DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Finlandia na pierwszym miejscu w rankingu konkurencyjności

Autor:
Źródło:
Data: 2005-10-04


Taloussanomat, Kauppalehti, dn. 29.9.2005.

Kolejny ranking konkurencyjności ogłoszony przez Światowe Forum Gospodarcze WEF, który ponownie daje pierwszą lokatę Finlandii, nie wzbudza w tutejszych ekspertach takiego entuzjazmu, jak jeszcze kilka lat temu.

Petri Rouvinen z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową ETLA krytykuje WEF za nieuwzględnianie takich czynników, jak restrykcyjny system podatkowy i przerośnięty sektor publiczny. "Ponadto stosowane przez WEF indeksy uwzględniają aktualny stan gospodarki i atuty z niedalekiej przeszłości, nie zajmują się zaś słabościami.
Na podstawie takich danych dysponenci kapitałów nie podejmują wybiegających w przyszłość, dalekosiężnych decyzji inwestycyjnych", uważa Rouvinen. Profesor Matti Pohjola z Wyższej Szkoły Handlowej w Helsinkach twierdzi, że stała obecność Finlandii w czołówce podobnych rankingów ani nie przekłada się na wzrost gospodarczy, ani go nie gwarantuje w dającej się przewidzieć przyszłości, czyli w nadchodzących 5 - 10 latach.
Hannu Lipponen z ministerstwa handlu i przemysłu wskazuje, że konkurencyjność Finlandii wcale nie jest tak wysoka, na jaką wskazywałyby zajmowane miejsca. Fińscy ekonomiści zgodnie stwierdzają, że ranking WEF jest raczej odzwierciedleniem dotychczasowych osiągnięć, niż prognozą przyszłego rozwoju gospodarczego. "Raport WEF jest wprawdzie powszechnie odnotowywany, ale nie należy brać go zbyt poważnie", konkluduje Pekka Ylä-Anttila z instytutu ETLA.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz