/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
HISTORIA

Jak to z drewnem było - Narzędzia do obróbki drewna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie

Autor: Iwona Karwowska / oprac. red.
Źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Data: 2023-11-08


Muzeum Narodowym w Szczecinie na wystawę czasową „Jak to z drewnem było - Narzędzia do obróbki drewna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie". Jak zapewniają jej twórcy, po raz pierwszy tak licznie przedstawiano dawne narzędzia służące rzemieślnikom: cieślom, stolarzom, bednarzom, do obróbki drewna i wykonywania z niego różnych przedmiotów. Zwiedzający mogą zobaczyć również rezultaty ich pracy: meble, narzędzia rolnicze, wyroby bednarskie i inne wytwory wyeksponowano na kolorowym jarmarku, na którym większość dawnych rzemieślników zbywała wykonane przez siebie przedmioty.

Jak to z drewnem było - Narzędzia do obróbki drewna ze zbiorów Muzeum Narodowego w SzczecinieJak to z drewnem było - Narzędzia do obróbki drewna ze zbiorów Muzeum Narodowego w SzczecinieFot. Grzegorz Solecki, Arkadiusz Piętak

Drewno jest surowcem mającym wiele wyjątkowych właściwości. Jego dostępność, mało skomplikowana obróbka niewielką ilością narzędzi, trwałość, odporność na warunki zewnętrzne oraz piękno faktury powierzchni czynią z niego materiał prawie doskonały. Przedmioty wykonane z drewna nieodzownie towarzyszą nam w wędrówce przez historię.

O archaiczności rzemiosł drzewnych dowiadujemy się z prasłowiańskiego nazewnictwa z nimi związanego: ciosła, strug, wątor, obręcz, piasta, rozwora, sworzeń, snice, itp. Praca ludzi wykonujących te zawody przez długie stulecia była znaczącym elementem funkcjonowania społeczności lokalnych. O dawnej powszechności, a pośrednio estymie tych zawodów świadczy też popularność nazwisk wywodzących się od rzemieślniczych profesji.

Różne sposoby wykorzystania drewna na przestrzeni wieków przyczyniły się do powstania wielu odrębnych zawodów z nim związanych. Najliczniejszą i najbardziej potrzebną w życiu codziennym grupę stanowili rzemieślnicy uprawiający ciesielstwo, stolarstwo, bednarstwo i kołodziejstwo. Wykorzystywali zarówno najbardziej powszechne gatunki, jak i te rzadziej występujące. Używano przede wszystkim drewna sosnowego, świerkowego, dębowego. Do wyrobu detali stosowano drewno bukowe, jesionowe, akacjowe, klonowe, lipowe, itp. Wszyscy rzemieślnicy pracujący z drewnem musieli mieć wiedzę o jego cechach i przygotowaniu do produkcji.

Obróbka drewna, prowadząca do tego, by z kloca drzewnego otrzymać wygładzoną deskę o konkretnych wymiarach, to jedna z najstarszych umiejętności ciesielskich. Polega na ciosaniu i łupaniu kłód za pomocą toporów, siekier i cioseł, wygładzaniu strugami i tarciu ich na deski piłami trackimi. Wymienione narzędzia zwykle wystarczały do postawienia dowolnie zaprojektowanego budynku.

Wraz z rozwojem w średniowieczu narzędzi do specjalistycznej obróbki drewna z ciesielstwa wyodrębniło się stolarstwo, dzięki różnego rodzaju piłom i nożom w drewnianej obudowie – czyli heblom – stolarze mogli produkować zaawansowane technicznie, mocne konstrukcyjnie i estetyczne meble oraz elementy wykończeniowe wnętrz budynków.

Znajomość wytwarzania z drewnianych klepek przedmiotów o różnym kształcie, zwana bednarstwem, znana była na ziemiach polskich już w II–III wieku, co poświadczają wykopaliska z okresu rzymskiego. Bednarz, oprócz narzędzi podobnych do tych, których używał cieśla, posługiwał się ponadto kobylicą, szabą, wątornikiem oraz narzędziami do przygotowania i naciągania metalowych obręczy. Używał przyrządów charakterystycznych również dla stolarstwa: piły ramowej, cyrkla, młotka, strugów prostych i krzywych, hebla spusta.

Kołodziej to rzemieślnik specjalizujący się w produkcji kół, jednakże pracując na potrzeby wsi, wytwarzał wielofunkcyjne wozy, a także narzędzia rolnicze; brony i drewniane elementy pługów i radeł. Produkował dwa typy kół: z obwodem giętym, wykonanym z jednego kawałka drewna, oraz z obwodem, na który składało się kilka oddzielnych elementów, wycinków koła, czyli dzwon. W obu przypadkach były to koła szprychowe z piastą obracające się na nieruchomej osi. Kołodziej oprócz narzędzi charakterystycznych dla innych rzemieślników pracujących w drewnie, używał ławy kołodziejskiej, tzw. buka, pieska i śmigi.

Proces zaniku tradycyjnych rzemiosł rozpoczęty jeszcze w XIX wieku, w XX stuleciu nabierał coraz szybszego tempa, aż do momentu, kiedy zaczęliśmy je określać mianem „ginących zawodów”. Wiele z narzędzi dawniej używanych do obróbki drewna na codzień, dziś możemy zobaczyć tylko w muzeach.


Wystawę "Jak to z drewnem było. Narzędzia do obróbki drewna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie" oglądać można do 3. marca 2024r.

Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wały Chrobrego 3

Wystawa przygotowana została przez zespół Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie. Kuratorką wystawy i autorką tekstu jest Iwona Karwowska. Współpraca: Małgorzata Kłosińska-Grzechowiak, Agnieszka Słowińska. Fotografie: Grzegorz Solecki, Arkadiusz Piętak

Liczba wyświetleń: 643


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA