DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Dyskusja nad projektem krajowych standardów certyfikacji FSC

Gazeta Drzewna 11/2000

Autor: Jerzy Piątkowski
Źródło: Gazeta Drzewna 11/2000
Data: 2000-11-14


Połowa polskich lasów należących do Lasów Państwowych uzyskała już certyfikat FSC i wszystko wskazuje, że proces certyfikacji będzie rozwijany. Wszak coraz częściej odbiorcy drewna pytają o spełnianie standardów dobrej gospodarki leśnej opartej na stałej ciągłości produkcji.

- Potrzebne są nam jednak dobre krajowe kryteria oceny gospodarki leśnej - twierdzi Tomasz Wójcik, nadzorujący sprawy certyfikacji w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Doświadczenia wielu krajów wskazują na potrzebę opracowania polskich standardów zrównoważonej gospodarki leśnej, które spełniając międzynarodowe zasady i kryteria FSC (Forest Stewardship Council), będą jednak uwzględniały specyfikę naszego kraju.

Oczekiwania prywatnych i państwowych właścicieli lasów wydają się zasadne. Potwierdzają to pierwsze spotkania leśników, drzewiarzy, ekologów i przedstawicieli różnych organizacji, którzy stworzyli przed rokiem Krajową Grupę Roboczą FSC, przygotowującą projekt polskich standardów certyfikacyjnych. Jakże bowiem w polskim dokumencie zapisać zasadę iż "rdzenna ludność będzie sprawować kontrolę nad gospodarką leśną", skoro trudno doszukać się "rdzennej ludności" ?
Zapis dający społeczności lokalnej, posiadającej "zwyczajowy" tytuł własności prawo do sprawowania kontroli nad pracami leśnymi, też trudno u nas zrozumieć. Na razie śmiech leśników wywołuje zapis z międzynarodowych zasad o potrzebie kontroli zbierania runa leśnego, albo o sposobie wywozu drewna z lasu. W jakim stopniu stać dzisiaj leśnictwo na "korowanie drewna na miejscu, zwłaszcza tam, gdzie gleba jest mało żyzna"? - Spróbujmy wyegzekwować zasadę, iż gałęzie o średnicy mniejszej niż 5 cm nie są usuwane - mówiła podczas posiedzenia w Puszczykowie przedstawicielka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Przecież to jest główne źródło opału ludności wiejskiej.

Akceptacja certyfikacji
Trzeba przyznać, że potrzeba zrównoważonej gospodarki leśnej nie jest już kwestionowana, choć niektóre zasady FSC są w konflikcie z obowiązującymi w Polsce przepisami, zwyczajami i praktykami. Jednak nie dowodzi się, że taka gospodarka obniża skutki ekonomiczne działalności gospodarczej, ponieważ bez nakładów na spełnianie zasad FSC nie będzie można sprzedawać drewna i jego przetworów na rynkach wymagających krajów Europy zachodniej. Znak towarowy FSC jest w wielu marketach znakiem jakości, potwierdzeniem pochodzenia z dobrze gospodarowanego lasu, a więc drewna dobrej klasy. - Jako Krajowa Grupa Robocza FSC - zapewnia Andrzej Czech z Uniwersytetu Jagiellońskiego - proponujemy osiągnięcie zrównoważonej gospodarki leśnej nie drogą zakazów i nakazów, ale za pomocą narzędzia rynkowego, jakim jest znak towarowy FSC. Dlatego w pierwszym okresie zajęliśmy się promocją certyfikacji i opracowaniem projektu polskich standardów, który przedstawiliśmy we wrześniu podczas II spotkania Krajowej Grupy Roboczej w Puszczykowie.

Pierwsze spotkanie założycielskie odbyło się 13 grudnia 1999 roku w Jaszowcu, dzięki poparciu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Światowego Funduszu Ochrony Przyrody oraz Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Obecnie w Polsce, wobec braku własnych standardów, wszystkie certyfikacje są dokonywane przez SGS Forestry z Wielkiej Brytanii, w ramach programu Qualifor.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz