/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Zielona energia z Mazur

Autor:
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2005-01-01


Mazury, wraz z przyległym regionem suwalsko-podlaskim, tworzą tzw. Zielone Płuca Polski - obszar obficie zalesiony, naturalnie ukształtowany i nie posiadający uciążliwego ekologicznie przemysłu, który jest swoistym rezerwuarem czystej, nieskażonej atmosfery i ekosystemów.<

To na Mazurach, na stokach Diablej Góry w Puszczy Boreckiej, w miejscu, gdzie znajduje się najczystsze w Polsce powietrze, umieszczono Porównawczą Stację Monitoringu Zanieczyszczeń Atmosfery, stosując mazurskie powietrze jako swoisty wzorzec do oceny stopnia skażenia atmosfery w innych częściach kraju.

Jednocześnie Mazury, to kraina o bardzo surowym klimacie, gdzie zimy bywają długie i chłodne, a domostwa trzeba należycie ogrzewać. Od wielu lat ekolodzy, samorządowcy i naukowcy z Mazur zastanawiali się nad zastosowaniem najbardziej ekonomicznych i najbezpieczniejszych ekologicznie systemów ogrzewania, w co zaangażowane zostały również organizacje społeczne, stymulujące harmonijny z naturą rozwój Krainy Mazurskiej.

Na Mazurach wykorzystano doświadczenia światowe i zdecydowano się na szerokie rozpropagowanie wysoko wydajnego paliwa z biomasy o nazwie pellets, które już dawno wprowadzono w krajach skandynawskich, Niemczech i Szwajcarii, spalanego w specjalnie przystosowanych, zautomatyzowanych kotłach centralnego ogrzewania o takiej samej nazwie - pellets.

Surowcem do produkcji granulatu pellets są trociny i odpady drzewne. Podstawową cechą tak przygotowanej biomasy jest to, że podczas spalania nie powoduje ona dużej emisji dwutlenku siarki, a bilans dwutlenku węgla jest równy zeru, ze względu na pochłanianie go we wcześniejszym procesie fotosyntezy. W porównaniu z zanieczyszczeniami powstałymi przy spalaniu węgla kamiennego, ropy naftowej czy gazu, jest to prawdziwa rewolucja ekologiczna w ogrzewaniu.

Paliwo pellets jest również niezwykle ekonomiczne, gdyż drzewne odpady prasowane są w małe rolki, mieszczące ilość produktu o dużej wartości energetycznej. Około 8 metrów sześciennych granulatu pellets to równowartość energetyczna 3,5 tysiąca litrów oleju opałowego. Powszechne zastosowanie ekologicznego systemu ogrzewania pellets, wykorzystującego biomasę z mazurskich lasów, może zwiększyć popyt na produkty leśne i przysporzyć miejsc pracy, dotkniętemu silnie bezrobociem i recesją regionowi mazurskiemu. W regionie produkowane są również kotły grzewcze pellets, o wiele tańsze od zachodnich.

System pellets rekomendują:
Stowarzyszenie Gmin "Zielona Energia", Stowarzyszenie "Wspólnota Mazurska" i Stowarzyszenie "Ambasada Mazur" z Giżycka.

Liczba wyświetleń: 1632


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA