/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
OPAKOWANIA

Podrabiane palety EUR ciągle w obiegu

Polski Komitet EPAL

Autor: Piotr Pawlak
Źródło: Polski Komitet EPAL
Data: 2005-06-06


Z dniem 1 maja 2004 r. PKP straciło uprawnienia do wydawania licencji na produkcję i naprawę palet EUR. Od tego momentu nastąpiła znacząca poprawa jakości europalet pochodzących od legalnych producentów, nie wyeliminowało to jednak kradzieży znaku EUR w owalu i wprowadzania do obiegu sfałszowanych europalet.

Paleta płaska drewniana typu EURPaleta płaska drewniana typu EURFot. EPAL

Wymienna paleta EUR jest wyrobem markowym i jak każdy produkt markowy uznany przez rynek bywa przedmiotem fałszerstwa. Istotne jest tutaj zdefiniowanie, iż europaletą jest tylko taka paleta, która posiada na prawym wsporniku znak EUR w owalu. Wszystkie europalety na całym świecie są produkowane w oparciu o tę samą normę Międzynarodowego Związku Kolei - UIC 435-2, która określa ich konstrukcję i jakość. W związku z tym muszą spełniać te same wymagania konstrukcyjne. Ważne jest, że nie istnieje w normie coś takiego jak podział europalet ze względu na jakość, co często dzieje się w rzeczywistości gospodarczej, np. europaleta pierwszego, drugiego lub trzeciego gatunku. Takie rozróżnienie można znaleźć w ofercie wielu pośredników, co jest niedopuszczalne, gdyż paleta EUR - nowa lub używana - musi w całości odpowiadać normie. Polska norma PN-M-78216, na podstawie której były produkowane europalety ze znakami PKP, została opracowana na podstawie normy UIC 435-2, więc palety EUR wytworzone zarówno na licencji EPAL, OBB (koleje austriackie), jak i PKP nie powinny odbiegać jakościowo od normy.

Produkcja wymaga licencji
EUR jest znakiem handlowym zastrzeżonym jako logo pod numerem 430337, w międzynarodowym Biurze Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (OMPI) w Genewie i podlega międzynarodowej ochronie prawnej. W polskim systemie prawnym mają zastosowanie w tym zakresie między innymi dwie ustawy. Pierwsza to ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. "Prawo własności przemysłowej", która zastąpiła ustawę z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych, drugą natomiast jest ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. "O zwalczaniu nieuczciwej konkurencji". Produkcja lub naprawa palet EUR wymaga zezwolenia (licencji) otrzymanego od dowolnej kolei w Europie, która takie uprawnienia uzyskała od Międzynarodowego Związku Kolei - UIC, oraz od Organizacji Paletowej EPAL (European Pallet Association). Na terenie Polski od 1999 r. licencję EPAL można uzyskać wyłącznie za pośrednictwem EPAL Polska.

W momencie, gdy Międzynarodowy Związek Kolei podjął decyzję o pozbawieniu PKP prawa do znaku EUR, większość państw zachodnich zamknęła swoje granice dla europalet ze znakiem PKP, których produkowanie po 1 maja 2004 jest traktowane jako fałszerstwo chronionego znaku towarowego EUR w owalu. Spowodowało to trudności w transporcie towarów na tych paletach, co nakłoniło eksporterów i firmy logistyczne do używania licencjonowanych palet EUR. Swoją "strategię" zmienili także fałszerze europalet, którzy tracąc popyt na podrabiane palety ze znakami PKP, zaczęli zamiast logo PKP znakować palety za pomocą logo innych kolei w Europie, np. kolei węgierskich "MAV", kolei czeskich "CD", a nawet kolei niemieckich "DB", które jak wiadomo są członkiem organizacji EPAL (palety DB-EPAL-EUR).

 

 

Liczba wyświetleń: 5705


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA