/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
WYDARZENIA

Konkurs "Zachowaj tradycje – (nie)ginące zawody. Teraz drewno.” - rozstrzygnięty

Autor: oprac. red
Źródło: NIKiDW
Data: 2023-11-28


24. listopada w Sali Odczytowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie „Zachowaj tradycje – (nie)ginące zawody. Teraz drewno.” Po uroczystości otwarto wystawę prac pokonkursowych.

Konkurs "Zachowaj tradycje – (nie)ginące zawody. Teraz drewno.” - rozstrzygniętyKonkurs "Zachowaj tradycje – (nie)ginące zawody. Teraz drewno.” - rozstrzygniętyFot. NIKiDW

Do konkursu zgłoszone zostały 154 prace w trzech kategoriach: Sztuka ludowa, Rękodzieło Ludowe, Rzemiosło Ludowe. I miejsce w kategorii „Sztuka Ludowa” otrzymał Józef Lewkowicz za wykonanie misternej kopii drzeworytu płazowskiego. Praca nad tym dziełem trwało około rok. I miejsce w kategorii „Rękodzieło Ludowe” zajęła pani Ewa Korniluk za pięknie wykonaną dekorację okienną „Vyzerka”. W kategorii „Rzemiosło ludowe” zwyciężyło 4,5 metrowe czółno autorstwa Kazimierza Bąka, które zostało wykonane z jednego pnia drzewa metodą wypalania.

33 prace wykonane z drewna, które przeszły do II etapu Konkursu, w tym prace nagrodzone i wyróżnione zobaczyć można na wystawie, która czynna będzie do 15. stycznia 2024r. w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 66).

Wśród laureatów konkursu znaleźli się również autorzy takich prac jak: drzeworyty, wiejskie kapliczki, rzeźby ptaków, płaskorzeźby, szopki bożonarodzeniowe. Z wyrobów rękodzielniczych oprócz nagrodzonej dekoracji okiennej zobaczyć można rzeźbiony tryptyk, czy piękne zabawki ludowe. Spośród dzieł rzemieślniczych szczególną uwagę przyciąga czółno jednopienne. Oprócz niego podziwiać można kunsztowne instrumenty muzyczne, jak cymbały polskie i mazanki oraz przedmioty codziennego użytku: kołyska, dwojaki, grabie do siana i trawy, koło szprychowe, chochelka i miska.

Wystawa czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

Konkurs zorganizowany został przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach projektu „(Nie)ginące zawody, umiejętności i obyczaje w społecznościach wiejskich – Mazowsze i Polska Wschodnia” realizowanego przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i finansowanego w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa”. Patronat honorowy nad Konkursem objęły: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych.

Liczba wyświetleń: 888


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA