/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
GATUNKI DREWNA

Dąb czarny

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2005-08-03


Dąb czarny Nazwy handlowe i regionalne
Polska: Dąb czarny, Polski heban, Dąb kopalny;
Niemcy: Moohreiche;

Dąb czarnyDąb czarny

Drewno
Drewno ma barwę szaroczarną do granatowoczarnej. Ze względu na rozkład bielu drewno dębu czarnego to wyłącznie twardziel.

Trwałość
Po wysuszeniu drewno bardzo trwałe, odporne na opad owadów i grzybów. Ze względu na specyficzną strukturę drewno jest mało odporne na wpływ warunków atmosferycznych. Pod wpływem wilgoci pęczniej i kruszy się.

Własności technologiczne
Obróbka mechaniczna: Po za utlenianiem powodującym zmianę barwy, w drewnie zachodzą również takie procesy jak osadzanie się i krystalizacja w ścianach komórkowych substancji mineralnych. Powoduje to znaczne zwiększenie gęstości (w stanie powietrznosuchym 6-17% większa od drewna współczesnego), a w wymiarze praktycznym utrudnia obróbkę mechaniczną (szybsze tępienie narzędzi skrawających). Drewno jest twarde i kruche, zaleca się wstępne nawiercanie jako zabezpieczenie przed pękaniem.
Suszenie: Bardzo trudne. Podczas suszenia drewno wykazuje bardzo dużą skłonność do pękania. Wymaga dużo wolniejszego procesu w stosunku do drzew współczesnych.
Sklejanie: Dobre.

Zastosowanie
Drewno wykorzystywane przy produkcji mebli stylowych, w parkieciarstwie używany jest także w intarsjach i inkrustacjach. Do produkcji galanterii drzewnej (głównie pamiątkowej), jako cenny materiał rzeźbiarski oraz do produkcji forniru.

WŁASNOSCI MECHANICZNE
Wytrzymałość w MPa
przy wilgotności drewna 12-15%
Moduł sprężystości podłużnej przy zginaniu w MPa
Eg
Udarność
J/cm2
Twardość
Ściskanie
RcII
Ścinanie
RtII
Rozciąga-
nie
RrII
Rozciąga-
nie
Rr_I_
Zginanie statyczne
Rg
Klasa
wg Janki
Brinella MPa
HB II
Brinella MPa
HB _I_
              V    
WŁASNOŚCI FIZYCZNE
Gęstość
(ciężar właściwy drewna)
kg/m3
Całkowity skurcz drewna w % wymiarów drewna surowego Przewodnictwo
Świeżo
ścięte
Yw
Powietrzno
suche
Y12-15
Całkowicie
suche
Ya
Wzdłuż włókien
al
Promie-
niowy
ar
Styczny
at
Objętościowy
av
Cieplne Akusty-
czne
Elektry-
czne
  480-1100           b.d. b.d. b.d.

Drzewo

Czarny dąb nie jest gatunkiem drzewa. Drewno czarnego dębu powstaje w wyniku reakcji zachodzących pomiędzy garbnikami zawartymi w drewnie dębowym (różnych gatunków dębów), a solami żelaza obecnymi w wodzie lub ziemi. Proces ten, trwający kilkaset lat, zmienia naturalną barwę drewna dębowego na szaroczarną do granatowoczarnej. Duży wpływ na jakość i barwę zachowanego drewna mają warunki, w jakich dotrwało ono do naszych czasów. Zdecydowanie negatywnie działa okresowe wahanie poziomu wód gruntowych powodujące cykliczne odsłanianie i zalewanie drewna. Przyczynia się to do szybszego rozkładu i co za tym idzie - obniżenia właściwości mechanicznych.

Dęby zatopione w zbiornikach wodnych, bagnach i torfowiskach, w których zachowana była stała wilgotność, przetrwały do naszych czasów w bardzo dobrym stanie pomimo (w większości przypadków), rozkładu kory i bieli.

Występowanie
Czarny dąb znajdowany jest niemal w całej Europie, jednak największe jego skupiska usytuowane są w dorzeczach rzek Europy środkowej i południowej. W Polsce największe znaleziska czarnego dębu znajdują się w okolicach Dębicy oraz Szprotawy.

Liczba wyświetleń: 18747


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA