/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PAPIER i CELULOZA

Arctic Paper ze spadkiem przychodów i zysków

Arctic Paper

Autor: oprac. red
Źródło: Arctic Paper
Data: 2023-11-07


Arctic Paper opublikował skonsolidowane wyniki finansowe uzyskane za trzy kwartały 2023r. Przychody grupy kapitałowej, w skład której wchodzą fabryki w Polsce i Szwecji są niższe o ponad 28,5% niż przed rokiem.

Zakład Arctic Paper MunkedalsZakład Arctic Paper MunkedalsFot. Arctic Paper

Grupę Arctic Papier tworzą spółka holdingowa Arctic Paper S.A., papiernie Arctic Paper oraz szwedzki producent celulozy Rottneros AB, w którym Arctic Paper S.A. posiada 51% udziałów. Podstawowym przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest jest produkcja i sprzedaż papieru i celulozy. Asortyment produktów obejmuje niepowlekany i powlekany papier bezdrzewny, niepowlekany papier drzewny, celulozę siarczanową i włóknistą mechaniczną. Dodatkowymi przedmiotami działalności, w części podporządkowanymi produkcji papieru i celulozy, są m.in. wytwarzanie energii elektrycznej, produkcja ciepła i usługi logistyczne.

Przychody grupy kapitałowej ze sprzedaży po dziewięciu miesiącach 2023r. wyniosły 2,723 mld zł wobec 3,809 mld zł rok w roku ubiegłym. Zysk z działalności operacyjnej spadł do 289,9 mln zł, wobec 733,692 rok wcześniej, a zysk netto 236,7 mln zł wobec 682,0 mln zł po trzech kwartałach 2022r.

Wyniki kwartalne są jeszcze słabsze. Przychody ze sprzedaży spadły o blisko 40%, a zysk netto o 80%.

-Trzeci kwartał 2023r. wydaje się słabszy w porównaniu z analogicznym kwartałem 2022r., - który był jednym z najsilniejszych w historii Grupy - ale mimo to zapewnił marżę EBITDA zgodną z naszym celem. Nasza koncentracja na marżach, a nie na wolumenach, nadal przynosi pożądane efekty. Pomimo zmniejszenia się przychodów o 39% do 854,8 mln zł (1 402,1 mln zł) zysk EBITDA osiągnął 124,5 mln zł (298,2 mln zł) przy marży EBITDA na poziomie 14,6%. Silne przepływy pieniężne w tym okresie wzmocniły pozycję finansową Grupy, a wskaźnik długu netto do EBITDA osiągnął rekordowo niski poziom -0,59 (-0,22). Mocny bilans jest naszą silną stroną w trakcie realizacji planowanych znaczących inwestycji strategicznych - wyjaśnia w komentarzu Michał Jarczyński, prezes zarządu Arctic Paper SA.

-Przychody w segmencie papieru wyniosły 590,3 mln zł (2022: 1,0421 mln zł w III kw. 2022). W pierwszej połowie br. popyt osłabł, ponieważ klienci zmniejszali swoje zapasy. W trzecim kwartale zaobserwowaliśmy jednak pierwsze oznaki ożywienia. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w tym okresie wzrosło i osiągnęło 66%. Nadal koncentrujemy się na marżach - w tym okresie osiągnęliśmy marżę EBITDA na poziomie 16%. Ponieważ kwartał porównawczy był wyjątkowy dobry warto zauważyć, że wynik w segmencie papieru jest historycznie mocny - wskazuje Jarczyński -Warto dodać, że uzyskaliśmy prawa patentowe do innowacyjnej bariery o właściwościach antybakteryjnych. Zastosowanie specjalnie opracowanej formuły sprawia, że Amber Care spełnia normy ISO 20743 i ISO 18184, a składniki mieszanki ulegają rozkładowi bez zanieczyszczania środowiska i są biodegradowalne.

W segmencie celulozy, za który odpowiada Rottneros, przychody wyniosły 693 mln SEK (2022: 806 mln SEK) przy EBITDA na poziomie 79 mln SEK (2022: 233 mln SEK). NIższa sprzedaż spowodować została głównie przez spadające ceny celulozy. Okres ten charakteryzował się malejącymi zapasami i rosnącymi dostawami, a równowaga na rynku celulozy przesunęła się na korzyść sprzedawców. Prowadzone są inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych CTMP, w energię odnawialną i magazynowanie energii.

Inwestycja joint venture w nowy zakład produkcyjny tacek z formowanego włókna celulozowego w Kostrzynie postępuje, a jego uruchomienie planowane jest na 2024 rok. Na harmonogram wpływają długie terminy dostaw niezbędnego sprzętu.

Arctic Paper kontynuuje rozwój w zakresie zrównoważonych rozwiązań energetycznych. W tym kwartale podjęto decyzję o zainwestowaniu 285 mln SEK w modernizację kotła na biopaliwo i turbiny parowej w Grycksbo. Inwestycja zwiększy konkurencyjność zakładu i wygeneruje nowy strumień przychodów, ponieważ fabryka będzie produkować 50 000 ton pelletu drzewnego rocznie o szacunkowej wartości około 100 mln SEK. Instalacja zmniejszy również koszty energii papierni o 50 mln SEK. W tym samym okresie firma realizuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 17 MW w Kostrzynie.

-Minęły ponad dwa lata, odkąd Arctic Paper przyjął nową strategię, której celem jest dywersyfikacja w kierunku produkcji energii odnawialnej i opakowań, będących alternatywą dla tworzyw sztucznych. Wyniki jakie osiągamy od roku 2021 pokazują, że obrana strategia jest słuszna i będziemy ją kontynuować. Po przeglądzie strategii, w segmencie energii odnawialnej postanawiamy skoncentrować się raczej na inwestycjach w farmy fotowoltaiczne zamiast turbin wiatrowych. Jeśli chodzi o opakowania - większy potencjał widzimy w tackach z włókna niż w papierze opakowaniowym. Nasze zobowiązanie do inwestowania w działalność o wyższej marży, mniejszym wpływie na środowisko i mniejszej zmienności wyników pozostaje w mocy - ocenia Jarczyński.

Liczba wyświetleń: 775


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA