DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2005

MTP

Autor: opr. PR
Źródło: MTP
Data: 2005-11-18


Najnowsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, międzynarodowa reprezentacja liderów branży, specjalistyczne konferencje, spotkania biznesowe i warsztaty, prestiżowe konkursy i interesujące wystawy – wszystko to czekało na uczestników Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2005, które odbyły się w Poznaniu w dniach 15-18 listopada 2005 r. Honorowy patronat nad siedemnastą edycja tych największych w Europie Środkowo-Wschodniej targów nowoczesnej ekologii objęli Ministrowie Środowiska Polski i Niemiec.

Hala 3AHala 3A

Ekspozycja została podzielona na siedem czytelnych sektorów:

- sektor wody

-sektor odpadów - w tej części znalazł się Salon Recyklingu oraz Park Techniki Komunalnej

- sektor energii - w tej części znalazł się Salon Czystej Energii- sektor powietrza i hałasu- sektor edukacji ekologicznej- wystąpienia narodowe- Salon Investcity-Środowisko Nas z racji branży najbardziej zainteresował Salon Czystej Energii oraz stoiska Salonu Recyklingu, firm zajmujących się utylizacją odpadów drzewnych.

SALON CZYSTEJ ENERGII

Zgodnie ze światowymi tendencjami w Polsce stopniowo rośnie zainteresowanie energetyką odnawialną. Organizowana już po raz piąty w Poznaniu w ramach targów POLEKO specjalna ekspozycja Salon Czystej Energii był doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą tej gałęzi sektora energetycznego. Tegoroczna ekspozycja zajmowała powierzchnię około 1160 mkw. W tym roku w salonie wezięło udział blisko 80 firm z Czech, Danii, Finlandii, Niemiec, Polski, Szwecji i Włoch. Licznie reprezentowane będą przedsiębiorstwa oferujące kotły, kominki, pelety, pompy ciepła, kolektory słoneczne i przydomowe wiatraki. Patronat nad Salonem Czystej Energii sprawuje Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej.

Salonowi towarzyszyło szereg specjalistycznych konferencji i seminariów. Podobnie jak w latach ubiegłych odbyło się Forum Czystej Energii - cykl seminariów poświęconych biopaliwom, energii wiatrowej i wodnej, energooszczędnemu budownictwu, zagadnieniom związanym z wykorzystaniem energii słonecznej oraz możliwościom finansowania projektów wykorzystujących OZE. Organizatorami forum są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Abrys Sp. z o.o. Udział w forum jest bezpłatny.

Pod patronatem Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej EC BREC/IBMER – instytucji odpowiedzialnej za wdrożenie krajowej "Strategii rozwoju energetyki odnawialnej" – odbyło się seminarium pt. "Systemowe, gospodarcze, rynkowe i inwestycyjne uwarunkowania rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce w perspektywie krótko- i średniookresowej". Niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Pracy zorganizowało seminarium “Special German Renewable Energy Day“. Natomiast Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej i Polska Izba Ekologii przygotowało konferencję "Ochrona Środowiska i Energetyka Odnawialna w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007-2013". Podczas seminarium „Doświadczenia wspólnych wdrożeń – szansa inwestycyjna dla samorządów” Polska Izba Biomasy zachęcała samorządowców do włączenia się w rozwój polskiego rynku biomasy.

Polska Izba Biomasy zorganizowała również wystawę ekologicznego paliwa z biomasy, na której prezentowane były najpopularniejsze rodzaje biopaliw: pelety, brykiety, zrębki, wierzba energetyczna, ślazowiec i słoma. Dla każdego paliwa przygotowany zostanie jego szczegółowy opis technologiczny.
Salonowi Czystej Energii towarzyszyła wystawa fotografii Katarzyny Janikowskiej "Elektrownie Wodne".

W czasie imprezy wystawcy zaprezentowali liczne nowości, czyli produkty, technologie i usługi, które - według deklaracji wystawców - zostaną zaprezentowane po raz pierwszy na targach POLEKO, m.in:


ASKET Roman Długi
Brykieciarka słomy na cele grzewcze i gospodarcze
Nowe urządzenie do ciągłego brykietowania słomy i siana dla małych i średnich gospodarstw rolnych. Umożliwia samodzielne produkowanie opału na własne potrzeby i na sprzedaż.

PGK System Sp. z o.o.
Automatyczny kocioł grzewczy HDG Compact 50/65
Przeznaczony jest do automatycznego spalania zrębków (wilgotność nawet do 45%), trocin i pelletów, z zastosowaniem technologii tzw. rusztu uchylnego, dostępny w wykonaniach 50 i 65 kW. Idealnie nadaje się tam, gdzie mamy do dyspozycji odpadowe drewno w postaci zrębków (długość do 50 mm) i trocin. Dobrym paliwem są też zrębki roślin energetycznych, a także brykiety drzewne oraz pellety. Nowe wzornictwo, zwarta konstrukcja i niższa cena decydują o tym, iż kocioł ten znajduje zastosowanie w rolnictwie i w sektorze komunalnym (ogrzewanie szkół, domów mieszkalnych, internatów, ośrodków zdrowia, urzędów itp.). Kotły wyposażane są standardowo w automatyczny zapłon paliwa, niezależnie sterowane podawanie paliwa oraz przepustnice powietrza pierwotnego i wtórnego, samo-oczyszczający się, uchylny ruszt żeliwny, dodatkowo kocioł HDG Compact 50/65 można wyposażyć w systemy: automatycznego czyszczenia wymiennika ciepła i automatycznego odpopielania paleniska i wymiennika ciepła, zdalnego nadzoru i sterowania pracą kotła poprzez łącze GSM i komputer PC.

J. Willibald GmbH
Willibald KST- M3F - przewoźny przesiewacz wibracyjny dla 3 frakcji
Nowa technologia przesiewania kompostu, gleby, drewna i innych materiałów. Urządzenie posiada dwa poziomy przesiewania i pozwala na uzyskanie 3 frakcji na wyjściu przy jednej sekwencji przesiewania. Półmobilna maszyna wyposażona jest w 3 przenośniki na wyjściu. Możemy dostarczyć maty przesiewowe o module od 10 mm do 100 mm dla obu poziomów sit.

Jak zwykle Targom towarzyszyły konkursy i wystawy.

Konkursy

 • Nagrody Ministra Środowiska i Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w konkursie na najlepszy wyrób lub wdrożone rozwiązanie technologiczne eksponowane na targach
 • Nagroda Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za najlepiej prowadzoną akcję edukacyjną w czasie trwania POLEKO
 • Konkurs o Złoty Medal MTP za najlepszy wyrób eksponowany na targach charakteryzujący się wysoką jakością oraz nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i technologicznymi
 • Konkurs Acanthus Aureus na najlepiej zaprojektowane i przygotowane do realizacji strategii marketingowej stoisko targowe
 • VI edycja Konkursu PRZEGLĄDU KOMUNALNEGO o Puchar Recyklingu w kategoriach: Szklana Statuetka, Srebrna Puszka, Lider Zbiórki Tworzyw, Złota Bela Makulatury, Zielona Bateria, Edukacja ekologiczna
 • Nagrody wręczane w czasie Gali Zjazdu Ekologicznego
  - Nagroda w konkursie o tytuł Dyrektora Roku 2004 Zakładu Oczyszczania Miasta
  - Nagroda Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska
  - Wielki Puchar Recyklingu
  - Promotor Energetyki Odnawialnej
 • Konkurs „Recykling techniki – technika recyklingu”
 • Ogólnopolski konkurs szkolny "Turniej maszyn wodnych", Wirtualne Laboratorium

  Wystawy, prezentacje
 • Wystawa ekologicznego paliwa z biomasy towarzysząca Salonowi Czystej Energii
 • Wystawa towarzysząca Salonowi Investcity - Środowisko z okazji 15-lecia samorządu zatytułowana "Miasta Przemian"
 • Sesja posterowa towarzysząca Salonowi Nauka dla Środowiska
 • Wystawa - prezentacja nowoczesnego laboratorium do prognozowania pogody
 • Wystawa pokonkursowa Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO
 • Wystawa fotografii Katarzyny Janikowskiej towarzysząca Salonowi Czystej Energii "Elektrownie Wodne"
 • Wystawa prac wykonanych z odpadów autorstwa Katarzyny Janikowskiej towarzysząca Salonowi Recyklingu
 • Prezentacja programu zbiórki puszek aluminiowych poprzez sieć automatów, wspierającego akcję "Pajacyk" Polskiej Akcji Humanitarnej (prezentacja automatu i fotoreportaż)
 • Wystawa citylightów prezentujących laureatów Konkursu Ekologicznego „Od dzisiaj modą są wakacje nad czystą wodą”
 • Wystawa obrazów stowarzyszenia EKO-ART

   

  Złote medale MTP otrzymali:

 • Słoneczny kolektor próżniowy CPC 15
  WATT Sp. z o.o., Chorzów
 • Przydomowa oczyszczalnia ścieków BioKube
  BioKube International Ltd., Dania
  Zgłaszający: Ecokube Sp. z o.o., Łódź
 • Wieloparametrowy system analizy ścieków STIP scan
  ENDRESS+HAUSER CONDUCTA GmbH+CO. KG, DIVISION STIP, Niemcy
  Zgłaszający: ENDRESS+HAUSER POLSKA Sp. z o.o., Wrocław
 • „EKOLAN” – biosorbent (sorbent węglowy do biodestrukcji substancji ropopochodnych)
  „FARM – HOLDING“ Sp. z o.o., Ukraina
  Zgłaszający: “INTERSORB POLAND” Sp. z o.o., Bydgoszcz

   

 • Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2005 (Zdjęcia: 5)

  Hala 3A<center>Stoisko BNI - Konsorcjum OZE</center><center>Stoisko firmy Weima</center>Stoisko firmy AsketWystawa ekologicznego paliwa z biomasy

   
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz