/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Lasy Państwowe na Białorusi zostaną poddane certyfikacji FSC

NEPCon

Autor: opr. JR
Źródło: NEPCon
Data: 2005-06-22


NEPCon/SmartWood przeprowadzi w czerwcu audyt wstępny 1,8 miliona hektarów białoruskich lasów państwowych.

<center>mapa Białorusi</center><center>mapa Białorusi</center>

Białoruskie Ministerstwo Leśnictwa oraz NEPCon podpisały porozumienie o poddaniu ocenie zgodności z Zasadami i Kryteriami Rady Dobrej Gospodarki Leśnej (Forest Stewardship Council, FSC) 1,8 miliona hektarów lasów państwowych i 25 zakładów przemysłu drzewnego. Wyboru firmy certyfikującej dokonano w drodze międzynarodowego przetargu przeprowadzonego w sierpniu 2004 roku. Audyt wstępny gospodarki leśnej zostanie przeprowadzony w czerwcu tego roku. Audyt zasadniczy jest planowany na jesień 2005 roku.

Lasy w Republice Białorusi zajmują 9,2 miliona hektarów. Ministerstwo Leśnictwa zarządza 86% tej powierzchni. Na Białorusi nie ma lasów prywatnych. Dominującym gatunkiem drzew jest sosna, która zajmuje 57% powierzchni lasów. Lasy państwowe są podzielone na sześć regionów, zarządzanych przez Regionalne Przedsiębiorstwa Produkcji Leśnej, które obejmują ponad 95 przedsiębiorstw leśnych, podzielonych na 830 nadleśnictw i inne mniejsze jednostki. Białoruskie lasy państwowe zatrudniają ok. 17 500 osób. Ministerstwo Leśnictwa planuje przeprowadzenie auditów FSC we wszystkich przedsiębiorstwach leśnych w przyszłym roku.

Dotychczas na Białorusi, w programie pilotażowym, 106 400 hektarów zostało certyfikowanych pod względem zgodności z zasadami gospodarki leśnej FSC i kontroli pochodzenia produktu. Ministerstwo Leśnictwa wykorzystało zdobyte doświadczenia do przygotowania pozostałych przedsiębiorstw leśnych do certyfikacji FSC.

Obszar, który ma zostać poddany ocenie, jest zarządzany przez 20 przedsiębiorstw leśnych, podzielonych na 5 grup. Podczas audytu wstępnego, cztery grupy audytorów złożone z członków NEPCon, będą wizytować główne biuro w Mińsku, regionalne biura oraz wybrane przedsiębiorstwa leśne i zakłady przemysłu drzewnego. Zespół odbędzie również spotkania ze stronami zainteresowanymi, w tym jednostkami naukowymi, instytucjami państwowymi oraz organizacjami pozarządowymi na Białorusi oraz w krajach sąsiadujących.

NEPCon przygotowuje według procedur FSC projekt Przejściowego Standardu FSC dla Białorusi. Standard ten zostanie przetestowany w terenie podczas audytu wstępnego, natomiast przed audytem zasadniczym zostanie opublikowany jego ostateczny projekt. Zachęca się wszystkie zainteresowane strony do aktywnego uczestnictwa w procesie formułowania Standardu oraz do zgłaszania komentarzy i sugestii. Prosimy o kontakt z NEPCon w celu uzyskania najbardziej aktualnej wersji projektu Standardu. NEPCon/SmartWood zachęca wszystkich posiadających informacje o zarządzaniu lasami na Białorusi i zgodności ze standardami FSC do ich udostępnienia.

NEPCon jest autoryzowanym reprezentantem Programu SmartWood w Skandynawii, Europie Wschodniej i Rosji. NEPCon jest firmą typu non-profit skupiającą się na zrównoważonym gospodarowaniu lasami na całym świecie.

SmartWood jest programem Rainforest Alliance, międzynarodowej organizacji zajmującej się ochroną przyrody. Założony w 1989, SmartWood jest najstarszym i największym pod względem liczby wydanych certyfikatów programem certyfikacyjnym na świecie, akredytowanym przez FSC.

Rada Dobrej Gospodarki Leśnej (The Forest Stewardship Council - FSC) jest niezależną, pozarządową organizacją międzynarodową, typu non-profit, z siedzibą w Bonn (Niemcy). FSC ustala wytyczne standardów, znaki handlowe i usługi akredytacyjne dla firm i organizacji zainteresowanych odpowiedzialną gospodarką leśną. Założona w 1993, FSC ma na celu wspierania takiej gospodarki leśnej na całym świecie, która bierze pod uwagę aspekty środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Sposób zarządzania FSC zapewnia, że nie jest ona zależna od grup nacisku poprzez zapewnienie równowagi pomiędzy pionami środowiskowymi, społecznymi i ekonomicznymi, jak również pomiędzy ekonomiczną północą i południem.

Standardy gospodarki leśnej FSC opierają sie na 10 Zasadach i Kryteriach odpowiedzialnej gospodarki leśnej. FSC dostarcza również standardów kontroli pochodzenia produktu dla producentów wyrobów drzewnych. Standardy kontroli pochodzenia produktu pozwalają na wiarygodne śledzenie certyfikowanego drewna i produktów z lasów certyfikowanych, od pozyskania surowca, aż do sprzedawców i użytkowników produktów drzewnych.

Przez ostatnie 10 lat certyfikacji według standardów FSC poddane zostało 50 milionów hektarów lasów, w ponad 62 krajach. Równocześnie kilka tysięcy produktów jest wytwarzanych przy wykorzystaniu certyfikowanego przez FSC drewna, nosząc znak handlowy FSC. Najwięksi handlowcy w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji poddają się certyfikacji FSC przy zamawianiu produktów drzewnych, aby zapewnić swoim klientom, że produkty, które kupują wspierają odpowiedzialną gospodarkę leśną. FSC działa poprzez sieć Krajowych Inicjatyw FSC w ponad 30 krajach.

 

*

 

Państwowe jednostki gospodarki leśnej poddawane ocenie FSC:

 • I grupa Przedsiębiorstw Leśnych (PL) Telehanskij PL 88800 ha
  Ivatsevichskij PL 87100 ha
  Baranovichskij PL 81100 ha
  Pruzhanskij PL 66900 ha
 • II grupa Przedsiębiorstw Leśnych Borisovskij PL 128900 ha
  Logoiskij PL 108600 ha
  Berezinskij PL 96300 ha
  Chervenskij PL 64900 ha
  Vilejskij PL 80000 ha
  Stolbtsovskij PL 78100 ha
 • III grupa Przedsiębiorstw Leśnych Orhanskij PL 63900 ha
  Glubokskij PL 38700 ha
 • IV grupa Przedsiębiorstw Leśnych Grodnenskij PL 53800 ha
  Volkovysskij PL 55800 ha
  Shchuchinskij PL 88400 ha
  Skidelskij PL 51100 ha
 • V grupa Przedsiębiorstw Leśnych Klichevskij PL 92200 ha
  Belynichskij PL 78700 ha
  Osipovichskij PL 93000 ha
  Svetlogorskij PL 94900 ha

   

Lasy Państwowe na Białorusi zostaną poddane certyfikacji FSC (Zdjęcia: 5)

<center>mapa Białorusi</center><center>fot. NEPcon</center>

Liczba wyświetleń: 7108


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA