DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

SFM kupuje fabrykę w Białej Podlaskiej

Rzeczpospolita

Autor:
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2000-09-20


Swarzędzkie Fabryki Mebli kupiły, za prawie 2,2 mln zł, czwartą część akcji Bialskich Fabryk Mebli Bialfam SA. Jeszcze we wrześniu zamierzają zwiększyć swój pakiet do prawie 55 procent kapitału bialskiej spółki.

Umowę zakupu 24,99 proc. akcji BFM swarzędzka spółka podpisała z zarządem Jupiter NFI, właścicielem w sumie 54,76 procent akcji bialskiej fabryki. Cenę 943 330 akcji ustalono na 2 169 659 zł (2,30 zł za akcję). Kwota ta ma zostać zapłacona NFI do końca sierpnia br., a źródłem pieniędzy będą środki pozyskane ze sprzedaży nieruchomości, zbędnych swarzędzkiej firmie.

Jupiter i SFM zobowiązały się jednocześnie do podpisania drugiej umowy, na mocy której swarzędzka spółka odkupi od funduszu pozostałe należące do niego akcje w tej samej cenie - czyli za kwotę 2583 tys. zł. Umowa ma zostać podpisana do połowy września br. Swarzędzkie Fabryki Mebli złożyły jednocześnie skarbowi państwa ofertę nabycia należących do niego 1,16 proc. akcji Bialfamu.

SFM zobowiązały się do niezbywania akcji bialskiej spółki przez 3 lata poniżej połowy kapitału akcyjnego. Jak nas poinformował Sebastian Szczęsny, rzecznik prasowy SFM, grupa Swarzędz traktuje ten zakup jako inwestycję długoterminową i zamierza jeszcze zwiększyć swój pakiet akcji. Dzięki inwestycji w Bialfam grupa pozyskuje firmę doświadczoną w produkcji mebli wysoko przetworzonych. Zwiększa tym samym korzystnie swe moce produkcyjne, twierdzi Szczęsny. - Bialfam produkuje meble wysokiej jakości przy niskich kosztach, kadra jest kompetentna i ukierunkowana na sukces - podkreśla rzecznik SFM.

Grupa Swarzędz rozpoczęła już zlecanie bialskiej firmie produkcji zestawów stołowych, mebli mniejszych i nowocześniejszych od dotychczas oferowanych przez swarzędzkie zakłady, adresowanych do młodych średnio i dobrze zarabiających klientów. Chce zwiększyć przychody ze sprzedaży Bialfamu z 52,2 mln zł w minionym roku do 70 mln. Zamierza też wykorzystać położenie spółki przy planowanym wzroście zakupów materiałów do produkcji i wzroście sprzedaży mebli na rynkach wschodnich.

Bialskie Fabryki Mebli produkują meble z litego drewna i z okleiną naturalną w dwóch zakładach w Białej Podlaskiej. Na rynek krajowy trafia 32 proc. ich produkcji, reszta jest eksportowana. Kapitał własny spółki na koniec ub. roku wynosił nieco ponad 9 mln zł. Zamiar zakupu fabryki mebli SFM ogłosiły podczas ostatnich Targów Meble. Jak wówczas zapowiadał Julian Nuckowski, prezes spółki, chce ona zwiększyć o połowę swoje moce produkcyjne, a w efekcie m.in. swój udział w rynku krajowym - z obecnych 3,5 proc. o punkt procentowy rocznie - oraz eksport.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz