/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Gala konkursu: Drewno w Architekturze 2023

Autor: oprac. red
Źródło: Politechnika Białostocka
Data: 2023-12-01


Projekt Huberta Przybyszewskiego z Politechniki Warszawskiej zwyciężył w piątej edycji ogólnopolskiego konkursu Drewno w Architekturze. Uroczysta gala 5. edycji konkursu odbyła się na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.

Gala konkursu: Drewno w Architekturze 2023Gala konkursu: Drewno w Architekturze 2023Fot. Szymon Andrzejczuk / Politechnika Białostocka

24. listopada 2023r. na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników piątej edycji "Ogólnopolskiego konkurs na najlepsze magisterskie prace dyplomowe - Drewno w Architekturze".

Nagrody i wyróżnienia w konkursie przyznawane są za najlepsze magisterskie prace dyplomowe wykonane na uczelniach, działających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, prowadzących kształcenie w dyscyplinie Architektura i Urbanistyka, na kierunku Architektura lub Architektura i Urbanistyka. Projekty muszą ukazywać walory drewna jako materiału konstrukcyjnego, budowlanego i wykończeniowego. Autorzy projektów mogą wykorzystać właściwości drewna zarówno w każdym z tych trzech aspektów, jak też tylko w jednym z nich. Kryteria oceny obejmują również wartość rozwiązań architektonicznych oraz jakość relacji pomiędzy tworzywem a kształtowaną formą. Nagrody w konkursie otrzymują autorzy prac oraz ich promotorzy.

Celem konkursu Drewno w Architekturze jest promowanie utalentowanych młodych architektów, a także przedstawionych w ich pracach innowacyjnych rozwiązań dotyczących zastosowania drewna w projektowaniu. Konkurs organizowany jest przez Wydział Architektury Politechniki Białostockiej we współpracy z firmami Unibep i Danwood.

W tym roku do konkursu zakwalifikowano 53 prace, które zostały przygotowane i obronione w 2022 i 2023 roku. Spośród nich jury w składzie: Tatiana Misijuk (Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej), Waldemar Jasiewicz (Podlaska Okręgowa Izba Architektów RP), Tomasz Perkowski (Kierownik Działu Projektowego Unihouse SA), Tomasz Duryński (Kierownik Działu Architektury Danwood SA), Wojciech Popławski (OP Architekten, Warszawa-Wiedeń), Marcin Marczak (Przewodniczący Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów RP) nominowało dziesięć prac do dalszego procedowania. Ostatecznie przyznano 3 nagrody i 2 wyróżnienia.

Porządkujące działania architektoniczne w chaotycznej zabudowie obrzeży miast. Projekt zespołu budynków mieszkalnych na Zawadach w WarszawiePorządkujące działania architektoniczne w chaotycznej zabudowie obrzeży miast. Projekt zespołu budynków mieszkalnych na Zawadach w WarszawieFot. Hubert Przybyszewski

Nagrodę główna zdobył projekt Huberta Przybyszewskiego, absolwenta Politechniki Warszawskiej. Praca "Porządkujące działania architektoniczne w chaotycznej zabudowie obrzeży miast. Projekt zespołu budynków mieszkalnych na Zawadach w Warszawie" wykonana została pod opieką dr. inż. arch. Macieja Miłobędzkiego i dr. hab. inż. arch. Grzegorza Rytla, prof. PW. Nagrodzony projekt zakłada budowę zespołu budynków mieszkalnych na obrzeżach Warszawy z uwzględnieniem aspektów społecznych i środowiskowych. Projektowane budynki mają być wykonane z drewna i mieć nowoczesną formę. Praca została doceniona przez jury za innowacyjne rozwiązania i pomysłowe wykorzystanie drewna w architekturze.

Adaptacja oraz rozbudowa budynku przy ulicy ks. Zdzisława Benata w Poznaniu, należącego do Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, na ośrodek dla uchodźcówAdaptacja oraz rozbudowa budynku przy ulicy ks. Zdzisława Benata w Poznaniu, należącego do Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, na ośrodek dla uchodźcówFot. Karolina Kozłowska

Drugie miejsce w konkursie zajęła Karolina Kozłowska, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Projekt wykonany pod opieką prof. dr. hab. inż. arch. Piotra Marciniaka: "Adaptacja oraz rozbudowa budynku przy ulicy ks. Zdzisława Benata w Poznaniu, należącego do Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, na ośrodek dla uchodźców" została nagrodzona za humanitarny wymiar i pomysłowe wykorzystanie drewna w architekturze społecznej.

HotelHotelFot. Patrycja Mróz

Trzecie miejsce przypadło Patrycji Mróz. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej do konkursu zgłosiła pracę "Hotel". Praca wykonana pod opieką dr. inż. arch. Roberta Misiuka.to drewniany budynek tonącego w leśnej zieleni Apart Hotelu, który zaplanowano w okolicach kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. W tym przypadku jury doceniło oryginalną koncepcję i wykorzystanie drewna w architekturze hotelowej.

Dom weselny w Krynicy Morskiej. Poszukiwanie współczesnej architektury celebracjiDom weselny w Krynicy Morskiej. Poszukiwanie współczesnej architektury celebracjiFot. Damian Antoni Kasperowicz

Poza głównymi nagrodami jury konkursu przyznało też dwa równorzędne wyróżnienia: dla Damiana Antoniego Kasperowicza, który pod opieką dr. inż. arch. Jerzego Grochulskiego, prof .PW i mgr inż. arch. Karola Żurawskiego wykonał projekt "Dom weselny w Krynicy Morskiej. Poszukiwanie współczesnej architektury celebracji" oraz dla Szymona Kołcza, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej za pracę "Rewitalizacja dominikańskiego zespołu klasztornego na Wzgórzu Świętojakubskim w Sandomierzu". Projekt ten powstał pod opieką dr. hab. inż. arch. Jolanty Sroczyńskiej, prof. PK.

Rewitalizacja dominikańskiego zespołu klasztornego na Wzgórzu Świętojakubskim w SandomierzuRewitalizacja dominikańskiego zespołu klasztornego na Wzgórzu Świętojakubskim w SandomierzuFot. Szymon Kołcz

W trakcie konkursowej gali, dr hab. inż. arch. Jarosława Szewczyka, prof. PB wygłosił wykład pt. "Drewniane kompozyty, plyscrapers, wikiarchitektura. Czyli o drewnie inspirującym geniuszy". Uroczystości towarzyszyło też otwarcie wystawy pokonkursowej.

Liczba wyświetleń: 707


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA