katalog (przywożony ze Szwecji) był sprzedawany na polskich bazarach. Katalog IKEA jest drugim po Biblii największym na świecie wydawnictwem.

1953 - Powstaje stała ekspozycja mebli w Älmhult

1955 - IKEA wprowadza własne wzornictwo
Z tego czasu pochodzi znana sentencja Ingvara Kamprada: „nie sztuką jest zaprojektować i wyprodukować stół, który kosztuje 1000 USD, ale sztuką jest zaprojektowanie równie ładnego i funkcjonalnego stołu, który kosztowałby 100 USD.”

1956 - IKEA zaczyna sprzedawać meble w płaskich kartonach - do samodzielnego złożenia
U podstaw fundamentalnej zasady IKEA „meble w płaskich opakowaniach” znajduje się stół kupiony przez jednego z pracowników IKEA. Stół ten w żaden sposób nie mieścił się do bagażnika samochodu. Pracownik (jego imię zginęło w mrokach historii) odkręcił od swojego nowego stołu nogi i włożył je osobno do samochodu. Tak narodził się pomysł, aby meble produkować i transportować w elementach.

1958 - IKEA otwiera pierwszy sklep w Älmhult
Älmhult to niewielkie miasteczko w Smålandii (ok. 20 tys. mieszkańców), prowincji o niewielkim zaludnieniu. Konkurencja twierdziła, że nikt nie przyjedzie do takiego sklepu, a IKEA zbankrutuje. Po kilku miesiącach okazało się, że do sklepu przyjeżdżają młodzi ludzie z całej niemal Szwecji. Tak wielkim magnesem okazały się tanie meble dla każdego.

1961 - Ingvar Kamprad po raz pierwszy przyjeżdża do Polski
Pierwsze kontakty z polskimi producentami i pierwszy kontrakt z polską fabryką na dostawy krzeseł do IKEA. W obliczu sukcesu IKEA i w obawie o utratę zysków konkurencja zagroziła IKEA bojkotem. Firma znalazła się na skraju bankructwa. IKEA gorączkowo zaczęła poszukiwać producentów tanich mebli. Tacy producenci znaleźli się w Polsce „za żelazną kurtyną”. IKEA nie obawiała się kontaktów z krajami tzw. komunistycznymi twierdząc, że kontakty gospodarcze przyczyniają się do procesu demokratyzacji. Z tego okresu pochodzą anegdoty o przywożeniu do Polski technologii i narzędzi w walizkach (dosłownie).

1963 - IKEA wprowadza własne standardy jakości - „wysoka jakość za niską cenę”.
Narodziny tzw. „wzornictwa demokratycznego” – produkt powinien być nie tylko ładny, trwały, funkcjonalny, ale także niedrogi.

1965 - IKEA otwiera sklep w Sztokholmie; Wprowadzenie samoobsługi jako zasady sprzedaży
Pierwszy sklep IKEA w Sztokholmie cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem wśród klientów, że sprzedawcy nie nadążali z obsługą. Tworzyły się kilometrowe kolejki. Wtedy to szefowie sklepu wpadli na pomysł, aby klienci mogli płacić za wybrane produkty w kasie przy wyjściu.

1973 - IKEA otwiera pierwszy sklep poza Skandynawią - w Szwajcarii.
Dlaczego Szwajcaria? Ingvar Kamprad powiedział, że jeżeli koncepcja IKEA sprawdzi się w bogatej i konserwatywnej Szwajcarii to sprawdzi się wszędzie, Bo wszędzie są ludzie, którzy mają ograniczone środki, ale jednocześnie pragną mieszkać wygodnie i ładnie.

1974 - 1987 - IKEA otwiera sklepy w Europie i USA
W początkowo sklepy amerykańskie okazały się wielką porażką. Dlaczego? IKEA wychodziła z założenia, że potrzeby ludzi na całym świecie są takie same. Każdy człowiek musi na czymś spać, siedzieć itp. To prawda: potrzeby ludzi są takie same, ale wymagania różne. Amerykanie nie byli przyzwyczajeni do małych europejskich szklanek czy sof. Dopiero, kiedy IKEA wprowadziła do asortymentu amerykańskich sklepów europejskie wzornictwo w amerykańskich rozmiarach sklepy odniosły sukces.... Tak narodziła się idea dostosowywania asortymentu do lokalnych potrzeb.

1986 - IKEA zostaje przekształcona w fundację
Ingvar Kamprad przekazał 100% swoich udziałów w IKEA holenderskiej fundacji, tak, aby nikt nie korzystał ze środków wypracowanych przez firmę. Zyski, jakie uzyskuje IKEA są przeznaczone wyłącznie na rozwój działalności własnej.

1991 - IKEA otwiera pierwszy sklep w Polsce – Plattan w Warszawie
W ten sposób spełniło się marzenie Ingvara Kamprada, który o Polsce mówi „Moja druga ojczyzna”. Plattan był jedynym w historii IKEA sklepem zlokalizowanym w centrum miasta, który sprzedawał wyłącznie akcesoria. Był też najbardziej kochanym przez klientów i pracowników sklepem w Polsce.

1998 - IKEA otwiera sklep w Chinach

1992 - 2000 - IKEA otwiera sklepy w Warszawie, Jankach, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach.

2000 - IKEA wchodzi na rynek rosyjski

2006 - IKEA ma 237 sklepów w 34 krajach i współpracuje z 1300 dostawcami z 54 krajów.
Należąca do IKEA grupa produkcyjna Swedwood posiada 36 fabryki w 9 krajach. IKEA zatrudnia 104.000 pracowników.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz