DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

VI edycja rankingu Gazele Biznesu 2005

Portal pb.pl

Autor: Andrzej Stepanów
Źródło: Portal pb.pl
Data: 2005-12-16


Do wydania dziennika „Pulsu Biznesu” z 5 grudnia został dołączony specjalny dodatek z największym i najbardziej znanym w Polsce zestawieniem najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm „Gazele Biznesu 2005”.

To już szósta edycja rankingu, przygotowywanego przez „Puls Biznesu” i międzynarodową wywiadownię gospodarczą Coface Intercredit Poland. W tym roku na liście znalazło się 3 108 przedsiębiorstw.
Tegorocznym zwycięzcą ogólnopolskim została firma Przedsiębiorstwo Automatyki Hutniczej VAI Polska z Krakowa, która na przestrzeni ostatnich trzech lat zanotowała wzrost przychodów aż o 2 221 proc.

Andrzej Nierychło, wydawca „Pulsu Biznesu, zapytany dlaczego redakcja "Pulsu Biznesu" z taką konsekwencją od sześciu lat publikuje dodatek poświęcony małym firmom, podczas gdy inni koncentrują się na największych, mówi: Odpowiedź jest prosta, bo i tak najpoważniejszy udział w tworzeniu PKB mają firmy małe i średnie, dla których łamy większości gazet są zamknięte. O słuszności tego działania przekonuje nas zarówno zainteresowanie samych firm udziałem w rankingu, jak i pojawiające się tu i ówdzie podróbki naszego zestawienia. Wszak kopiuje się tylko wyroby markowe.

Rokrocznie kryteria doboru firm do rankingu są takie same. Podstawowe znaczenie ma więc szybki i stały rozwój w kolejnych 3 latach, ale szczególnie ważną cechą jest też wiarygodność biznesowa i przejrzystość notowanych firm.

Do rankingu mogła zakwalifikować się firma, która:

 • w kolejnych latach 2002, 2003, 2004 wykazywała dodatni wynik finansowy
 • w latach 2002-2004 z roku na rok wykazywała wzrost sprzedaży
 • poziom sprzedaży w roku 2002 kształtował się w przedziale 3 – 300 mln zł
 • publikuje swoje sprawozdania finansowe w Monitorze Polskim B, składa je do akt rejestrowych firmy lub udostępniła je redakcji „Pulsu Biznesu”.

  Jak mówi Katarzyna Kompowska, prezes wywiadowni Coface Intercredit, o sile tego rankingu w dużej mierze decyduje fakt, że większość firm, które w nim się znajdują, nie zgłasza osobiście swego udziału, nie musi wypełniać stosu formularzy, nie musi płacić za zgłoszenie, lecz zostaje dostrzeżona przez naszą wywiadownię. To z pewnością satysfakcjonująca informacja - zarówno dla osób z kierownictwa jak i pracowników wyróżnionego przedsiębiorstwa - dowiedzieć się, że osiągnięcia całej firmy zostały zauważone i docenione.

  Wszystkie firmy odbiorą statuetki i pamiątkowe dyplomy w trakcie uroczystych gal regionalnych, które zostaną zorganizowane do końca kwietnia 2006 roku w 10 miastach: Krakowie 7 grudnia, Katowicach 14 grudnia oraz we Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Toruniu, Łodzi, Lublinie i w Warszawie.

  Andrzej Stepanów
  dyrektor ds. public relations
  "Puls Biznesu"

  » Zobacz pełny ranking

  » Serwis poświęcony Gazelom Biznesu

  Gazele Biznesu są wspólnym projektem realizowanym przez 9 dzienników ekonomicznych należących do Grupy Wydawniczej Bonnier. Oprócz "Pulsu Biznesu" podobne zestawienia sporządzają jego siostrzane dzienniki ze Szwecji, Danii, Austrii, Litwy, Łotwy, Rosji, Estonii i Słowenii. Mimo że szczegółowe kryteria doboru firm biorących udział w tych rankingach różnią się zależnie od realiów gospodarczych poszczególnych krajów, ich idea wszędzie jest taka sama promocja rozwijających się dynamicznie małych i średnich firm.

 • VI edycja rankingu Gazele Biznesu 2005 (Zdjęcia: 2)   
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz