/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

List otwarty przemysłu drzewnego w Polsce do Premiera Mateusza Morawieckiego

PIGPD

Autor:
Źródło: PIGPD
Data: 2023-07-31


W związku z trudną sytuacją rynkową oraz brakiem możliwości porozumienia się z PGL Lasy Państwowe w zakresie zasad sprzedaży drewna, jego cen oraz certyfikacji FSC przedstawiciele przedsiębiorców działających w branży przetwórstwa drewna wystosowali "List otwarty przemysłu drzewnego w Polsce do Premiera Mateusza Morawieckiego".

List otwarty przemysłu drzewnego w Polsce do Premiera Mateusza MorawieckiegoList otwarty przemysłu drzewnego w Polsce do Premiera Mateusza Morawieckiego

31. lipca 2023r.

Szanowny Panie Premierze,

Obecna sytuacja jest bez precedensu. Po raz pierwszy w swoich wieloletnich historiach, największe fabryki naszej branży zatrzymują ciągi technologiczne na wielotygodniowe przestoje ze względu na brak możliwości sprzedaży swoich wyrobów. Również wiele firm z sektora MŚP doświadcza zupełnego braku zamówień i w konsekwencji znajduje się na skraju bankructwa. Jednym z przykładów jest ogłoszona upadłość firmy produkującej wyposażenie ogrodów z drewna na terenie Gminy Olecko. Pracę straciło 260 osób co dla tej miejscowości jest prawdziwym dramatem, wiele firm zredukowało tydzień pracy do czterech dni lub zmniejszyło system zmian do jednej. Przykłady można mnożyć. Zagrożone jest dalsze istnienie setek przedsiębiorstw i tysięcy miejsc pracy.

W imieniu Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego (PIGPD), Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopodobnych w Polsce (SPPDwP), Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM), Stowarzyszenia Papierników Polskich (SPP), Polskiego Komitetu Narodowego EPAL (PKN EPAL), Związku Polskie Okna i Drzwi (POiD), Stowarzyszenia Przemysłu Tartacznego (SPT) oraz Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Przemysłu Drzewnego (OZPPD), zwracamy się do Prezesa Rady Ministrów z prośbą o natychmiastową interwencję i decyzje w celu poprawy sytuacji na rynku sprzedaży surowca drzewnego z lasów należących do Skarbu Państwa. Proponujemy spotkanie w celu przedstawienia Panu propozycji, które gwarantujemy, doprowadzą do uspokojenia i stabilizacji na rynku drzewnym, a naszym firmom dadzą szansę na uratowanie tysięcy miejsc pracy w większości na terenach wiejskich. Pragniemy zaznaczyć jednoznacznie, że czas jest tu czynnikiem kluczowym w obliczu dynamiki recesji.

W ostatnim półroczu odnotowujemy dramatyczne spadki sprzedaży wyrobów we wszystkich sektorach związanych z przerobem drewna, spadki te dotyczą także radykalnego obniżania marży produkcyjnej.

 • Program ogrodowy – 45%
 • Produkcja palet – 25%
 • Produkcja okien i drzwi – 35%
 • Produkcja tarcicy – w zależności od rodzaju od 29% do 43%
 • Produkcja mebli – 30%
 • Produkcja podłóg – 35%
 • Produkcja płyt drewnopochodnych – 30%
 • Produkcja papieru i tektury -12%

  Źródło: producenci programu ogrodowego, PKN EPAL, Zw. POiD, GUS, EUROSTAT, OIGPM, SPPDwP

Szacujemy, że obecnie mamy do czynienia z redukcją zatrudnienia na poziomie kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy. Zaniechanie działań wspomagających naszą branżę w najbliższych tygodniach spowoduje dalsze, zwielokrotnione zwolnienia pracowników.

Jednym z głównych powodów tak trudnej sytuacji jest utrata konkurencyjności naszych produktów, na którą największy wpływ ma cena surowca drzewnego z lasów państwowych, kluczowego w koszcie wytworzenia. Obecnie mamy najdroższe drewno w Europie, dodatkowo pozbawianego systematycznie certyfikacji FSC, która dla wielu firm jest niezbędna dla zachowania sprzedaży na rynkach eksportowych.

Średnia cena sprzedaży drewna sosnowego tartacznego w Lasach Państwowych i w krajach sąsiednich w latach 2019-2023Średnia cena sprzedaży drewna sosnowego tartacznego w Lasach Państwowych i w krajach sąsiednich w latach 2019-2023Fot. PIGPD

Jako jedyni w Europie dysponujemy lasami, które w większości są własnością Skarbu Państwa. Powinno nas to chronić i wyróżniać, a jest zupełnie odwrotnie. Obecne działania Lasów Państwowych, o czym mówi się wprost na spotkaniach z Dyrekcją Generalną LP, są nakierowane na maksymalizację cen sprzedaży. Dla LP bez znaczenia jest, czy drewno będzie spalone czy wyeksportowane, liczy się zysk. Skutki możemy już zaobserwować w postaci braku miliardowych wpływów do budżetu państwa z tytułu płaconych przez przedsiębiorstwa przerabiające drewno podatków i niepoliczalne koszty społeczne.

Mamy pełną świadomość sytuacji na rynku polskim i europejskim, tym bardziej jesteśmy przerażeni sposobem dystrybucji surowca drzewnego, który jako dobro narodowe powinien wspierać i stymulować polską gospodarkę w czasie kryzysu, a nie generować zyski jednostki organizacyjnej nadzorowanej przez Ministra Środowiska kosztem całego społeczeństwa, które to ostatecznie poniesie ciężar zwolnień pracowniczych i ograniczonych wpływów do budżetu. Nasi konkurenci z rynków europejskich z determinacją przejmują naszych klientów. Przywrócenie relacji handlowych będzie trwało latami i wymagało dużych nakładów.

Szanowny Panie Premierze,

Prosimy o pańskie osobiste zaangażowanie na rzecz poprawy sytuacji w przemyśle drzewnym w Polsce. Oczekujemy natychmiastowych działań zmierzających do:

 • Korekty cen sprzedaży surowca na drugie półrocze 2023r o minus 20%.
 • Stworzenia zasad sprzedaży drewna na rok 2024 i lata następne, które będą promować przerób drewna w Polsce.
 • Powrotu do cen wyjściowych (wywoławczych) z 2021 roku na drewno sprzedawane przez Lasy Państwowe na przetargach. Lasy Państwowe podniosły ceny wywoławcze na drewno sprzedawane w 2023 roku o 40% w stosunku do cen z roku ubiegłego. Chcemy, aby rynek pokazał, ile rzeczywiście warte jest drewno.
 • Skutecznego arbitrażu przedstawicieli polskiego rządu w celu wypracowania kompromisu w sporze pomiędzy Lasami Państwowymi a FSC International.

Spełnienie powyższego gwarantuje korzyści dla wszystkich stron. PGL Lasy Państwowe zachowają zdolność do realizacji celów statutowych. Przemysł drzewny w Polsce dostanie szansę konkurowania na rynkach międzynarodowych, a Rząd polski, czyli społeczeństwo zachowa ogromne wpływy do budżetu tytułem wszelakich danin jakie odprowadzamy proporcjonalnie do skali produkcji.

Liczba wyświetleń: 3697


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

NAIWNOŚĆ czy ...? [6]

Szanowni sygnatariusze Listu. Pomimo , że wykonaliście ciężką i należytą pracę przy opracowywaniu tego pisma - nie sądzicie chyba ,że spotka się ono z pozytywnym odzewem (nie)naszego (nie)rządu. Całe działania tej instytucji od lat zmierzały do tego co mamy - raczej są bardzo zadowoleni z siebie z w związku z wykonaniem planu likwidacji jak największej ilości polskich firm prowadzonych przez POLAKÓW z tzw. klasy średniej (korpo międzynarodowe poradzą sobie - jak zawsze). Taki mają cel ...zlikwidować klasę średnią-tutaj mają łatwo bo praktycznie 100% monopol. I nawet pokusa rzucenia kiełbaski wyborczej dla bezwolnego elektoratu- pewnie tutaj nie zadziała - ważniejszy jest cel wyższy czyli -NISZCZENIE WSZYSTKIEGO CO POLSKIE...Pozdrawiam wszystkich myślących.

krzysztof [17]Odpowiedz na ten komentarz2023-08-02 11:44:05

Zgłoś nadużycie

Dokładnie tak…

Zgadzam się w 200 % z komentarzem odnośnie tej naiwności nic innego tylko tak miało być
Zamierzone działania w gospodarkę tego kraju
*****
Wpis edytowany przez Administratora

Autor [1]Odpowiedz na ten komentarz2023-08-02 15:58:46

Zgłoś nadużycie

A ciebie te gwiazdki wykluczają z jakiejkolwiek...

racjonalnej dyskusji

Woodec [33]Odpowiedz na ten komentarz2023-08-05 13:09:25

Zgłoś nadużycie

********.....

Straciłeś kontakt z rzeczywistością
Wpis edytowany przez Administratora

Woodec [33]Odpowiedz na ten komentarz2023-08-05 12:31:31

Zgłoś nadużycie

To może jakieś uzasadnienie...

dlaczego piszący pierwszy komentarz stracił kontakt z rzeczywistością?
Czy nie prawdą jest, że w Polsce jest najdroższy surowiec drzewny w Europie?
Czy nie prawdą jest, że polskie firmy tracą przez to konkurencyjność względem firm z krajów sąsiadujących?
Czy nie prawdą jest, że już nawet stanowisko leśniczego zaczyna być osiągalne głównie poprzez "upodobania polityczne", nie mówiąc już o nadleśniczym
Proszę ********* o uzasadnienie.

Wpis edytowany przez Administratora

Saruman [35]Odpowiedz na ten komentarz2023-08-05 17:42:46

Zgłoś nadużycie

Wystarczy nie skrytykować rządu....

... i już jest się ***** ???? Żałosne…
Nie napisałem nic odnośnie cen drewna i polityki LP, bo mam takie samo zdanie jak w tym liście. Odniosłem się do ogólnej krytyki jakoby obecny rząd niszczy polskich przedsiębiorców, a pamiętam doskonale sytuację przed 2015 rokiem kiedy firmy bankrutowały niszczone bezwzględnie przez system, kiedy komornicy robili co chcieli i ludzie nie mogli oczekiwać od państwa żadnej pomocy ani ochrony, kiedy podatki były 2 razy wyższe. Twierdzenie że pierwszy rząd który najbardziej wspiera polską przedsiębiorczość „NISZCZY WSZYSTKO CO POLSKIE” nadaje się do diagnozy psychiatry a nie do dyskusji.
Kto tego nie pamięta musi być ***** któremu wtłoczono narrację opozycji całkowicie oderwaną od rzeczywistości.
Wpis edytowany przez Administratora

Woodec [33]Odpowiedz na ten komentarz2023-08-06 11:27:30

Zgłoś nadużycie

Jakby za POprzedników byłoi lepiej

Albo jesteś trollem , albo polskość to nienormalność dla Ciebie, lub pokolenie TVN-u..?
Co byś nie napisał to Polska Racja Stanu jest najważniejsza. No pewnie że teraz nasza sytuacja jest dramatyczna , ale z drugiej strony za tych rządów zarobiłem najwięcej w mojej 23 letniej historii. I pewnie Wy też. Jak nie rozhuśtaliscie :) wszystkiego to dacie radę.

ze stazem 23 letnim [1]Odpowiedz na ten komentarz2023-08-16 12:07:51

Zgłoś nadużycie

Ale kto ?

Niemcy ?

Adam [466]Odpowiedz na ten komentarz2023-08-03 08:41:28

Zgłoś nadużycie

SP

Gregor [67]Odpowiedz na ten komentarz2023-08-03 23:35:59

Zgłoś nadużycie

Problem oogólny

Piszecie że ma być tańszy surowiec.. a co z firmami które mają ogromne stany magazynowe po cenach zakupowych wysokich ( tak - tartaki sprzedawały drogo i zarabiały krocie) i teraz przy obniżce cen surowca TE stany magazynowe tracą ogromnie na wartości - bo nie sprzedadzą ich już po cenach aby nawet wyjść na zero.
Co za tym idzie Te firmy - a są to Wasi główni odbiorcy - będą masowo zwalniać ludzi , upadać i co za tym idzie dalszych zamówień nie będziecie mieli nawet jeżeli surowiec będzie po 180 zł za WC1.
Więc problem nie leży w cenach surowca a w TARTAKACH które byle by cokolwiek robić schodzą z ceny poniżej kosztów i psują rynek.

NOSTRADAMUS [1]Odpowiedz na ten komentarz2023-08-06 11:14:32

Zgłoś nadużycie

Ludzie z bajki i... MYŚLĄCY

Dla moich adwersarzy idealnie pasuje bajka o: ośle, tygrysie i lwie...mogę wam powiedzieć :
Pozostałych MYŚLĄCYCH pozdrawiam i... trzymajmy się...

krzysztof [17]Odpowiedz na ten komentarz2023-08-07 23:05:59

Zgłoś nadużycie

Hipokryzja [3]

Jak mamy tańszy surowiec niż w innych krajach, to płaczemy, że wyjeżdża za granicę.

Jak mamy droższy surowiec niż w innych krajach, to importujemy i płaczemy, że surowiec z LP za drogi.

Czyli nie da się nas zadowolić, zawsze piach w oczy, a wszystkiemu winne LP, lub inne złe moce.

Opanujcie się!

Rynek drzewny na całym świecie leży i kwiczy, bo ludzie się nie budują. Po prostu nie ma zamówień i każdy mądry wiedział, że tak będzie. Po każdej górce jest dołek, a teraz to była ogromna góra, więc i dolina będzie głęboka.

Firmy z całej Europy, które się do kryzysu nie przygotowały (choć mogły), budowały drogie magazyny (choć nie musiały) lub podejmowały inne złe decyzje - upadną. Takie są prawa kryzysu i nic na to nie poradzimy.

A to że tartak sprzedaje poniżej kosztów? Ależ to jest zupełnie normalna sytuacja! Bo tartak sprzedaje w cenach RYNKOWYCH, a rynek dyktuje Europa i cały świat. I tak jak 2021-2022 sprzedawaliśmy znacznie powyżej kosztów, tak teraz sprzedajemy poniżej kosztów.

Większość zatrudnionych w naszej branży (fabryki mebli i okien) pracuje w firmach nie mających kontaktu z drewnem okrągłym. Firmy te kupują tarcicę, płyty i sklejki w cenach rynkowych z różnych krajów i cena surowca spadła im o 40%. Więc jeśli będą zwalniać ludzi, to dlatego, że nie mają zamówień, a nie z powodu cen surowca.

A co do tego całego FSC - szkoda, że LP nie wyszły z tego systemu półtora roku temu. Rynek był taki, że nikt by nawet nie zauważył braku FSC :-)

Sosnowy [2]Odpowiedz na ten komentarz2023-08-08 08:26:12

Zgłoś nadużycie

Gratuluję oceny sytuacji.

Krótko i na temat . 100 % PRAWDA

Adam [466]Odpowiedz na ten komentarz2023-08-09 09:35:24

Zgłoś nadużycie

Nic dodać, nic ująć

Skoro tak narzekacie i od 20 lat jest źle lub bardzo źle, to przemysłu w Polsce powinno już dano nie być. Przestańcie narzekać i płakać jak dzieci.

Średni Tartak [29]Odpowiedz na ten komentarz2023-08-11 14:14:42

Zgłoś nadużycie

Hipokryzja

Zgadza się, że rynek powinien decydować. Tylko, że w Polsce nie ma rynku w naszej branży.
1. Drewno - monopol
2. Energia - monopol
3. Paliwo - monopol
Przecież to już było i nie wypaliło.

rj [63]Odpowiedz na ten komentarz2023-08-22 12:53:05

Zgłoś nadużycie

list otwarty

myślę że teraz jak cała gospodarka budowlana jest już załatwiona nie ma o czym dyskutować na długi czas nikt nic nie będzie potrzebował obojętnie jaka będzie cena wyrobu,kto tego nie widzi to może i lepiej łudzić się że może to jakoś będzie ,tym razem nie będzie,lasy tak długo kombinowały przy cenach aż praktycznie wszystko pomogli z chciwości rozwalić .

TARTACZNIK [14]Odpowiedz na ten komentarz2023-08-08 17:41:54

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA