/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
RYNEK DREWNA

Niemiecki rynek wyrobów z drewna pod wpływem słabej koniunktury w budownictwie

GD Holz

Autor: oprac. red
Źródło: GD Holz
Data: 2023-09-06


Rynek wyrobów z drewna w Niemczech znajduje się pod presją ograniczonego popytu co powoduje spadek sprzedaży. Niemieckie stowarzyszenie handlu drewnem - GD Holz - wskazuje, że główną przyczyną jest trudna sytuacja sektora budowlanego.

Niemiecki rynek wyrobów z drewna pod wpływem słabej koniunktury w budownictwieNiemiecki rynek wyrobów z drewna pod wpływem słabej koniunktury w budownictwieFot. D.Jabłoński

W okresie styczeń-lipiec 2023r. wartość sprzedaży najważniejszych asortymentów w handlu drewnem była niższa o 14% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Malejąca sprzedaż wynika ze słabego popytu oraz spadających cen.

Zdaniem GD Holz, istotną przyczyną osłabienia w sektorze budowlanym jest ​​niepewność wokół planowanych zmian w prawie związanych z energochłonnością budynków. Brak jasnych deklaracji co do ostatecznych wymagań jakie wprowadzi nowa ustawa, powoduje znaczną niechęć do inwestowania w budownictwie i renowacji, co skutkuje gwałtownym spadkiem liczby nowych pozwoleń w sektorze budownictwa mieszkalnego.

Ze względu na trudne otoczenie gospodarcze, w nadchodzących miesiącach branża drzewna w dalszym ciągu oczekuje bardzo słabej koniunktury. Zaledwie 20% spośród ankietowanych co miesiąc przedsiębiorstw będących członkami stowarzyszenia wskazuje, że ​​sprzedaż utrzyma się na poziomie ubiegłorocznym.

Istnieje pilna potrzeba zapewnienia przez polityków większej przejrzystości, zwłaszcza w odniesieniu do ustawy o energochłonności budownictwa, a tym samym położenia kresu niepewności konsumentów. Nie można czynić budownictwa bardziej skomplikowanym i tym samym droższym poprzez jeszcze większą liczbę rozporządzeń i przepisów - uważa GD Holz.

-Dlatego GD Holz pilnie wzywa do wprowadzenia impulsów dla budownictwa mieszkaniowego, dobrym rozwiązaniem są propozycje Ministerstwa Budownictwa dotyczące degresywnej amortyzacji i odroczenia wprowadzenia normy EH40-KFW dla nowych budynków – mówiThomas Goebel, dyrektor zarządzający GD Holz.

Norma EH40-KWF dotyczy standardu energetycznego budynków mieszkalnych i składa się z dwóch kryteriów: poziomu całkowitego zapotrzebowanie na energię nieruchomości oraz jakości termiczna izolacji przegród zewnętrznych budynku. Poziom efektywności budynku 40 oznacza, że zużywa on jedynie 40% energii pierwotnej w porównaniu z budynkiem referencyjnym (zgodnie z odpowiednią ustawą o energochłonności budownictwa). Ponadto straty ciepła przez przenikanie ścian zewnętrznych wynoszą tylko 55% wartości budynku referencyjnego (czyli izolacja termiczna konstrukcji jest o 45% lepsza).

Liczba wyświetleń: 1033


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA