DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Posprzątajmy polskie lasy - SPRZĄTANIE ŚWIATA 2005

red.

Autor: JR
Źródło: red.
Data: 2005-09-21


Redakcja portalu DREWNO.PL będącego partnerem akcji Czyste lasy polskie gościła w Leśnictwie Białe-Błota wraz z młodzieżą i nauczycielami Gimnazjum Nr 17 w Bydgoszczy w ramach akcji Sprzątanie Świata i Czyste lasy polskie.

Sprzątanie Świata to nie tylko okazjonalne akcje polegające na zbieraniu odpadków na ulicach, skwerach czy parkach, to przede wszystkim promowanie ekologicznego trybu życia, budowanie świadomości w zakresie gospodarki odpadami, recyklingu i ochrony środowiska naturalnego.

W piątek 18 września uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 17 przy Zespole Szkół nr 4 w Bydgoszczy goszcząc w Nadleśnictwie Białe-Błota kontynuowali rozpoczętą wcześniej akcję Sprzątanie Świata 2005 promując inicjatywę Czyste lasy polskie.

Pomimo niesprzyjającej pogody nauczyciele i uczniowie na obszarach Leśnej ścieżki dydaktycznej i terenach przyległych, przebiegających przez lasy Leśnictwa Białe Błota wyposażeni w rękawice ochronne i worki na odpady zbierali pozostawione przez innych użytkowników lasów śmieci.

Wśród puszek, plastikowych opakowań po napojach, będących najczęściej "wizytówką" spacerowiczów i grzybiarzy, można natknąć się niekiedy na odpady z gospodarstw domowych, które znajdowane najczęściej na terenach przydrożnych sugerują, iż pozostawiane są przez kierowców samochodów!

Niestety, obfite opady deszczu nie pozwoliły na długotrwałą penetrację lasu oraz uniemożliwiły przeprowadzenie tradycyjnego podsumowania akcji przy ognisku.
Gościnne i urokliwe tereny Leśnictwa Białe-Błota młodzież pożegnała zapewnieniem powrotu i kontynuowania akcji ( m.in: konkurs na referat -najlepsze prace zostaną opublikowane na stronach www.), której zadania opierają się głównie na:

- podnoszeniu poziomu wiedzy eko-przyrodniczej i leśnej poprzez jej upowszechnianie za pomocą strony www.lasypolskie.pl, w połączeniu z inicjatywą „Czyste lasy polskie”,
- przedstawieniu skali zjawiska zaśmiecania lasów w Polsce, poprzez zbieranie danych i prezentację inicjatywy na stronie internetowej,
- zwiększeniu samokontroli społecznej, poprzez zbieranie informacji oraz nagłaśnianie skali problemu śmieci w lasach,
- inicjowaniu i koordynowaniu programu samokształcenia i rozwoju inicjatyw edukacji przyrodniczo-leśnej w ramach akcji „Czyste lasy polskie” w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach średnich, za pomocą programów edukacyjnych przeznaczonych dla nauczycieli każdego szczebla nauczania (programy autorskie, scenariusze zajęć, konspekty...),
- prezentowaniu informacji o zlikwidowanych dzikich wysypiskach śmieci w lasach, jako dobrego przykładu dla innych,
- prezentacji firm, których działania, z własnej dobrej woli, przyczyniły się do likwidacji dzikich wysypisk w lasach,
- wymianie wiedzy i doświadczeń w zakresie zbierania, sortowania i recyklingu odpadów.

Leśna ścieżka dydaktyczna
przebiega przez lasy Leśnictwa Białe Błota, położonego w pobliżu drogi do Szubina, na południowy zachód od granic Bydgoszczy. Ścieżka ma 5 km długości i można ją zwiedzać pieszo lub rowerem. Zaczyna się na terenie szkółki leśnej, która sama w sobie jest interesującym obiektem gospodarki leśnej i posiada wiele urządzeń służących edukacji, salę dydaktyczną w budynku socjalnym oraz miejsce do bezpiecznego palenia ogniska. W terenie leśnym wyznaczono 13 przystanków tematycznych prezentujących ważne problemy gospodarki leśnej, ochrony przyrody, zagrożeń lasów bydgoskich itp.

Ścieżka jest starannie i atrakcyjnie zagospodarowana. Obok przystanku nr 5 urządzono miejsce odpoczynku (stoły i ławy ustawione pod zadaszeniem). W tym miejscu można zjeść zabrany ze sobą posiłek, ale również przeprowadzić pogadankę przyrodniczą, bądź spisać notatki z obserwacji dokonanych w lesie. Oprócz opisów na tablicach umieszczonych w terenie, leśnicy przygotowali drukowany folder - przewodnik, który może być cenną pomocą dla zwiedzających.

Posprzątajmy polskie lasy - SPRZĄTANIE ŚWIATA 2005 (Zdjęcia: 6)

<center>Uczniowie Gimnazjum nr 17</center><center>Uczniowie Gimnazjum nr 17</center><center>Na ścieżce edukacyjnej</center><center>Na ścieżce edukacyjnej</center>Leśnictwo Białe Błota

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz