/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
OKNA i DRZWI

Rosyjskie drony zniszczyły fabrykę Fakro we Lwowie

Fakro

Autor: oprac. red
Źródło: Fakro
Data: 2023-09-19


Nad ranem, we wtorek 19. września, rosyjskie drony zaatakowały dzielnicę przemysłową we Lwowie, w której znajduje się jedna z fabryk Fakro. W wyniku ataku spłonęła hala produkcyjna i magazyn należąca do producenta okien dachowych.

Rosyjskie drony zniszczyły fabrykę Fakro we LwowieRosyjskie drony zniszczyły fabrykę Fakro we LwowieFot. Caritas Polska

W wydanym przez Fakro oświadczeniu czytamy:

"Z dużym niepokojem przyjęliśmy informację o ataku wojskowych sił rosyjskich na dzielnicę przemysłową, w której znajduje się biurowiec i hala produkcyjna FAKRO Lwów. Na szczęście nie ucierpieli nasi pracownicy.

Spłonęła hala produkcyjna z produktami Fakro oraz magazyn częściowo udostępniony dla Caritas Lwów. Czekamy aż zostanie ugaszony pożar w celu oszacowania strat. Jesteśmy w kontakcie z naszymi pracownikami i kadrą zarządzającą Fakro Lwów. Okazujemy im wsparcie. Produkcję w ukraińskich zakładach produkcyjnych przejęły polskie podmioty i będziemy w dalszym ciągu obsługiwać rynek ukraiński."

Cytowany przez agencję informacyjną Unian, burmistrz Lwowa Andrij Sadowyj, poinformował, że w wyniku ataku zginął jeden mężczyzna, dwie zostały ranne (żadna z osób nie była związana z Fakro). Zniszczone zostały 3 budynki magazynowe łącznej powierzchni około 10 tysięcy metrów kwadratowych. Sadowyj zwrócił uwagę na olbrzymie straty finansowe przedsiębiorstw oraz fakt, że w magazynie Caritasu znajdowała się otrzymana dzień wcześnie duża partia pomocy humanitarnej, wśród której znajdowały się generatory i ciepłe ubrania, które miały zostać wysłane do innych regionów. -To jedno z największych pożarów pod względem zniszczeń i wartości materialnych - zaznaczył Sadowyj.

W rozmowie z portalem Sadeczanin.info, Ryszard Florek, prezes Fakro wskazuje, że na razie trudno oszacować poniesione przez spółka straty, ale szybki rachunek wskazuje na poziom ok. 30 mln zł. Prezes spółki dodał, że nie może liczyć na odszkodowanie w ramach ubezpieczenia, gdyż w czasie wojny "nie działa żadne ubezpieczenie".

Fakro posiada na Ukrainie trzy zakłady produkujące okna dachowe i schody strychowe. Wszystkie znajdują się w zachodniej części kraju. Największy z zakładów, który zatrudniał blisko pół tysiąca pracowników zlokalizowany jest we Lwowie, dwa pozostałe w Nowogradzie i Szkle. Po napaści Rosji na Ukrainę wielkość produkcji uległa znaczącemu ograniczeniu, do poziomu 1/3 sprzed wojny. Spadek ten związany jest m.in. z mniejszym popytem oraz brakiem pracowników, którzy zostali zmobilizowani przez ukraińską armię.

Liczba wyświetleń: 952


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA