/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Skąd ciepło?

Ekopartner

Autor: JADWIGA OLESZKIEWICZ
Źródło: Ekopartner
Data: 2005-04-25


Do roku 2006 18% wyprodukowanej w Europie energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych. Jaką rolę odegrać tu może produkcja biomasy, zwłaszcza zaś pelletów?

Przewiduje się , że w roku 2019 udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym każdego kraju będzie stanowić 14%. Szansa na urzeczywistnienie tej prognozy tkwi w wykorzystywaniu energii z odzysku odpadów komunalnych i biomasy, w tym pelletów, które należą do najbardziej skompaktowanego nośnika energii.


1 m3 pelletów waży ok. 650 kg. Wytwarzanie z nich energii wymaga standardowych kotłów, a więc sprzyja rozwojowi produkcji masowej, ponadto pellety są wysokoenergetyczne: z 1 kg uzyskuje się prawie 5 kWh. Energia uzyskana z 2 kg pelletów jest równoważna energii pochodzącej z 1 l oleju opałowego, a 1 m3 pelletów równoważy 320 l oleju opałowego. Biorąc pod uwagę ceny oleju opałowego i gazu płynnego obowiązujące w krajach Europy Zachodniej, energia cieplna otrzymywana z pelletów jest tam aż o 60% tańsza niż energia pozyskiwana z oleju opałowego i o 40% tańsza od energii z gazu płynnego. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wykorzystywaniem pelletów do celów grzewczych jest fakt, że w dalszym ciągu pozostaje dużo niewykorzystanych odpadów drzewnych z procesów przetwórstwa drewna.

Stosowanie pelletów nie powoduje żadnych zanieczyszczeń pyłowych i gazowych do atmosfery, a więc warunki zawarte w Protokole z Kioto spełniane są całkowicie. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wykorzystywaniem pelletów jest fakt, że z procesu ich spalania pozostaje mniej niż 0,05% popiołu, stanowiącego zwykle poważne obciążenie dla środowiska. Cena pelletów to praktycznie cena energii bez żadnych dodatkowych ukrytych kosztów (opłat i kar za korzystanie ze środowiska).

Jednym słowem: „pellety są trendy”, „na topie” i bardzo przyjazne środowisku. Zapewniają pełne bezpieczeństwo energetyczne, jako że najczęściej pochodzą z lokalnych zasobów biomasy drzewnej i uniezależniają region od paliw tradycyjnych.
Szybki rozwój rynku produkcji i wykorzystania energetycznego pelletów zależy jednak od woli politycznej, od metod finansowania inwestycji, od poziomu rozwoju techniki i kosztów instalacji grzewczych oraz jakości samych pelletów.

Produkcja i wykorzystanie pelletów w Europie

 • Ceny pelletów w Europie są bardzo zróżnicowane i wynoszą: Czechy - 110 euro/t; Finlandia - 140 euro/t; Austria i Szwajcaria - 170 euro/t; Francja i Włochy - 180 euro/t; Niemcy i Hiszpania - 190 euro/t; Dania - 195 euro/t, a w Szwecji nawet 210 euro/t!
 • Szwecja w ostatnich 2 latach zwiększyła zużycie pelletów o 30% i według prognoz w następnych latach przewiduje się kolejny wzrost. W roku 2004 w tym kraju zużyto 1 200 000 ton pelletów przy własnej produkcji wynoszącej 800 000 ton/r. Oblicza się, że import pelletów do Szwecji będzie się kształtował na poziomie aż 1 mln ton rocznie! Obecnie pellety stosuje się w tym kraju dla ogrzania 20% domów jednorodzinnych, ale w roku 2009 ilość ta powinna stanowić 45%, mimo że w Szwecji jako jedynym kraju europejskim pellety są znacznie droższe niż olej opałowy. Tym, co decyduje o wyborze paliwa jest w tym kraju najwyższa w świecie świadomość ekologiczna! To Szwecja właśnie wyznaczyła światowy trend ogrzewania pelletami, teraz, na okres letni, dla uzyskania ciepłej wody użytkowej wdraża do pomocy energię słoneczną.

  (...) Uwzględniając wszystkie państwa zjednoczonej Europy przewiduje się, że w ciągu najbliższych 3 lat rynek pelletów osiągnie potencjał łącznie ok. 5 do 7 mln ton. W ślad za wykorzystywaniem tego modnego paliwa nadążają, a raczej prześcigają się producenci małych kotłów na pellety dla domów jednorodzinnych, średnich dla obiektów użyteczności publicznej, takich jak: szkoły, szpitale, itp. i dużych dla potrzeb lokalnych kotłowni (wielka energetyka zawodowa w tym wyścigu nie uczestniczy). Oferta rynkowa jest bardzo bogata, a skuteczność spalania osiąga 94%.
  Najnowszym zaobserwowanym trendem jest układ skojarzony: wykorzystywanie energii słonecznej w połączeniu z kotłami na pellety. Kotły na pellety mogą mieć także postać eleganckiego kominka lub stylizowanej tradycyjnej kuchni z piekarnikiem i ceramicznym blatem do przygotowywania potraw.

  Nigdy więcej nie chciałabym usłyszeć, że Polska, choć ma ogromne możliwości, nie jest przygotowana ani merytorycznie, ani technicznie do produkcji pelletów i energii odnawialnej, a wobec tego zostanie w ogonie Europy...

  fragment artykułu: Skąd ciepło? (kiosk.onet.pl)

 • Skąd ciepło? (Zdjęcia: 2)


  Liczba wyświetleń: 1873


   
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA