/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Wspólne stanowisko nabywców drewna wobec zmian zasad sprzedaży drewna na rok 2024

OIGPM

Autor: oprac. red
Źródło: OIGPM
Data: 2023-09-19


W najbliższych dniach ogłoszone powinny zostać zasady sprzedaży drewna z Lasów Państwowych na rok 2024. Konsultacji z przemysłem nie będzie.

Wspólne stanowisko nabywców drewna wobec zmian zasad sprzedaży drewna na rok 2024Wspólne stanowisko nabywców drewna wobec zmian zasad sprzedaży drewna na rok 2024Fot. D.Jabłoński

Zwyczajowo prezentacja nowych zasad sprzedaży drewna przez PGL Lasy Państwowe odbywała się podczas konferencji Koopdrew organizowanej w przeddzień targów Drema. W tym roku wystąpienia przedstawicieli dyrekcji generalnej Lasów Państwowych nie było. Krótką informację na temat planowanych przez leśników zmian podczas konferencji przedstawił Piotr Poziomski, prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

W swoim wystąpieniu Poziomski przedstawił informację na temat planowanych przez Lasy Państwowe zmian, po krótce wskazał, które z nich są zdaniem przedsiębiorców kupujących surowiec drzewny słuszne, a do których zgłoszono uwagi, gdyż zaszkodzą branży drzewnej i doprowadzą do wzrostu cen surowca.

Jak się okazuje zarząd Lasów Państwowych nie zamierza jednak brać pod uwagę zdania przedsiębiorców, a nowe zasady mają zostać opublikowane w najbliższych dniach.

W związku z powyższym, organizacje skupiające przedsiębiorców branży drzewnej w Polsce opublikowały wspólne stanowisko w sprawie zasad sprzedaży drewna na 2024 rok, które w formie listu otrzymali: Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz Mateuszowi Morawieckiemu Prezesowi Rady Ministrów, minister Anna Moskwa – Ministerstwo Klimatu i Środowiska, minister Waldemar Buda – Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz przedstawiciele prasy.

18.09.2023r.

Pan Józef Kubica
Dyrektor Generalny
PGL Lasy Państwowe

W imieniu niżej podpisanych, największych organizacji reprezentujących najważniejsze sektory przemysłu drzewnego w Polsce chcielibyśmy wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie ignorowaniem przygotowanych przez nas uwag do propozycji zmian zasad sprzedaży drewna na 2024r. przedstawionych w dniu 21.08. br w Sękocinie przez Naczelnika Biura Marketingu DGLP Pawła Boskiego.

Dowiedzieliśmy się ostatnio, że dalszych konsultacji z przemysłem nie będzie i zasady zostaną wkrótce ogłoszone.

Tymczasem podczas powyższego spotkania zostało powiedziane, że prezentowane są „propozycje zmian”, które będą podlegały dalszym konsultacjom z branżą drzewną. Nasze organizacje szczegółowo odniosły się do przedstawionych propozycji. Niestety wiele z nich naszym zdaniem, może przynieść dalsze pogorszenie, już dramatycznej, sytuacji przemysłu drzewnego.

Najbardziej szkodliwymi wg nas są następujące propozycje:

  • możliwości składania ofert do 100% posiadanych możliwości zakupu w sprzedaży ofertowej w ujęciu rocznym, proporcjonalnie po 33,3% na proponowany okres sprzedaży;
  • organizowanie procedur sprzedaż 3 razy w ciągu roku (co 4 miesiące)
  • zmiany poziomu realizacji umów na -10%/+5%.
  • rozszerzenie czasu trwania aukcji systemowych na okres 6:00-17:00.

Efektem ich wprowadzenia będzie podwyżka cen oraz znaczny wzrost nakładu pracy osób zajmujących się zakupem drewna po stronie przemysłu jak i jego sprzedażą po stronie nadleśnictw.

Nasz sprzeciw budzi fakt, że organizowane przez Dyrekcje Generalną Lasów Państwowych spotkania są jedynie fasadą i nie mają na celu poznania naszych opinii. Część propozycji, pod pozorem bycia korzystnymi dla przemysłu w rzeczywistości spowoduje dalszy wzrost cen drewna. Ceny wielu sortymentów drewna w Polsce są o kilkadziesiąt procent wyższe od tych w krajach ościennych.

Skutkiem tego jest np. napływ tańszych niż krajowej produkcji mebli, płyt drewnopochodnych zza granicy. Konsekwencją tego są zwolnienia pracowników, które już trwają ze względu na pogarszającą się koniunkturę (w ciągu ostatniego roku tylko branża meblarska zmuszona została do redukcji 20 000 miejsc pracy). Postępowanie Lasów Państwowych po raz kolejny potwierdza, że wzgląd na własne dobro przeważa nad interesem Skarbu Państwa i tysięcy pracowników zatrudnionych w przemyśle drzewnym.

Z poważaniem,

Aneta Muskała, Stowarzyszenie Papierników Polskich,
Jędrzej Kasprzak, Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopodobnych w Polsce,
Longin Graczkowski Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego,
Piotr Poziomski, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego,
Roman Malicki, Polski Komitet Narodowy EPAL,
Michał Strzelecki, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli,
Mirosław Florkiewicz, Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego,
Janusz Komurkiewicz, Związek Polskie Okna i Drzwi.

Do wiadomości:
Pan Mateusz Morawiecki Prezesa Rady Ministrów
Pani Minister Anna Moskwa - Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Pan Minister Waldemar Buda - Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Pan Jarosław Kaczyński Prezes Prawa i Sprawiedliwości
Prasa

Liczba wyświetleń: 7700


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA