/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Paliwa drzewne

KAPE

Autor:
Źródło: KAPE
Data: 2005-01-01


Paliwa drzewne są obiecującym źródłem energii odnawialnej w Polsce. Większość kotłowni i ciepłowni w Polsce nadal bazuje na węglu co powoduje znaczne zanieczyszczenie środowiska. Paliwa ekologiczne, takie jak olej opałowy i gaz ziemny są podobnie jak węgiel paliwami kopalnymi o ograniczonych zasobach.

Nowe technologie z wykorzystaniem drzewa jako surowca opałowego są podstawowym źródłem energii w wielu krajach. Nad zmianą dotychczasowego opału warto pomyśleć również ze względów ekonomicznych. Ogrzewanie biomasą jest tańsze o 50 do 70%, a cała inwestycja zwraca się za około 2 do 4 lat.

Potencjalnych inwestorów wspiera w Polsce kilka instytucji , należą do nich : Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, EkoFundusz, Fundusz Termomodernizacji, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Poza tym istnieją podmioty udzielające wsparcia dla projektów wykorzystania odnawialnych źródeł energii, jeżeli przyczyniają się one do rozwoju terenów rolniczych, są to: Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa, Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, Fundacja Rolnicza. Instytucje te udzielają preferencyjnych kredytów oraz dotacji, wynoszących najczęściej nie więcej niż 50 % kosztów projektu, często po spłacie połowy pożyczki kredyt jest umarzany.

Wykorzystanie biomasy wiąże się ze stworzeniem dodatkowych miejsc pracy na terenie danej gminy. Produkcja paliw drzewnych (peletów, brykietów) odbywa się bowiem lokalnie. Stwarza to wiele możliwości inwestycyjnych uniezależ niając od zewnętrznych dostawców opału. W praktyce wygląda to następująco. Podmiot (np. gmina, spółdzielnia mieszkaniowa) posiadający ciepłownię na biomasę uruchamia zautomatyzowaną linię produkcyjną peletów, brykietów czy zrębków. Surowiec do produkcji dostarczany jest przez miejscowych rolników zaangażowanych wcześniej, przy wsparciu władz gminnych, w uprawy roślin energetycznych.

Paliwa drzewne (Zdjęcia: 2)


Liczba wyświetleń: 2411


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA