DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Od zimnego metalu do ciepłego drewna

Rzeczpospolita

Autor: Karina Ostatek
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2000-10-02


Domowe meble w stylu techno nigdy nie stały się u nas zbyt popularne, choć ostatnio pojawiały się czasem w łazienkach lub nawet sypialniach odważnych użytkowników. Teraz szkło oraz metal przenoszą się do wnętrz biurowych, gdzie zawsze lepiej pasowały. natomiast w kuchniach oraz w pozostałych pomieszczeniach domowych wykorzystywane są jako elementy ozdobne.

Jeszcze 3-4 lata temu wiele produkowanych mebli łączyło w sobie szkło, metal oraz kolorowe elementy drewniane. Nie był to jednak styl, który miał szansę przetrwania.

Styl techno nie sprawdził się. Był stanowczo za zimny i zbyt wyrafinowany jak na nasze przyzwyczajenia. Polacy upodobali sobie przyjazny styl barokowy ze złoconymi elementami, miękkimi kanapami oraz porcelanowymi dodatkami - mówi Krystyna Paszkowska, właścicielka firmy Image, sprzedającej elementy wystroju wnętrz.

Obecnie na nowo odkrywa się drewno. Zdecydowanie wypiera ono metal i szkło. Odwołujemy się tu do pokładów naszej podświadomości, przywołujemy to, co naturalne, a więc na przykład drewno lub lniane tkaniny. Sam kształt mebli może być modernistyczny i zarazem prosty w odbiorze. Jedynie ich kolor i materiał, z którego są wykonane, mają tworzyć atmosferę równowagi. Szkło oraz metal stanowią jednak w dalszym ciągu bardzo ważny element dekoracyjny.

Dzisiaj większy nacisk kładzie się nie na same meble, ale na to, co znajduje się na nich. Dodatki metalowo-szklane, np. malutkie stoliczki, pojawiają się w mieszkaniu jako detale lub elementy ozdobne. Mają za zadanie nadać mu lekkość oraz dobry wygląd - podkreśla Sławomir Frąckowiak z redakcji magazynu "Inwestor & Dekorator".

Przed urządzeniem swojego mieszkania w stylu techno każdy musi się zastanowić, czy jego sposób ubierania się i przedmioty, którymi lubi się otaczać, pasują do tego stylu. Niedopuszczalne są landszafciki, fajans, porcelana. Trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często sprząta się mieszkanie, bowiem techno nie znosi kurzu i nieporządku.

Warto pamiętać, że słuchanie muzyki klasycznej, jazzu lub country nie będzie raczej współgrało z takim otoczeniem. Nie pasują też tutaj, niestety, małe dzieci i psy jako istoty robiące nieporządek. Meble techno są proste w formie, ale ekspansywne w odbiorze, potrzebują więc dużego metrażu. W małym mieszkaniu w bloku styl ten nie sprawdza się zupełnie.

Styl techno kojarzony jest często z klimatem laboratorium. Jeżeli ktoś dobrze się w nim czuje, to za pomocą sztucznego światła może osiągnąć bardzo ciekawy efekt. Z pewnością mieszkanie z oknami wychodzącymi na północ lepiej się do tego nadaje.

Pomieszczeniem, w którym metal i szkło zadomowiły się już od dawna, jest kuchnia. Do tej pory starano się ukrywać drzwi zmywarek oraz lodówek pod drewnianymi blatami. Od jakiegoś czasu producenci sprzętu AGD - m. in. Miele, Liebherr - proponują urządzenia domowe, które same w sobie stanowią element dekoracyjny. Niestety, są one bardzo drogie. Na przykład zmywarka do naczyń firmy Miele kosztuje ponad 7 tys. zł, a nowoczesne urządzenie do gotowania na parze, przypominające kuchenkę mikrofalową, prawie 8 tys. zł. Zmywarki wolno stojące firmy Siemens oraz Bosch są nieco tańsze. Średnio kosztują 4,5 tys. zł. Metalizowane lodówki z czarnymi lakierowanymi bokami oferuje firma Gorenje za 3 tys. zł. Metalowe detale kuchenne: wymyślne łyżki, kubełki do lodu i czajniki, proponuje firma Alessi, zaskakująca klientów bogactwem swojego wzornictwa. Osoby szukające wysmakowanych form wzorniczych powinny też przejrzeć ofertę konsorcjum Royal Scandinavian, które zrzesza kilka uznanych na całym świecie firm, m. in. szklarskich. Jedną z nich jest włoska firma Venini.

Również w meblach i konstrukcjach biurowych nie da się uniknąć elementów metalowych i szklanych. Wszechobecna tam technika: komputery, faksy i metalowe szafki, dyktuje zasady gry.

Stanowiska biurowe rozbudowują się w górę. Mleczne szkło pełni funkcję ścianek działowych między blatami, a słupy konstrukcyjne wraz z szafkami wykonywane są z aluminium - mówi Mirosław Popławski, architekt.

Firmy starają się jednak zachować przyjazny nastrój. Kolorystyka przestrzeni biurowych pozostaje ciepła. Architekci unikają na ogół dużych kontrastów, które działają rozpraszająco. Również krzesła biurowe nie oparły się tej modzie. Metalowe podłokietniki, chromowane krzyżaki są dziś standardem. Przykładem może być bardzo dobrze się sprzedające krzesło "Pamy" firmy Las, którego konstrukcja wykonana jest z aluminium.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz