DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Rzym podziwia drewnianą szopkę

Autor:
Źródło: Metro / Express Bydgoski
Data: 2005-12-23


Bożonarodzeniowa szopka uczniów z bydgoskiegi Liceum Plastycznego stanęła w rzymskim panteonie, obok grobowców włoskich królów i rafaela. Mała replika szopki wykonanej z topoli trafiła do rąk Papieża.

Papież Benedykt XVI wypatrzył na Placu św. Piotra bydgoszczan z ich szopkąPapież Benedykt XVI wypatrzył na Placu św. Piotra bydgoszczan z ich szopkąFot. Robert Sawicki / AG

Bydgoscy uczniowie podbili Rzym. Przy ich bożonarodzeniowej szopce fotografują się tysiące turystów, a papież Benedykt XVI przyjął jej miniaturęWłosi i turyści w Rzymie od pierwszego wejrzenia polubili szopkę wyrzeźbioną przez uczniów bydgoskiego zespołu szkół plastycznych.

- Ustawiają się w kolejkę do postaci Jana Pawła II, żeby zrobić sobie zdjęcie - opowiada Elżbieta Jolanta Szymańska, dyrektor bydgoskiego "plastyka". - Przez rzymski Panteon, w którym wystawiana jest szopka, przewijają się codziennie setki turystów z całego świata. Oprócz grobowców wybitnych Włochów, np. króla Wiktora Emanuela II, mogą zobaczyć dzieło uczniów naszej szkoły. To niezwykła promocja dla naszego miasta - dodaje z dumą.

Od pięciu lat uczniowie liceum plastycznego przygotowują świąteczne żłóbki. Co roku nauczyciel rzeźby Lech Kasprzykowski wybiera kilkunastu najbardziej utalentowanych, którzy projektują i rzeźbią w drewnie biblijne postaci. Tegoroczną szopkę przygotowywali uczniowie trzecich i czwartych klas. Trafiła do Rzymu dzięki kontaktom z mieszkającym w Stuttgarcie ks. prof. Witoldem Broniewskim, który przez 16 lat był duszpasterzem w stolicy Włoch.

Uczniowie przewieźli szopkę do Rzymu autokarem. - Przez całą sobotę ustawiali figury w Panteonie - mówi Szymańska. - Potem była msza św. i żłóbek został poświęcony. Zaśpiewaliśmy polskie kolędy. Ku naszemu zaskoczeniu na inaugurację szopki przyszły setki osób - przedstawiciele organizacji polonijnych, władz Rzymu. Ambasador RP przy Watykanie Hanna Suchocka złożyła nam specjalne podziękowania i zaprosiła na spotkanie.
Twórcy szopki wzięli też udział w audiencji generalnej u Benedykta XVI. - Papież pozdrowił bydgoszczan - opowiada Szymańska. - Pod koniec spotkania Ojciec Święty podjechał do naszej grupy i udało nam się wręczyć mu miniaturę szopki - dodaje szczęśliwa. Szopka będzie wystawiona w Rzymie do 5 lutego.

Projekt bydgoszczan ma tytuł "Jan Paweł II - Orędownik Pokoju". I to właśnie drewniana postać Papieża Polaka wzbudza największe zainteresowanie turystów. 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz