/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Organizacje branżowe: Przemysł drzewny nie był stroną wnioskującą i akceptującą całość obecnych zasad sprzedaży drewna

PIGPD

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: PIGPD
Data: 2023-11-14


Zakończył się pierwszy etap sprzedaży surowca drzewnego na 2023r. Tegoroczne zasady sprzedaży znów zostały przygotowane tak, by "pompować" cenę. Wyniki sprzedaży ofertowej w PLD zgodnie przewidywaniami przyniosły wzrost cen i redukcję ilości drewna w stosunku do złożonych ofert. Niezadowolonym klientom Lasy Państwowe wskazują, że na takie warunki sprzedaży zgodziły się reprezentujące przemysł organizacje branżowe. Polska Izba Gospodarcze Przemysłu Drzewnego zdecydowanie zaprzecza takim informacjom i przedstawia dokumenty potwierdzające, że do uzgodnienie warunków sprzedaży z przedsiębiorcami nie doszło.

Organizacje branżowe: Przemysł drzewny nie był stroną wnioskującą i akceptującą całość obecnych zasad sprzedaży drewnaOrganizacje branżowe: Przemysł drzewny nie był stroną wnioskującą i akceptującą całość obecnych zasad sprzedaży drewnaFot. D.Jabłoński

Drewno kupowane podczas sprzedaży ofertowej w PLD to zwykle podstawa zakupów surowca dla przemysłu drzewnego. W ubiegłych latach do tego etapu Lasy Państwowe wystawiały część drewna przeznaczonego do sprzedaży w danym okresie, odpowiadającą ilości drewna na jaką nabywcy mogli złożyć oferty (np. 70% ilości wynikającej z historii zakupów). Ze względu na względnie stałą wielkość zakupów realizowaną przez przemysł, ceny na tym etapie zazwyczaj są niższe niż podczas aukcji systemowych, co oczywiście nie oznacza, że z roku na rok nie są coraz wyższe. Brakującą w stosunku do potrzeb ilość drewna przedsiębiorcy mogli dokupić w kolejnych etapach - podczas aukcji systemowych lub otwartych aukcji e-drewno.

W nowych zasadach ta stabilność została zaburzona. Lasy Państwowe wystawiły do sprzedaży ilość drewna odpowiadającą 70% historii sprzedaży, jednak pozwoliły na składanie ofert na 100% historii zakupów, co w praktyce spowodowało "podkręcenie" atmosfery i wyższe podbijanie cen, aby zachować status quo.

W pierwszym etapie sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym, dotyczącej dostaw drewna w pierwszych czterech miesiącach 2024r. wystawione zostało 7,641 ml m3 surowca, z czego nabywców znalazło 99,7% czyli 7,615 ml m3. Lasy Państwowe nie podały informacji dotyczących wzrostu cen.

Wyniki I etapu sprzedaży dla większości nabywców są rozczarowujące. Ceny wywoławcze zostały obniżone przeciętnie o 3%, jednak w wielu przypadkach, aby utrzymać dotychczasowy poziom zakupów konieczne było znaczące jej przebicie. Ci, którzy postanowili na niewielkie przebiciu pozwalające utrzymać zeszłoroczną cenę, w zależności od regionu i kupowanego sortymentu, spotkali się z redukcją ilościową oferty rzędu nawet 60-65%.

Zdecydowana większość firm albo zakupiła drewno w cenie zdecydowanie wyższej niż w ubiegłym roku, albo jego ilość jest zdecydowanie niższa i konieczna będzie walka o surowiec podczas aukcji. Niezadowolenie klientów Lasów Państwowych jest więc oczywiste i wprost wskazują, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy są nowe zasady sprzedaży wprowadzone przez Lasy Państwowe.

W odpowiedzi na zarzuty leśnicy obrali taktykę przerzucania winy na... organizacje branżowe. Ich zdaniem nowe zasady są odpowiedzią na oczekiwania przemysłu i zostały wprowadzone za ich aprobatą.

Ze stanowiskiem tym nie zgadzają przedstawiciele tych ostatnich. O braku współpracy z Lasami Państwowymi mówił już we wrześniu Piotr Poziomski, prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego w rozmowie z portalem Drewno.pl (zobacz tutaj >>>). Teraz PIGPD przedstawia całą historię "rozmów" dotyczących nowych zasad sprzedaży drewna oraz ujawnia korespondencję jaką prowadzono z dyrekcją generalną Lasów Państwowych w tym temacie.


Szanowni Państwo,
Pracownicy Lasy Państwowe

W ostatnim okresie, po upublicznieniu zasad sprzedaży surowca drzewnego na lata 2024 – 2026 przez DGLP, spływają do nas systematycznie głosy i również zarzuty z strony pracowników LP, jakoby to przemysł drzewny był stroną wnioskującą i akceptującą całość obecnych zasad. Nie jest to prawdą.

W związku z powyższym, czuję się w obowiązku by upublicznić i przekazać Państwu stan faktyczny: w jaki sposób DGLP konsultowała z PIGPD, jak i też pozostałymi organizacjami branżowymi zasady sprzedaży drewna.

Z przykrością stwierdzam, że konsultacje te miały charakter jedynie pozorny, ponieważ ograniczyły się do jedynie jednego spotkania naszych organizacji z przedstawicielami DGLP w dniu 21. sierpnia 2023r. Zostaliśmy zapewnieni, że to są jedynie propozycje zasad i w toku kolejnego spotkania i na bazie naszych uwag mogą ulec korekcie. Niestety, pomimo wielu pism i jednogłośnego protestu wszystkich organizacji co do zapisów kluczowych - w tym głównie możliwości składania ofert na 100% historii wobec 70% mas wystawionych do sprzedaży, jak również negatywnych konsekwencji wydzielenia 3 okresów sprzedaży w roku 2024r. - DGLP odmówiła nam możliwości drugiego spotkania w celu prowadzenia dialogu. Poproszono nas również o opracowanie i przedłożenie propozycji zapisów prawnych, które by skutecznie obwarowały prawidłowość składanych oświadczeń w PLD. W dniu 20. września przesłaliśmy taką propozycje na piśmie, do dziś włącznie nie otrzymaliśmy żadnej informacji zwrotnej.

W konsekwencji, 12. października 2023r dyrektor Kubica podpisuje nowe zasady sprzedaży, a są one opublikowane na stronie PLD w piątek przedwyborczy 13. października po godzinie 14:00.

Historia współpracy przemysłu drzewnego i LP zawsze była trudna, ale takiej polaryzacji jak w ostatnich latach nie było nigdy. Mam świadomość, że wiele różnic pozostanie z racji natury naszych relacji, ale nie może to być usprawiedliwieniem do braku dialogu i poszukiwania konsensusu. Lasy Państwowe mogą być silne tylko przez krótki czas, gdy przemysł drzewny jest co raz to słabszy i odwrotnie nasza branża nie utrzyma wypracowanej przez lata pozycji bez silnych Lasów Państwowych. Tylko skonsolidowany sektor leśno-drzewny jest w stanie skutecznie stawiać czoła wyzwaniom, jakie stoją przed nami. Jestem przekonany, że okazując sobie wzajemny szacunek i zrozumienie można prowadzić dialog.

Jako przemysł oczekujemy, jako podstaw: pełnej transparentności zasad i ilości sprzedawanego drewna, wspierania przerobu drewna okrągłego w Polsce oraz zakazu spalania drewna pełnowartościowego w elektrociepłowniach.

Poniżej znajdziecie Państwo link do udostępnionego folderu, w którym zawarliśmy korespondencje w temacie zasad sprzedaży drewna na 2024r.
https://tiny.pl/c4lbk

Pozostajemy do Państwa dyspozycji w przypadku jakichkolwiek pytań!

Prezydent PIGPD Piotr Poziomski
Wiceprezydent Aneta Wilińska, Wiceprezydent Dawid Jakubowski
Członkowie Rady: Jerzy Abramczyk, Mariusz Benedykciński, Antoni Gawiński, Jakub Pietraszkiewicz, Artur Pudełko, Maksymilian Stępień, Marek Szumowicz, Marcin Walczak

Udostępnione dokumenty:
21.08.2023 - Notatka ze spotkania w dniu IBL- Sękocin.pdf
06.09.2023 - Opinia do propozycji zmian zasad sprzedaży drewna 2024.pdf
11.09.2023 - uzupełnienie notatki - organizacje branżowe.pdf
18.09.2023 - Wspólne pismo przemysłu drzewnego w sprawie zmian zasad sprzedaży drewna na 2024.pdf
20.09.2023 - Propozycja organizacji branżowych - zasady sprzedaży na 2024.pdf
27.09.2023 - Pismo EM.802.87.2023.pdf
09.10.2023 - pismo organizacji do DGLP.pdf
18.10.2023 - Pismo w sprawie zasad sprzedaży drewna na 2024 r. - organizacje branżowe.pdf

Liczba wyświetleń: 3927


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Niezrzeszony głos wiernego czytelnika [3]

Panie Dominiku, koleżanki i koledzy przepraszam, że będzie długo ale już mnie nosi.Co to znaczy pompować cenę? Lasy nie podały jeszcze wyników cenowych a tu wzrosty zgodnie z oczekiwaniami... eh będzie zdziwienie jak będzie inaczej Panie Dominiku, zalecam ostrożność.A co z wolnym rynkiem jak ceny miały znacznie wzrosnąć to uwaga startowe były za niskie, bo rynek rzekomo pokazał "napompowane" wzrosty. Ja wiem, że jak jest dla nie za drogo to nie kupuje i dzięki temu nie mam problemu z karami, obiorami, itd. zawsze można dokupić na e-drewnie.Lasy nie są idealne ale wszystkich traktują równo i to jest gwarancja, że będzie rozwój a nie monopole gigantów i układziki lokalne.Tyle złego ile narobiły te nasze organizacje brażowe to nikt nie zrobił, przez lata wieszczyły kryzys nawet w 2021 i 2022 ... i nagle cyk wynik najlepszy w historii ale pisma słali do wszyskich, że dramat a teraz nikt im nie uwierzy. Zamiast dać podziałać jednym zasadom no to co roku jest źle i źle. Sami wymuszali zmiany a teraz to nie my.Ja kupiłem tyle co chciałem praktycznie wszystko po minimalnych (głównie tartak sosnowy) czyli taniej niż rok temu. Jak ktoś spodziewał się przypisu ponad 65% przy proporcji możliwości i oferty 70/100 to nie powiniem brać się za robienie interesów. Przypis na poziomie 65% to świetny wynik bo 70% to nie wiem czy ktoś przeskoczył, polecam odrobinę zastanowienia.Z tego co mi wiadomo ludzie są narazie zadowoleni, a teraz PIGPD próbuje się wybielać, albo leśnicy robią sobie z nich zwyczajnie jaja.Co dopisma czcigodnej IzbyPismo podpisał Pan Poziomski ze świtą z PIGPD, co oznacza że pozostałe organizacje mają inne zdanie, bo wcześniej jak widzimy ramię w ramię, jak na pochodzie pierwszo majowym. Sposób działania i próby zwracania uwagi na siebie przez stowarzyszenia drzewne (ja wiem przed wyborami ale jednak) liczba pism, adresaci nie mają już znaczenia bo pokazano, że nie jesteśmy partnerami do rozmowy nawet o drewnie a co mówić o biznesie.Działania Izby przypominają mi AGROUNIĘ, a prezydnt obecnie już posła Kołodziejczaka. Prezydent Izby lansuje się już politycznie (snuje bajania w wywiadach Panie Dominiku), a przemysł drzewny zaczyna mu przeszkadzać tylko następne wybory za 4 lata i o miejsce na liście może być trudno. Od kolegów zrównież z Izby wiem, że spotkań było więcej, a ostatnio nawet u Pana Prezydenta RP.. i co będzie jak dowiemy się prawdy jak w dobrym kryminale na końcu. Jak Lasy wprowadzą zmiany kochnych stowarzyszeń braci drzewnej dostaną krarę z UOKiK, za recydywę łamania zasad konkurencji ja mówie z 1,2 mld zł i skończy się historia zakupów, podział na grupy, kryteria pozacenowe... będzie e-drewno 100%.Na chwilę obecną mamy jako branża zerową pozycję negocjacyjną (bo opozycja to już praktycznie władza a pokazaliśmy jak podchodzimy do władzy), przez wojny z LP i wsparcie ekowrażliwych przez nową większość pewnie spadek pozyskania ze 20-30%, prawdziwie sezonowe pozyskanie przez okresy ochronne+natury2000, nikomu nie potrzebną drogą certyfikację... no i się zacznie jak przetrwa nas połowa przez najbliższe 5 lat będzie i tak dobrze.Kochane stowarzyszenia i ty ich królowo Izbo idź pomagać niemcom a nas zostaw w spokoju.

Niezrzeszony [2]Odpowiedz na ten komentarz2023-11-14 21:18:23

Zgłoś nadużycie

Przestań bredzić piszesz bzdury chłopie .....

Wszystko zalezy od sortymentu w lisciastym tartaczym czy papierowce lisciastej dalem 50zl wiecej i tak polowe otrzymalem bo wszedzie w okolicy było duze oblozenie.

jesion [111]Odpowiedz na ten komentarz2023-11-14 21:38:24

Zgłoś nadużycie

kupuje Pan tartak liściasty, którego jest 4-5% oferty, to proszę wybaczyć ...

ale tam zawsze było drożej, papierówki liściastej też nie jest za dużo. Wszędzie było duże obłożenie, nawet w igle bo każdy chce kupić, na portalu zwykle taniej, chodź na aukcjach zwykłych ostatnio taniej przynajmniej tartak iglasty. Piszę co myślę bo mam prawo, a Pan ma prawo mieć własne zdanie. Każdy ma inną sytuację, inną lokalną konkurencję i rynek. Raz się zyskuje raz się traci, bilans ma być na plus. Życzę powodzenia w systemówkach

Niezrzeszony [2]Odpowiedz na ten komentarz2023-11-14 22:03:01

Zgłoś nadużycie

Panie "Niezrzeszony".....,

tartaku dębowego powinno ...

być....?????
ile.....?
4-5% oferty...?
Jaka ilość tartaku dębowego według Pana winna być w procedurze sprzedaży drewna na portalu?

Gregor [67]Odpowiedz na ten komentarz2023-11-15 11:22:05

Zgłoś nadużycie

PLAN POLIN

Nie łudźmy się... jesteśmy w trakcie likwidacji polskiego majątku i wprowadzania okupacyjnego związku zwanego... POLIN.
Kto tego nie widzi to...bez komentarza.
Pozdrawiam Świadomych...

krzysztof [17]Odpowiedz na ten komentarz2023-11-15 08:42:11

Zgłoś nadużycie

co do cen to poczekałbym do danych lp

obstawiłem sosnę tartaczke w dwóch sąsiednich nadl po takiej samej cenie, obłożenie prawie identyczne,masa też i co? w jednym przydział 100% a w drugim 60%( dokładałem ok 20 zł do minimalnej). ceny sami kreujemy tylko czasami niektórym brakuje rozsądku. i tłumaczą że lepej dać więcej 40-60 zł na portalu bo będzie wszystko a nie przebijać na systemie. wiosna zwerfikuje wszystko, tylko kiepsko bo na 2 okres zaczniemy kupować w styczniu i tu jest problem. co zrobić.

tartaczek [196]Odpowiedz na ten komentarz2023-11-16 15:37:10

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA