DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Jak Swarzędz z popiołów

Rzeczpospolita

Autor: Artur Sierant
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2005-09-19


Obecna sytuacja firmy znów jest bardzo zła. Ujemne kapitały własne, brak środków obrotowych i upadłość kilku podmiotów zależnych wymagają szybkiego dokapitalizowania.

Kojarzenie mitycznego feniksa - ognistego ptaka - z firmą produkującą meble może spotkać się z krytyką ze strony inspektorów BHP oraz straży pożarnej. Trudno jednak nie zauważyć analogii. Swarzędz zawsze się odradza, gdy poprawia się koniunktura na giełdzie.

Jest to jedna z najdłużej notowanych firm. Jej akcje zadebiutowały na parkiecie w czerwcu 1991 roku, dwa miesiące po pierwszej piątce. Już na starcie została ona oddłużona (skarb państwa przejął zobowiązania wobec banków) i dokapitalizowana (sprzedaży akcji towarzyszyła nowa emisja).

Kolejną emisję Swarzędz przeprowadził w 1994 r., tuż przed zakończeniem hossy giełdowej. Wysokie wyceny spowodowały, że inwestorzy chętnie zapisywali się na nowe akcje i zapłacili za nie 28 mln zł. Środki pozwoliły spółce pracować bez kłopotów do 1995 roku. Kiedy jednak w następnym roku skończyły się pieniądze, nastąpiło załamanie.

Rynek - po raz kolejny - pomógł spółce. W 1997 roku znów została przeprowadzona oferta publiczna. Tym razem akcje obejmowali wierzyciele i inwestorzy indywidualni. Pozyskano 49 mln zł. Dodatkowo w 1998 r. na podstawie układu sądowego zredukowano o 40 proc. wierzytelności. Dało to 26,3 mln zł.

Przeprowadzone operacje ponownie pomogły spółce. W 1999 i 2000 roku wykazywała ona papierowe zyski (redukcja długów zaksięgowana jako zyski nadzwyczajne). W 2001 zaczyna się kolejna zapaść. W następnym roku firma próbuje wyemitować obligacje zamienne. Ratunkiem jest jednak przeprowadzone w 2003 i 2004 roku postępowanie układowe w spółkach zależnych, dzięki któremu podarowano grupie 21 mln zł. Dodatkowo w 2004 roku Swarzędz przeprowadził emisję w trybie prawa poboru, z której pozyskał 9,5 mln złotych.

Obecna sytuacja firmy znów jest bardzo zła. Ujemne kapitały własne, brak środków obrotowych i upadłość kilku podmiotów zależnych wymagają szybkiego dokapitalizowania. Akcjonariuszy czeka emisja akcji w trybie prawa poboru, z której firma chce pozyskać 26,5 mln zł. Spółka zaczyna kolejne rozmowy z inwestorami w sprawie zamiany długów na akcje. Później się podniesie. Na ile lat nie wiadomo.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz