DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Zawody Drwali - Relacja 2006

Drewno.pl

Autor:
Źródło: Drewno.pl
Data: 2004-04-09


W dniach 1-2 lipca 2006 w ponad 30 stopniowym upale odbyły się VII Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowej. 41 drwali z Polski, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji i Szwecji rywalizowało w 5 konkurencjach i konkursie na najładniejszą rzeźbę wykonaną przy pomocy pilarki spalinowej.

Ceremonia rozpoczęciaCeremonia rozpoczęcia

Wzorem lat ubiegłych odbyły się następujące konkurencje:
- obalanie na cel
- przygotowanie pilarki do pracy
- złożona przerzynka kłód
- dokładność przerzynki
- okrzesywanie

Pierwszego dnia odbyła się tylko jedna konkurencja - obalanie na cel - która była rozgrywana w lesie oraz pokazy sprawności drwali na boisku, a wieczorem koncert i zabawa dla drwali i gości. W konkurencji - obalanie - każdy drwal losuje drzewo, które musi ściąć. Ma to zrobić tak, aby upadło jak najbliżej wbitego w odległości 15 metrów od pnia palika. Każdy centymetr odchylenia od palika to punkty karne. Po powrocie z lasu drwale popisywali się swoimi umiejętnościami na boisku, m.in. rzeźbiąc przy pomocy pilarki. Wieczorem wszyscy bawili się wspólnie na koncercie zespołu SUMPTUASIC.

Drugiego dnia na boisku OSP w Bobrowej drwale zmagali się w konkurencjach wymagających doskonałego opanowania pilarki. Najpierw musieli w jak najkrótszym czasie przygotować pilarkę do pracy (w tej konkurencji należało rozłożyć pilarkę obrócić prowadnicę, a następnie z powrotem przygotować maszynę do pracy, tak aby móc nią wykonać kolejne konkurencje), następnie odbyła się złożona przerzynka kłód oraz konkurs na dokładność przerzynki, w którym drwal tnąc kłodę nie może uszkodzić ułożonej pod nią płyty. Do ostatniej konkurencji zakwalifikowało się 20 najlepszych zawodników. W tej konkurencji - okrzesywanie - chodziło o to, aby odciąć boczne gałęzie jak najbliżej pnia i nie zadrasnąć piłą samego pnia. W między czasie pod sceną odbywały się konkursy dla najmłodszych kibiców oraz występy artystyczne zaproszonych zespołów.

W ostatecznej klasyfikacji wygrał reprezentant gospodarzy Jacek Stochniałek (1413), który obronił tytuł sprzed roku. Drugi był trzykrotny triumfator zawodów Niemiec Dietrich Harder (1286), a trzeci Roman Szala (1182) - również przedstawiciel gospodarzy.

Po ogłoszeniu wyników drwale i kibice świętowali do późnych godzin przy muzyce zespołu Bayer Full.
Przez cały czas imprezie towarzyszyły liczne atrakcje m.in. czeskie wesołe miasteczko, pokazy pracy tarka taśmowego, prezentacje maszyn i narzędzi dla drwali i nie tylko.

Tegoroczna impreza była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg III A Czechy-Polska oraz Kontraktu Wojewódzkiego dla Województwa Opolskiego na lata 2006/2007.

Tabla wyników >>

Zobacz także:

Relacja 2007 >>

Relacja 2005 >>

Zawody Drwali - Relacja 2006 (Zdjęcia: 4)

Ceremonia rozpoczęciaObalanie na celZłożona przerzynka kłódZwycięzcy zawodów

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz